آموزش تصویری نحوه حفاظت از باتری جدا نشدنی لپ تاپ

روز به روز بر تعداد لپ تاپ هایی که باتری آن‌ها قابل درآوردن نیست، افزوده می شود.مک بوک ها، اولترابوک های ویندوز دار، و کروم بوک ها به این نوع لپ تاپ ها پیوسته و به یک امر رایج تبدیل شده است.

به گزارش کلیک، از برخی جنبه ها، این یک اتفاق خوب است. این لپ تاپ ها نازک تر از قبل هستند، با پردازنده کم قدرت تر و طراحی بدون فن، عمر باتری آن‌ها نیز از اجداد خود پیشی گرفته است.

اما در عین حال طول عمر لپ تاپ نیز محدودتر است، زیرا زمانی که باتری خراب می شود، سایر بخش های سخت افزاری هنوز مشغول کار هستند.

باتری لپ تاپ

از این رو برای اینکه مطمئن شویم باتری لپ تاپمان تا آخرین حد ممکن کار خواهد کرد، چه اقدامات احتیاطی باید انجام داد؟

مراقب گرما باشید

یکی از عوامل اصلی که بر عمر باتری لپ تاپ اثر می‌گذارد، دما است. اگر در مناطق سرد زندگی می کنید، دمای پایین نیز یک مساله جدی است، اما دمای بالا نگرانی جدی تری محسوب می شود.

نه تنها شرایط دمایی در محل کار ـ شامل مواردی همچون ترک لپ تاپ در ماشین داغ ـ موثر هستند بلکه خود پردازنده ی سیستم و اجزای آن نیز تولید دما می کنند.

اغلب توصیه می شود کاربران زمان انجام بازی های حرفه ای، ویرایش ویدئو، یا انجام هر کار فشرده دیگری باتری را از لپ تاپ جدا کنند. با این حال این امر برای لپ تاپ های جدید که باتری جدانشدنی دارند میسر نیست.

macbook

بسیاری از آن‌ها اجزای کم قدرت تری دارند، همچون پردازنده Intel Core M که برای تولید کم تر گرما طراحی شده اند. همچنین شما باید مطمئن شوید که هوا به راحتی در اطراف لپ تاپ جریان پیدا می کند و منافذ را تمیز نگه دارید، همچنین آن را روی کوسن نگذارید. ترجیحا آن را در دمای زیر ۳۵ درجه سلسیوس نگه دارید.

اگر از لپ تاپ در رختخواب استفاده می‌کنید، استفاده از پایه راه خوبی برای خنک نگه داشتن آن است.

شارژ و تخلیه شارژ

یک سوال رایج در مورد لپ تاپ ها این است که از نیروی باتری استفاده کنیم یا اینکه آن‌ها را دائما در شارژ نگه داریم.

پاسخ کوتاه این است: کمی از هردو. بدنه مهر و موم شده مک بوک اپل، باتری را نیز مهر و موم کرده است، و شرکت توصیه می‌کند استفاده خود را گاه به گاه بین دو حالت تغییر دهید. اگر شما اغلب در اداره از لپ تاپ خود استفاده می کنید، متصل بودن به برق مشکلی ندارد، هرچند

باتری ها نمی توانند بیش از حد شارژ شوند، بنابراین مستقیما آسیب نمی بینند اما مهم است به خاطر داشته باشید که شارژ شدن خود یک منبع دیگر تولید گرما است.

اجازه ندهید باتری خالی شود

اگر از شارژ باتری استفاده می کنید، ایده آل این است که اجازه ندهید به طور منظم باتری کاملا تخلیه شود، یا اینکه زیر ۲۰ درصد برسد.

آزمون های batteryuniversity نشان می دهند که ۳۰۰ باز تخلیه شارژ کامل، ظرفیت باتری را به ۷۰ درصد کاهش می  دهد. این در مقایسه با ۱۵۰۰ باز تخلیه کامل به سطح ۵۰ درصد می رسد، و طول عمر باتری نیز به همان اندازه کاهش خواهد یافت.

ظرفیت شارژ

بسیاری از سازندگان توصیه می‌کنند که هر چند ماه یک‌بار تخلیه شارژ کامل انجام دهید تا باتری به درستی کالیبره شود و مطمئن شوید وضعیت آمارهای آن دقیق است.

در ویندوزها، می توانید از کاهش سطح شارژ باتری جلوگیری کنید. این تنظیمات مخفی هستند اما برای روشن کردن آن به کنترل پنل بروید. سپس گزینه System Maintenance را انتخاب کرده و Power Options را پیدا کنید. از آنجا یک power plan یا برنامه قدرت را انتخاب کرده و دکمه Change plan settings را فشار دهید. تنظیمات پیشرفته(Advanced setting) با باز کرده و سپس باتری، و زیر گزینه Low battery level و Critical battery level ، تنظیمات را تا درجه دلخواه تغییر دهید.

آن را همیشه شارژ نگه دارید

سطح شارژ باتری حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید نیز مهم است. HP توصیه می‌کند که باتری ها باید در دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سلسیوس و شارژ بین ۵۰ تا ۷۰ درصد نگه داشته شوند. اگر شما برای مدتی از لپ تاپ استفاده می کنید، سعی کنید تا حد ممکن آن را نزدیک به این شرایط نگه دارید.

تخلیه شارژ باتری چقدر طول می کشد؟

این یک حقیقت غیر قابل اجتناب است که ظرفیت باتری لپ تاپ با هر بار شارژ اندکی کم می شود. ایسوس متذکر می شود که باتری هایش طول عمری بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه شارژ را دارند، پس از آن ظرفیت باتری تا ۸۰ درصد کاهش میابد.

مدت ماندگاری باتری

بنابر این پس از ۱۸ ماه ممکن است متوجه شوید که شارژ باتری شما دیگر مانند سابق تداوم ندارد. در این نقطه ممکن است بر روی شیوه هایی متمرکز شوید که عمر باتری شما را افزایش می دهد.

شما همیشه می توانید سلامت باتری خود را چک کنید.در ویندوز ۸ یک گزارش کامل از وضعیت باتری را می توان با فرمان زیر دریافت کرد: powercfg /batteryreport . با استفاده از File Explorer به پوشه ذکر شده در دستور بروید و در آنجا فایلی به نام battery-report.html خواهید دید.

batry-charge

در OS X، به About This Mac رفته و روی System Report کلیک کنید تا همان گزارش را به شما نشان دهد. یک روش سریع تر در OS X این است که کلید Alt یا Option key را نگه داشته و روی آیکون باتری در نوار وضعیت کلیک کنید.

خلاصه

اینکه شما این موارد را از مد افتاده یا ضروری بدانید، فرقی ندارد. به هر حال آینده لپ تاپ ها باتری جدانشدنی خواهد بود. این مساله الزاما یک اتفاق بد نخواهد بود، بلکه تنها لازم است کمی بیشتر از گذشته به مراقبت از لپ تاپ خود اهمیت بدهید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *