چگونه در هوای سرد از گوشی های هوشمند محافظت کنیم؟

هوای خیلی سرد می تواند گوشی های هوشمند را نسبت به اختلالات عملکرد حساس کند و باعث شود که گوشی راحت تر بشکند. این مشکلات می تواند حتی بر روی باتری، قاب های محافظ گوشی و شیشه گوشی هم تاثیر بگذارد.

به گزارش کلیک، در هوای خیلی سرد، باتری گوشی های هوشمند می تواند سریع تر خالی شده و حتی ناگهان خاموش شود! بعضی از قاب ها و کیف های گوشی های هوشمند هم در هوای سرد یخ می زنند! از همه عجیب تر این که در هوای خیلی سرد ممکن است شیشه گوشی به طور ناگهانی ترک برداشته و بشکند. واقعیت این است که گوشی های هوشند برای مناطقی با سرمای شدید طراحی و ساخته نشده اند و در چنین شرایطی در معرض مشکلات زیادی قرار می گیرند.

در مناطقی که آب و هوا به شدت سرد است، گوشی های هوشمند و تبلت ها دچار اختلالات عملکردی زیادی می شوند. اما خبر خوب این است که می توانید با انجام کارهای زیر، از گوشی هایتان محافظت کنید.

ترفندهایی برای صفحات لمسی در هوای سرد:

بیشتر فناوری های مربوط به صفحات نمایش طوری طراحی و تولید شده اند که مناسب آب وهوای خیلی سرد نیستند. اغلب قاب های گوشی هم نمی توانند در سرما از گوشی های هوشمند محافظت کنند. این نمایشگرها با توجه به این که شما عادت دارید چگونه دستگاهتان را شارژ کنید، ممکن است عملکرد متفاوتی را خود از نشان دهند. می توانید از کیف هایی استفاده کنید که یک لایه نازک پشمی روی قسمت نمایشگر دارند. همچنین می توانید از قلم های تلفن های همراه استفاده کنید که خیلی راحت تر از کار کردن با انگشتان یخ زده است!

راهکار برای گوی هایی که داغ می کنند:

برای برخی از گوشی های هوشمند گستره های بهینه ای از دما در نظر گرفته شده است. برای مثال، آیفون ۵ اس وقتی خاموش باشد، در گسته دمایی حدود -۴ تا ۱۱۳ درجه فارنهایت می تواند سالم بماند. اما وقتی روشن باشد، این بازه دمایی بسیار کمتر خواهد بود.

اپل دمای ۳۲ درجه فارنهایت را به عنوان حداقل دمایی که آیفون می تواند در آن کار کند معرفی کرده است. برخی گوشی های دیگر می توانند در دماهایی پایین تر هم بدون مشکل کار کنند، برای مثال در دماهایی مثل -۴ درجه فارنهایت در زمان استفاده.

باتری های لیتیوم – یونی در مقابل سرما حساس هستند و عملکردشان مختل می شود. در هوای سرد شارژ یک باتری می تواند سریع تر خالی شود و حتی گفته می شود که در سرمای شدید ممکن است به طور ناگهانی شارژ باتری خالی شده و گوشی خاموش شود. در برخی موارد این مشکلات موقتی هستند اما نه در همه موارد؛ در برخی موارد این مشکلات دائمی هستند و باتری بعد از قرارگیری در معرض هوای خیلی سرد، دیگر نمی تواند در هوای گرم هم عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

اگر در هوای سرد گوشی شما خاموش شد، دیگر آن را روشن نکنید تا بتوانید به محل سربسته ای برسید و در آن جا به گوشی خود زمان بدهید تا گرم شود. اگر بلافاصله بعد از خاموش شدن گوشی خود را در همان خوای سرد روشن کنید، می تواند حتی آسیب بیشتری به گوشی شما وارد کرده و طول عمر باتری آن را کاهش دهد.

البته این کار فقط به باتری کمک نم یکند بلکه گوشی های هوشمند از قسمت های الکترونیکی حساس و دقیق دیگری مثل صفحات LCD هم ساخته شده اند که در دماهای خیلی گرم یا خیلی سرد ممکن است بد کار کنند.

دماهای نزدیک به یخ زدگی، حتی می توانند برای شیشه های گوشی های هوشمند هم خطرناک باشند و موجب ایجاد ترک یا حتی شکستگی در شیشه آن ها شوند. به خصوص اگر از قبل شکستگی یا ترک کوچک بر روی شیشه گوشی وجود داشته باشد. موارد زیادی گزارش شده اند که شیشه پشت آیفون در اثر سرمای زیاد شکسته است.

در فنلاند که میانگین بیشینه دمای هوا در زمستان ۱ درجه سلسیوس است، آژانس مشتریان دولتی به شهروندان هشدار می دهد که گوشی های هوشمندشان ممکن است در اثر سرمای هوا دچار اختلال شود.

از یخ زدگی گوشی جلوگیری کنید:

برای این که باعث نشوید که گوشی هایتان داغ کنند، به هیچ وجه آن ها را به مدت طولانی در محیط های سرد مثل ماشین های پارک شده و پارکینگ یا فضای باز قرار ندهید! قرار دادن گوشی های هوشمند در جیب های لباس هایی که به مدت طولانی با بدن شما در تماس هستند، باعث می شود تا مقداری از گرمای بدن شما را جذب کرده و در هوای سرد به سالم ماندن گوشی شما کمک می کند. اگر مجبور هستید که گوشی تان را دور از خود برای مدتی قرار دهید، بهتر است آن را خاموش کنید به جای این که روشن رهایش کنید.

قاب های محافظ هم می توانند به گرم ماندن گوشی های هوشمند کمک کنند. همچنین قاب هایی وجود دارند که به طور مخصوص برای محافظت از گوشی های هوشمند در شرایطی با آب و هوای خیلی گرم یا خیلی سرد ساخته شده اند.

و اما به عنوان آخرین ترفند، باید بگوییم که اگر شغل شما به گونه ای است که نیاز دارید تا در شرایط اورژانسی توسط آن با جایی تماس بگیرید، مثل رانندگی در جاده های یخ زده، حتما بهتر است که یک باتری اضافه با خودتان داشته باشید.یک دیدگاه

سامان

سلام
صفحه نمایش گوشی باید به طرف بدن توی جیب باشه اگر صفحه نمایش به طرف بیرون توی جیب باشه ممکنه در اثر سرما صفحش بشکنه.

دیدگاه ها:

  1. سامان گفت:

    سلام
    صفحه نمایش گوشی باید به طرف بدن توی جیب باشه اگر صفحه نمایش به طرف بیرون توی جیب باشه ممکنه در اثر سرما صفحش بشکنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *