احتمال مسدود شدن چند شبکه اجتماعی

|
۲ دیدگاه
شبکه هایی اجتماعی ای که در خطر مسدود شدن هستند

فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارجی در ایران طی سال‌های گذشته بسیار مورد بحث بوده است. به تازگی نیز تصمیمات جدیدی در این باره اتخاذ شد.

به گزارش کلیک، طی ماه‌های گذشته شورای عالی فضای مجازی فعالیت این شبکه‌ها را بلامانع دانسته و در نهایت در موارد متعدد فعالیت آنها را نیازمند طراحی و تدوین قوانین مختلف دانسته است.

در تازه‌ترین تصمیم‌گیری‌ها درباره فعالیت شبکه‌های اجتماعی، در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی مصوب شده است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کانال‌هایی که بیش از ۵۰۰۰ عضو دارند آئین نامه‌ای طراحی کرده و فعالیت این کانال‌ها را ملزم به دریافت مجوز از مراجع مربوطه سازد.

رئیس پلیس فتا طی روزهای گذشته در نشستی مطبوعاتی اینگونه اعلام کرده است که از  ۱۵۲پیام رسان در دنیا ۵۲ پیام رسان در کشور فعال است که بر اساس آخرین مصوبه کارگروه مصادیق مجرمانه باید ۳۰ مورد از این پیام‌رسان‌ها مسدود شوند.

این اظهارات هادیانفر در حالی مطرح می‌شود که خود او در ادامه صحبت‌هایش گفته است: امروز در شبکه‌های اجتماعی فعال در موبایل، پایه ۶۶ درصد جرایم در تلگرام اتفاق می افتد، ۲۰ درصد هم در اینستاگرام و در واتس آپ کمتر از دو درصد جرایم داریم.

رئیس پلیس فتا همچنین تاکید کرده است: باید سرور این اپلیکیشن‌ها در اختیار ما باشد ولی تلگرام و واتس آپ و اینستاگرام در اختیار ما نیست و تمایلی به دسترسی دادن به ایران ندارند که در شورای عالی فضای مجازی به آنها فرصت داده‌ایم و امیدواریم تا سال آینده از ظرفیت های بومی خودمان استفاده کنیم.

هادیانفر در عین حال یادآور شده است: امسال ۶۰ درصد جرایم فضای مجازی به برداشت‌های غیر مجاز برمی گردد و بیش از ۸۶ درصد از این پرونده‌ها به نتیجه رسیده است. آخرین پرونده در تهران بوده که هکر، اطلاعات بانکی ۸۰۰ مشتری یک بانک خصوصی را هک کرده بود  و فعلا درباره همکاری کارمندان بانک با هکرها در حال بررسی هستیم.

 

4 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

۲ دیدگاه

توسط: مهدی

د آخه اگه سرور دست شما باشه که گند می زنید به حریم خصوصی و آزادی افراد!

توسط: هدی

سرور دست ایران باشه، فاتحه اون شبکه اجتماعی خونده است!
در ضمن در مورد قانون مجوز گرفتن برای کانالهای با بیش از ۵۰۰۰ عضو؛
فکرشو بکن یه کانالی تونسته ۵K بشه بعد یه سری افراد از روی لجبازی یا حسادت بگن ما مجوز نمیدیم! این قانون تهدید کننده کانالها است و ظرفیت بی عدالتی و سلیقه بازی مسئولین توش هست!

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.