رونمایی از نقشه دیجیتال بومی کشور/ ارائه خدمات بهتر از «گوگل مپ»

دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی از ارائه سرویس نقشه دیجیتال بومی که امکاناتی مشابه سرویس خارجی «گوگل مپ» دارد خبر داد و گفت: فاز نخست این پروژه در نمایشگاه الکامپ رونمایی می شود.

به گزارش کلیک به نقل از مهر، علیرضا یاری، در مورد جزئیات چهل و پنجمین نشست شورای راهبری طرح جویشگر بومی اظهار داشت: در این نشست، طرح نقشه دیجیتال بومی کشور توسط بخش خصوصی ارائه و مقرر شد با حمایت شورای راهبری طرح جویشگر بومی، این سرویس به سایر پروژه های این طرح ملی، متصل شود.

وی با بیان اینکه براساس برآوردهای اولیه « نقشه دیجیتال بومی کشور» در مواردی از نظر دقت از سرویس خارجی «نقشه گوگل» نیز بهتر است، ادامه داد: از آنجایی که منبع اصلی (سورس) اطلاعات این نقشه در کشور قرار دارد، این سرویس می تواند جزئیات بیشتری را به کاربر ارائه کند.

یاری با تاکید براینکه در ادامه راه اندازی این سرویس، امیدواریم که بتوانیم از آن به عنوان سرویس نقشه طرح جویشگر بومی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: این سرویس می تواند جایگزین سرویس «گوگل مپ» برای کاربران باشد و در صورتی که کاربران از آن استفاده کنند حتی در زمینه اطلاعات ترافیکی شهری مانند تهران نیز به سرعت اطلاعات این نقشه به روز خواهد شد.

دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی، با بیان اینکه اطلاعات این نقشه که سطح پوشش آن کل ایران است توسط متخصصان داخلی و به روش برداشت میدانی و فتوگرامتری جمع‌آوری شده، افزود: با توجه به داده‌های بومی، امکان ارائه خدمات بهتری نسبت به نقشه گوگل در این سرویس وجود دارد.

وی گفت: نقشه دیجیتال بومی، شامل تقسیمات کشوری، شهرها و روستاها، معابر بین‌شهری و داخل شهری، نقاط مهم خدماتی، پوشش گیاهی و آبی، مناطق گشت پستی و لایه‌های متفاوتی از اطلاعات موردعلاقه کاربران بوده و امکان خدمات جستجو در نقشه، مسیریابی، تولید آدرس و مشخصات برای هر نقطه در این نقشه دیده شده است.

یاری با بیان اینکه این سرویس قرار است در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ رونمایی شود، گفت: طراحان این پروژه خواستار سیاستگذاری مرکز ملی فضای مجازی برای استفاده سازمان های دولتی از این سرویس هستند.

12 دیدگاه

  • شوربختانه، دقیقا همینطوره !

   کشور ما که برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا هم پول فراوان فروش منابع طبیعی خام داره و هم این پول فراوان هیچ مدیریت و نظارت سالمی رووش نیست، تنها چیزی که داره روز به روز همه گیر میشه، روشهای شیادانه گرفتن یک برش ازین کیک بی نظارت هست.

   فعلا هم آخرین مد هم اینه که هرکار بچه گانه و کپی پیستی رو یک اسم دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی میچسبونن بهش و میلیارها پول بالا میکشن!

 • شما یادتون نمی یاد
  ولی من یادمه
  استادم عضو گروه لینوکس ملی بود
  بعدها پروژه فارسی تک و چی چی ملی

  شما یادتون نمی یاد دکان برخی از همین دوستان حرفه ای مون شده چپاول تکنیکی بیت المال نفتی. کی به کیه، سیاستمدار پز میخواد و این دلالان علمی و تکنیکی براش پز می سازند.

  من که بدم نمی یاد نقشه درستی دستم باشه. گوگل که نقشه محلمون را خوب حفظ نیست هرچقدر هم فیدبک دادیم نفهمید.

   • شاید بد نباشه اول مطمین بشیم و بد چنین نظراتی رو بدیم. کسی چه میدونه،همه جا همه جور آدمی پیدا میشه. یاد بگیریم زود قضاوت نکنیم. کمی فکر کنیم آیا اگر چنین پروژه هایی با موفقیت اجرا شدند موجبات افتخار ما نخواهند بود؟،
    از کجا میدونیم همیشه هم همه چیز رو منفی نبینیم. اگر چنین پروژ ه ای موفق شد سربلند نخواهیم بود که متخصصان داخلی برای پیشرفتمون قدم برداشتن؟

 • ما همیشه که زود قضاوت می کنیم!
  کم نیستد متخصصانی که چنین پروژه هایی رو براورد می کنن قطعاً توان تشخیص کاغذ و کار حرفه ای رو دارند

 • همان قضیه چاه های حاجی آغاسی است. به اندازه نقشه های گوگل که وابسته به نقشه های به روز ماهواره ای است که هیچ، به اندازه اوپن استریت مپس که توسط خود کاربران ساخته می شود و رایگان است هم کارایی نخواهد داشت. جالب این است که انتظار دارند ادارات دولتی کارمندانشان را مجبور کنند از این سیستم لکنتی استفاده کنند (اگر بهتر باشد مگر نیاز به این کارها هست)