دسترسی مجدد به اینترنت با ترفند رفع خطای DNS

حتما شما هم بارها و بارها با مشکل عدم دسترسی به اینترنت مواجه شده اید. دلایل مختلفی می تواند باعث عدم دسترسی شما به اینترنت شود. در این مطلب قصد داریم یکی از این موارد که مربوط به خطای DNS می شود را بررسی کنیم و برای آن راه حل ارائه دهیم.

کلیک- ممکن است بعضی اوقات در زمان اتصال به اینترنت با خطاهایی مواجه شوید. یکی از این خطاها می تواند این باشد:

 ” DNS  خود را چک کنید”. ممکن است  در این زمان بتوانید برای برنامه هایی مثل Skype یا بازی های آنلاین هم چنان از اینترنت استفاده کنید اما  با این حال صفحات وب برایتان بارگذاری نمی شود. گاهی نیز این مورد فقط در رابطه با بعضی سایت ها رخ می دهد. اینکه “DNS error” چیست و چرا بر روی و بسایت ها تأثیر می گذارد و چطور می توان این مشکل را برطرف کرد؟ موضوعاتی است که در ادامه مطلب به آن پرداخته می شود.

DNS  چیست؟

DNS  مخفف سه کلمه  “Domain Name System”  به معنای دامنه سیستم است. معمولا در ادامه DNS کلمه Server را می بینید. اگر در مورد چگونگی بارگذاری یک وبسایت ندانید کار DNS را نیز ممکن است متوجه نشوید.
نقش DNS  چیست و چرا گاهی خطا می دهد؟ سرور DNS کاربرد های زیادی دارد و مانند یک دفترچه تلفن که همه شماره ها را در خود نگه می دارد عمل می کند. به عنوان مثال زمانی که می خواهید با علی تماس بگیرید نام او را پیدا می کنید و با او تماس می گیرید.

دسترسی مجدد به اینترنت با رفع خطای DNS

درست همین اتفاق نیر در کامپیوتر شما رخ می دهد. سیستم شما شناختی از Google ، Facebook یا Twitter ندارد و تنها چیزی که می شناسد آدرس IP است. موقعی که یک وب سایت مثل www.facebook.com را در مرورگر خود وارد می کنید کامپیوتر متوجه می شود که این یک URL است و به دفترچه تلفن خود مراجعه می کند به جایی که لیستی از URL ها را در خود ذخیره کرده است. به این ترتیب تلاش می کند تا بفهمد که مکان Facebook در  شبکه دقیقا کجا است. این درست همان کاری است که DNS انجام می دهد و مثل یک دفترچه پر از آدرس URL عمل می کند.

علت ایجاد خطاهای DNS چیست؟

هنگامی که شما یکURL  را وارد مرورگر خود می کنید و سرور DNS از کار افتاده است کامپیوتر نمی تواند آدرس IP را برای آن URL وارد کند. چون سیستم شما نمی داند چطور به Google دسترسی پیدا کند شما با یک پیام DNS error   روبرو می شوید.

اگر شما به طور مستقیم آدرس IP یک وبسایت را وارد قسمت آدرس بار (address bar) مرورگر خود کنید به راحتی می توانید در اینترنت گشت و گذار کنید و وارد وبسایت مربوطه شوید حتی اگر سرور DNS از کار افتاده باشد. با وجود اینکه این مورد کاملا درست است اما شما که نمی خواهید تمامی آدرس های IP را برای زمانی که DNS از کار افتاد حفظ کنید بنابراین باید در جستجوی راه حلی باشید.

روش رفع خطاهای  DNS

دسترسی مجدد به اینترنت با رفع خطای DNS

کش Cache DNS را خالی کنید
در صورتی که به یک وب سایت مراجعه زیادی دارید برای کامپیوترتان مشخص است که آدرس هایی را برای URL ها ذخیره کند تا هر بار به صفحه DNS مراجعه نکند. این حافظه ذخیره سازی شده برای URL ها DNS cache نامیده می شود. بعضی مواقع کامپیوتر به این حافظه تکیه کرده تا یک URL را درست کند. اما اگر این cache خراب شود خطایی برای شما به نمایش در می آید.

ویندوز
خالی کردن cache در ویندوز کار بسیار راحتی است. برای این کار  کافی است دکمه ویندوز (Win) را بزنید و شروع به تایپ کردن حروف cmd کنید. زمانی که آیکون command prompt در قسمت نتیجه جستجو ظاهر شد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه “run as administrator” را انتخاب کنید. این کار باعث می شود صفحه فرمانی که برای شما باز شده اجازه داشته باشد تا از طریق فرمان هایی که می دهید تغییراتی را در ویندوز اجرا کند.

دسترسی مجدد به اینترنت با رفع خطای DNS

برای خالی کردن cache این فرمان را وارد کنید :
ipconfig /flushdns

اما در سیستم عامل Mac باید این عملیات را انجام دهید:
برای خالی کردن cache سیستم عامل اپل باید صفحه terminal را اجرا کنید. سپس به صفحه مورد نظر بروید و دستور زیر را وارد کنید :
درنسخه  (OSX 10.10.4+)
dscacheutil -flushcache;
sudo killall -HUP mDNSResponder

در نسخه  (OSX 10.10-10.10.3)
sudo discoveryutil mdnsflushcache;
sudo discoveryutil udnsflushcaches

لینوکس
در صورتی که از لینوکس استفاده می کنید صفحه command را باز کرده و دستور زیر را تایپ کنید:
/etc/init.d/nscd restart

از DNS های عمومی استفاده کنید

دسترسی مجدد به اینترنت با رفع خطای DNS
در صورتی که همه موارد ذکر شده بالا برایتان جواب نداد بهترین کار استفاده از DNS های عمومی است. مثلDNS  های Google که شامل ۸٫۸٫۸٫۸ و ۸٫۸٫۴٫۴ می شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *