تاثیر عجیب زندگی انسان از ۷ نوآوری ناسا

اگر تا به حال فکر می کردید ناسا تنها راجع به مطالعات و فرایند های فضایی محدود می شود، سخت در اشتباهید! ناسا آن قدر در زندگی ما نفوذ کرده که موارد زیادی در زندگی تحت کنترل این سازمان و مدیون نوآوری های آن است.

به گزارش کلیک، مثلا یک عکس سلفی با کیفیت را مدیون برخی از فناوری های ناسا هستیم. ناسا نسخه Spinoff خود را در سال ۲۰۱۷ منتشر کرد که در واقع یک پروفایل حاوی ۵۰ فناوری تجاری طراحی شده برای ماموریت ها و تحقیقات ناسا است. جالب است بدانید از سال ۱۹۷۶ تا به حال، ناسا به طور سالانه یک سند به منظور معرفی پروژه ها و نوآوری های خود منتشر کرده است.

امسال، مواردی که ناسا با نوآوری های خاص خود در طراحی و توسعه آن ها نقش داشته است، از امنیت عمومی گرفته تا بهداشت و سلامت، توجه بسیاری را به خود جلب نموده و لیستی از آن ها به بیرون درز کرده است.

  1. دوربین های آزمایش تصادف

ناسا به دوربین هایی با سرعت بالا برای ضبط آزمایش های سیستم های فرود خود نیاز داشت. به همین منظور، آژانس به شرکت مستقر در کالیفرنیا به نام (IDT) رو آورد که یک دوربین ساخته است که می تواند ۱۰۰۰ فریم در ثانیه را ضبط و بلافاصله اطلاعات را ذخیره کند.

شایان ذکر است که فناوری مشابهی نیز در دوربین ها آزمایش تصادفات به کار گرفته می شود.

      ۲٫ تصویربرداری لیزری؛ از فضا تا زیرخاک

ناسا با استفاده از فناوری تصویر برداری لیزری یا LIDAR ماموریت هایش را در فضا به انجام می رساند. به عبارت ساده تر، LIDAR به اندازه گیری فاصله با استفاده از نور لیزر می پردازد و همچنین می توان آن را برای توسعه نقشه با وضوح بالا، در میان بسیاری کاربردهای دیگر به کار برد.

aalfgiq

ناسا از سوی دیگر، به طراحی نسخه های کوچک تر که در این جا بر روی زمین استفاده می شوند، کمک شایان توجهی کرد. باستان شناسان با استفاده از آن ها به استخراج مصنوعات زیرخاکی کمک می کند. LIDAR نیز در بخش فناوری رانندگی بدون سرنشین کاربرد بسیاری دارد.

       ۳٫ باشگاه های گلف!

به نظر می رسد طراحی فضاپیما و مهندسی باشگاه های گلف شباهت های جالبی با یکدیگر دارند. یک نوآوری به نام “Spiralock” یک فناوری پیشرفته طراحی شده توسط شرکت Holmes Toolاست. ناسا به سوی این فناوری کشیده شد،چون به یک پیچ پیشرفته نیاز داشت که بتواند سختی ها و دشواری های پرتاب فضایی را تحمل کند.

از این فناوری در باشگاه های گلف نیز استفاده قابل توجهی می شود.

      ۴٫ ابزار جراحی مغز

جراحان مغز و اعصاب از فورسپس های دو قطبی استفاده می کنند که از برق برای برش و داغ کردن بافت استفاده می کند. اما برق در فورسپس حرارت اضافی تولید می کند و بنابراین شما نیاز دارید تا آن گرما را با خیال راحت از بین ببرید و از تخریب بافت سالم مغز جلوگیری کنید.

یک شرکت به نام Thermacore، یک راه حل در نظر گرفته است که ناسا از روزهای اولیه از پرواز به فضا از آن استفاده می کرده است؛ لوله های حرارتی! نسخه کوچک شده برای فورسپس دو قطبی ایجاد شد تا بدین صورت از ایمنی و اثربخشی جراحی مغز و اعصاب اطمینان حاصل شود.

     ۵٫ حفاظت زلزله

فناوری توسعه داده شده توسط ناسا به شکلی است که از سوخت مایع برای جلوگیری از لرزش در موشک Ares 1 استفاده کرد و برای کمک به ایجاد ثبات در ساختمان ها و پل ها در مقابل زلزله هماهنگ و سازگار گشته است.

aalbnjx

در حال حاضر فناوری برگرفته شده از ناسا، دارای مجوز توسط شرکت مهندسی تورنتون توماستی برای استفاده تجاری، در یک ساختمان جدید در بروکلین نیویورک نصب شده است.

     ۶٫ کود

ناسا با کمک به Florikan، یک شرکت معدنی در فلوریدا، در توسعه یک کود با قابلیت عدم انحلال سریع سهیم شد تا این اطمینان حاصل شود که گیاهان در زمان مناسب و مشخصی مقدار صحیح از مواد مغذی را از کود دریافت می کنند.

جالب است بدانید هم اکنون از این کود در سرتاسر جهان و حتی در فضا استفاده می شود و پیش بینی می شود در آینده کاربردی حتی فراتر از این نیز پیدا کند.

۷٫ از تصویربرداری فضایی تا عکس های سلفی!

این روزها می توان با قطعیت گفت که تقریبا تمام کاربران تلفن های همراه هر روز یک عکس سلفی می گیرند و کلی از آن لذت می برند. هر جا که هستند و در هر زمانی، در موقعیت های مختلف به ثبت تصاویر سلفی می پردازند. اما آیا می دانستید فناوری گرفتن عکس سلفی برگرفته از تحقیقات و مطالعات ناسا است!؟

یک سنسور برگرفته شده از نیمه هادی های اکسید فلز مکمل توسط مهندس ناسا، اریک فسوم در دهه ۱۹۹۰ توسعه داده شد. اگرچه نیمه هادی ها در کامپیوتر ها برای سالیان متمادی استفاده شده است، ناسا می گوید فسوم اولین شخصی بود که از آن برای گرفتن تصاویر بهره برداری کرد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *