مروری بر تاریخچه لپ تاپ ها

امروزه لپ تاپ های بسیار باریک، سبک و با امکانات فراوانی می بینیم که حاصل خلاقیت ها و زحمات نسل های گذشته است. کامپیوترهایی که حتی زمانی قابل حمل نبودند امروزه کمتر از چند کیلوگرم وزن دارند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم مروری بر تاریخچه لپ تاپ ها داشته باشیم.

کلیک – امروزه لپ تاپ به عنوان وسیله محبوب در هر خانه ای یافت می شود. اگرچه دستگاه هایی مانند تبلت ها و اولترابوک ها جای لپ تاپ را در بسیاری از امور روزمره گفته اند اما هنوز حضور لپ تاپ ها در بازار با قدرت بسیار زیاد احساس می شود. هم چنین زمانی کوچکترین اندیشه ای در مورد فناوری پردازش سیار (mobile computing) یک فکر عجیب و غریب محسوب می شد. بنابراین ما چطور توانستیم از محصولات بزرگ و بدقواره قدیمی به دستگاه های قابل حمل بسیار باریک که امروزه در دسترس هستند، برسیم؟ برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می کنیم در ادامه با مروری بر تاریخچه لپ تاپ ها با ما همراه باشید.

بررسی اولین لپ تاپ

همانند بسیاری از دستگاه های دیگر در تاریخ فناوری، بحث پیرامون این که چه دستگاهی را باید به عنوان اولین لپ تاپ دنیا بنامیم، وجود دارد. اول از همه باید به این موضوع اشاره کرد که اولین دستگاه هایی که به صورت سیار کار پردازش را انجام می دادند مطمئنا به هیچ وجه شبیه لپ تاپ هایی که اکنون ما مشاهده می کنیم، نبودند. با این وجود اگر آن ها را چمدان هایی فرض کنیم که قدرت پردازش داشتند شاید اصطلاحی درخور و مناسب تری باشد. علیرغم این مسئله، دستگاه هایی وجود داشتند که راه را برای شکل گیری لپ تاپ های مدرن امروزی صاف کردند که بد نیست نگاهی به آن ها بیندازیم.

برای شروع بیاید با ایده Dynabook معروف، ساخته Alan Kay که در سال ۱۹۷۲ رونمایی شد، آشنا شویم. یک کامپیوتر شخصی برای بچه های نسل های مختلف. این کامپیوتر اساسا به عنوان یک لپ تاپ آموزشی طراحی شد و پس از چند سال Dynabook الهام بخش بسیاری از لپ تاپ های دیگر در این صنعت شد.

Alan-Kay-Dynabook_new

Xerox NoteTaker مسلما به عنوان اولین کامپیوتر قابل حمل بود که البته در زمان ساخت فاز نمونه اولیه را طی نکرد. با این وجود این دستگاه در میان سایر کامپیوترهای دیگری که در حال رونمایی بودند پیشرو بود.

laptop

اولین کامپیوتر شخصی که به تولید انبوه رسید محصولی نبود جز Osborne 1 که در سال ۱۹۸۱ رونمایی شد. اگر چه این دستگاه باتری داخلی نداشت اما کاربران می توانستند یک باتری که به مدت ۱ ساعت در خود شارژ ذخیره می کرد،خریداری کنند و به صورت یک قطعه خارجی به آن وصل نمایند.

laptop

همان طور که در تصویر نیز مشخص است این کامپیوتر ظاهری چمدان مانند داشت که باعث می شد تا کاربران بتوانند راحت تر آن را با خود به جای مختلف حمل کنند. اگر چه این دستگاه ظاهری عجیب داشت اما اکثر قریب به اتفاق افراد بر این معنقدند که Osborne 1 به عنوان اولین لپ تاپ به شمار می رفت.

کامپیوترهای شخصی چمدانی شکل و جانشین آن ها

موفقیت Osborne 1 انقلاب بزرگی در بازار به راه انداخت و باعث ایجاد انگیزه در سایر شرکت ها شد که به صنعت بازی سازی بپیوندند. شاید بتوان گفت که در میان تمام این ها Compaq Portable جز موفق ترین ها بود که در سال ۱۹۸۲ معرفی شد.

laptop

Compaq Portable نه تنها به عنوان اولین لپ تاپی بود که سیستم عامل MS-DOS بر روی آن نصب بود، بلکه با کامپیوتر های IBM نیز سازگار بود. در حقیقت علیرغم این که کامپیوترهای IBM ارزان قیمت تر بودند اما این لپ تاپ از خود کامپیوترهای شخصی قابل حمل IBM بهتر بود.

در همین سال، محصولی به نام Grid Compass 1100 عرضه شد که طراحی آن کمی با ظاهر کامپیوترهای قبلی که شکل چمدانی داشتند تفاوت داشت و به نحوی طراحی شده بود که قابل تاشدن بود.

laptop

اگر چه Grid Compass 1100 بسیار گران قیمت بود و تنها کامپیوتری بود که افراد می توانستند بر روی آن نرم افزار های سفارشی خود را اجرا کنند اما بسیاری بر این عقیده اند که اولین محصولی که می توان آن را به عنوان یک لپ تاپ حقیقی قلمداد کرد Grid Compass 1100 بود. این مسئله بیشتر به نوع طراحی و وجود باتری داخلی در این دستگاه بر می گردد. با این وجود این لپ تاپ بیشتر توسط ارتش ایالات متحده و ناسا مورد استفاده قرار گرفت و کمتر مصرف عمومی داشت.

جانشین هر دو دستگاه که در قسمت قبل به آن ها اشاره شد، بدون شک چیزی نبود جز Epson HX-20

laptop

این لپ تاپ تقریبا به اندازه یک کاغذ A4 بود و قیمت آن نیز در مقایسه با سایر رقیبانش کمتر بود که یک پرینتر بسیار کوچک نیز در آن تعبیه شده بود. پس از آن دستگاهی با طراحی نوت بوک مانند خود به نام TRS-80 Model 100 رونمایی شد که با فروخته شدن ۶ میلیون از این دستگاه ثابت شد که این محصول بسیار موفق تر از نمونه های ساخته شده قبلی است. در حقیقت این محصول یکی از کلیدی ترین و مهمترین نقاط در تاریخ دنیای لپ تاپ ها به شمار می رود.

laptop

لپ تاپ های دیگری که در همین رده عرضه شدند عبارتند از:

 Austrlian Dulmont Magnum یا همان aka kookaburra، Sharp PC-5000 و Gavilan SC.

Gavilan SC در حقیقت اولین کامپیوتری بود که به عنوان لپ تاپ خرید و فروش شد. او هم چنین مجهز به یک trackpad بود که در دوران خود به عنوان یک پیشگام در این عرصه به شمار می رفت.

در طول سال های بعد، بازار شاهد نوسان ها و پیشرفت هایی در این عرصه بود. به آرامی ولی با اطمینان لپ تاپ ها به طور چشمگیری در حال رشد و ترقی بودند. برای مثال Kaypro 2000 که در سال ۱۹۸۵ عرضه شد آن چنان خوب بود که می توانست به جای لپ تاپ سال های ۲۰۰۰ اشتباه گرفته شود.

laptop

Commodore SX-64 که نسخه قابل حمل Commodore 64  بود، اولین کامپیوتر شخصی قابل حمل با صفحه نمایش تمام رنگی به حساب می آمد. IBM PC Convertible فلاپی دیسک با فرمت ۳ و یک‌دوم اینچ را استانداردسازی کرد و ویژگی های مرتبط با مدیریت منابع انرژی (power) لپ تاپ ها را به اشتراک گذاشت. در حالی که هنوز بازار تجاری در حال تصمیم گیری بود که آیا آین دستگاه را می توان به عنوان یک لپ تاپ به حساب آورد یا نه، نیروی هوایی ایالات متحده Zenith Data Systems را به عنوان بزرگ ترین تامین کننده لپ تاپ در دنیا در ۲ سال متوالی ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ ارائه کرد.

قدرت دنیای تجارت

امروزه بازار مصرف کنندگان بازار بزرگی برای شرکت هایی که در عرصه فناوری فعالیت می کنند به حساب می آید. اکثر مردم یک کامیپوتر شخصی، یک گوشی هوشمند، یک تبلت، یا یک لپ تاپ دارند. قبل از این انفجار صنعتی بزرگ نیز، شرکت های تجاری بازار را رو به سمت جلو سوق می دادند. دستگاه هایی از قبیل Compaq SLT/286  که جانشین Compaq Portable شد یکی از اولین نمونه هایی است که محبوبیتش پس از همه گیر شدن این دستگاه در میان مردم به اوج رسید. چنین چیزی در مورد NEC UltraLite  نیز  صادق است. دستگاهی که مفهوم نوت بوک را در میان افکار عمومی رواج داد.

laptop

پایان دهه ۱۹۸۰ به خاطر رونمایی از Macintosh Portable به صورت خاصی در تاریخ دنیای لپ تاپ جالب بود. اولین لپ تاپ مک برخلاف خط فکری که در آن زمان برای تولید لپ تاپ وجود داشت شکل گرفت و سعی کرد که به شکل لپ تاپ های چمدان مانند باز گردد.

laptop

اگر چه بدون شک این لپ تاپ یک ماشین قدرتمند با صفحه نمایش عالی محسوب می شد، اما قیمت آن بسیار سرسام آور بود. هم چنین بی میلی اپل به داشتن لایسنس در نرم افزارهایش موجب به وجود آمدن شرایط بسیار غیرعادی در آن زمان شده بود. برای مثال کاربرانی می توانستند از لپ تاپ Outbound  استفاده کنند که قادر به فراهم کردن یک Mac ROM بودند. خوشبختانه Macintosh Portable هیچ موفقیت تجاری در بازار لپ تاپ بدست نیاورد و در واقع بازنگری اپل در تولید لپ تاپ با این طرز تقکر به جایی نرسید. به جای آن اپل، PowerBook را در سال ۱۹۹۱ معرفی کرد که نوآوری هایی را با خود به همراه داشت از جمله یک دستگاه اشاره گر که تا آن زمان تنها با دستگاه های سری ThinkPad شرکت IBM عرضه می شد.

سال های آینده

نقاط بسیار زیادی در تاریخ لپ تاپ وجود دارد که اگر بخواهیم با دقت به آن رویدادها اشاره کنیم سخت و دشوار است. به عنوان مثال ویندوز ۹۵ اولین سیستم عاملی بود که ویژگی های مدیریت پیشرفته برق و انرژی سیستم در آن وجود داشت و باعث ساده تر کردن تولید لپ تاپ ها شد.  در آن زمان این یک حرکت بزرگ به شمار می رفت اما به خوبی توسط تمام شرکت ها مورد استقبال قرار نگرفت. زیرا آن ها می بایستی به جای پیروی از سیاست های قبلی خود، خط مشی مایکروسافت را دنبال می کردند.

از آن جایی از سیستم عامل ویندوز ۹۵ رونمایی شد، بنابراین می توان گفت که مایکروسافت راه درستی را انتخاب کرده بود. تولید پردازشگر اینتل پنتیوم، باعث بهبود در فناوری های باتری، حافظه های (storage) بهتر و صفحه نمایش های LCD شد. اگر چه این پیشرفت به آرامی صورت می گرفت اما لپ تاپ ها به طور چشمگیری نازک تر و قدرتمندتر می شدند و شکل و ظاهری زیبا تر پیدا می کردند.

در صورتی که خلاقیت ها و نوآوری های نسل های پیشین نبود لپ تاپ هایی که امروزه در اختیار ما قرار دارند هرگز وجود خارجی نداشتند. تاریخ لپ تاپ ها بی تردید یکی از جالب ترین موضوعات در زمینه تاریخ شناسی در علوم مرتبط با فناوری به حساب می آید. در این مطلب تا جایی که امکان پذیر بود سعی شد تا تاریخ لپ تاپ به صورت خلاصه پوشش داده شود. اما چنانچه چیزی وجود دارد که مایلید به این مطلب اضافه کنید، با کمال میل منتظر نظرات و اطلاعات مفید شما دوستان در بخش کامنت ها هستیم.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *