استفاده از فناوری سونار برای کاهش حمله کوسه ها

محققین مشغول آزمایش بر روی فناوری جدیدی هستند که در نظر دارد کوسه ها را شناسایی کرده و نزدیک شدن آن‌ها به ساحل را به نجات غریق اطلاع دهد تا بتوان حمله کوسه ها را محدود کرد.

به گزارش کلیک، امسال حدود ۱۷ حمله کوسه در استرالیا رخ داده است و روش های فعلی بازدارندگی مانند توری کوسه ها نه تنها به محیط زیست آسیب می زنند بلکه حتی چندان نیز موثر نیستند.

اما این فناوری جدید که در دانشگاه فناوری سیدنی، استرالیا آزمایش شده است، می تواند انسان و کوسه را با امنیت کامل از هم جدا کند. این سیستم “شناور باهوش” نامیده می شود.

این شناور چگونه کار می کند؟

شناور با استفاده از فناوری سونار به دنبال اشیای در اندازه کوسه می گردد که مانند یک کوسه حرکت می کنند. اگر یک شی کوسه مانند شناسایی کند، به نجات غریق هشدار فرستاده تا آن منطقه را تخلیه کنند.

سیستم کاهش کوسه در وب‌سایت خود می نویسد “در آزمایش مشخص شد که کوسه ها امضای سونار  مشخص دارند و الگوی شنا کردن آن‌ها از سایر پستانداران متفاوت است. سونار شناور باهوش دانش خود در مورد تفاوت بین امضای سونار یک کوسه  و الگوی حرکت آن نسبت به سایر موجودات را بالا می برد. این بهبود آگاهی مشابه بهبود نرم افزار “تشخیص چهره” در انسان است.”

محققین در نزدیک شناور باهوش دوربین های تصویر برداری نصب کرده اند و فیلم تشخیص کوسه توسط سیستم را ضبط می کنند.

بیل گلدستون از این تیم می گوید “این تحقیقات مشترک توسط یک تیم مستقل با دقت تمام آزموده خواهد شد تا توانایی های آن در دنیای واقعی اثبات شود.”

گلدستون و تیمش از شناور باهوش در آکواریوم زندگی دریایی سیدنی نیز استفاده کردند تا توانایی آن را در مقابله با انواع مختلف کوسه ببینند.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *