کشف قدیمی ترین نقشه اینترنت مربوط به سال ۱۹۷۳ میلادی

اینترنت که امروزه سهم بزرگی در انجام کارها و فعالیت های روزانه تمام مردم دنیا اشغال کرده است در ابتدا تنها یک پروژه بین چند دانشگاه و مرکز دولتی برای به اشتراک گذاری اطلاعات و اسناد بوده است. اخیرا نقشه قدیمی در میان اسناد دانشگاهی در پیتس بورگ پیدا شده است که به عنوان اولین و قدیمی ترین نقشه اینترنت شناخته می شود.

به گزارش کلیک،  محققان نقشه کل اینترنت مربوط به  در سال ۱۹۷۳ میلادی را در میان اسناد و اوراق قدیمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه Carnegie Mellon، در پیتس بورگ پیدا کرده اند.  در واقع تا قبل از سال ۱۹۷۳ میلادی شبکه جهانی وب به عنوان ARPANET شناخته می شد که شامل ۴۲ کامپیوتر هاست بود که توسط ۳۶ گره در کشور آمریکا به یکدیگر متصل بودند. تنها چند ماه بعد از تهیه این نقشه، اینترنت جهانی شد. در واقع در آن زمان کاربران شهر لندن و کشور نوروژ به شبکه جهانی اینترنت دسترسی داشتند.

این نقشه قدیمی که اولین نقشه اینترنت است توسط دیوید نیوبری، توسعه دهنده هنری در موزه پیتس بورگ در میان اوراق قدیمی که از پدرش به او رسیده بود پیدا کرده است. پدی وی در دهه ۷۰ میلادی در دانشگاه Carnegie Mellon مشغول به کار بوده است.

هنوز مشخص نیست که این نقشه دقیقا در کجا چاپ و متتشر شده است اما طبق گفته نیوبری پدر وی از زمانی که در دانشکده علوم کامپیوتر مشغول به کار بوده است این نقشه را نگهداری می کرده است. نسخه بعدی این نقشه توسط ناسا و در سال ۱۹۷۴ میلادی در مرکز تحقیقات NASA Ames منتشر شده است.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می شود،  نام تمام قدرت های اینترنت در آن زمان مثل دانشگاه هاروارد، UCLA و دانشگاه آکسفورد در این نقشه به چشم می خورد.

تصویر متن 1

هر کدام از مربع هایی که در نقشه مشاهده می شود نشان دهنده یک گره یا یک روتر پایه است که اوایل سال های ۱۹۷۰ میلادی به ARPANET تقریبا در هر ماه افزوده شده است. اما بیضی ها نشان دهنده هاست ها هستند.

اما خطوط شبیه رعد و برق بین ناسا و هاوایی حاکی از این واقعیت است که این دو نقطه توسط ماهواره به یکدیگر مرتبط هستند.

قبل از سال های ۱۹۷۰ میلادی یعنی در سال های ۱۹۶۰ میلادی هرگز تصور نمی شد که ARPANET به صورت آنچه که امروز در آمده، بشود. در آن زمان ARPANET در واقع یک پروژه  نسبتا مخفی و سری بود که بین چند دانشگاه، سازمان دولتی و چند شرکت سری در آمریکا به منظور به اشتراک گذاری داده ها، اطلاعات و فایل ها ایجاد شده بود.

در آن زمان از پروتکل FTP برای ارسال و دریافت فایل ها و اطلاعات استفاده می شده است.

اما در سال ۱۹۷۱ کاربران قادر بودند تا داده ها و اطلاعات خود را با استفاده از پایانه های کامپیوتری و تماس  با شبکه ارسال و دریافت کنند. اما نقشه اینترنت در ماه سپتامبر سال ۱۹۷۳ میلادی چیزی شبیه به تصویر زیر شد.

تصویر متن 2

که به صورت جغرافیایی چیزی شبیه به تصویر زیر است.

تصویر متن 3

اما در سال ۱۹۹۰ تیم برنرزلی، دانشمند حوزه CERN در دانشگاه سوئیس برای اولین بار شبکه جهانی وب را پایه ریزی و بنیان گذاری کرد و کم کم با گسترش تکنولوژی شبکه جهانی وب به آن چه که امروز در دسترس و اختیار کاربران است تبدیل شد. البته نقشه های قدیمی دیگری از اینترنت نیز تا کنون منتشر شده است که با کمی جستجو می توان به آن ها دسترسی داشت.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *