آموزش تصویری یافتن مشکلات سخت افزاری سیستم عامل مک اپل

اگر سیستم عامل مک شما بالا نمی‌آید، احتمالا مشکل نرم‌افزاری داشته باشد که برای رفع آن باید macOS را مجدداً نصب کنید.  اما اگر انجام این کار نیز ثمربخش نبود،مشکل احتمالاً سخت‌افزاری است.

کلیک– اگر سیستم مک شما با مشکل مواجه شد نگران نباشید چون شرکت اپل ابزارهایی خارج از سیستم عامل خودش برای اسکن کامپیوتر و شناسایی مشکلات سخت‌افزاری آن فراهم کرده است. اگر  دستگاه مک شما به مشکل خورده و نمی‌توانید یک راه‌حل نرم‌افزاری بیابید، این ابزارها کار مشکل‌یابی را برای شما خیلی آسان می‌کنند.

توصیه ی کارشناسان برای مک‌های اینتلی اپل که پیش از ژوئن ۲۰۱۳ تولید شده‌اند، استفاده از نرم‌افزار Apple Hardware Test و برای مک‌های پس از این تاریخ هم  می توان  Apple Diagnostics استفاده نمود. باید گفت که  این دو ابزار اساساً عملکرد مشابهی دارند، کارکرد آنها بدین صورت است که سخت‌افزار را بررسی می کنند و مشکلات آن را گزارش می‌کنند. همچنین هر دوی آن‌ها را هم می توان با استفاده از یک کلید میانبر فراخوانی کرد، بنابراین لازم نیست ببینید که مک شما در کدام دسته قرار می‌گیرد.

پس اگر می خواهید مشکل‌یابی را شروع کنید، ابتدا مک خود را خاموش نمایید. توصیه می کنیم که همه‌ی سخت‌افزارهای جانبی مانند هارد درایوهای USB یا اتصالات شبکه را از سیستم خود جدا کنید. حالا مک را روشن کرده و دکمه‌ی D را نگه دارید. بسته به این که مک شما در چه تاریخی تولید شده باشد، یکی از نرم‌افزارهای مذکور اجرا می‌شود.

استفاده از نرم افزار  Apple Hardware Test برای مشکل‌یابی مک‌های تولیدی قبل از ژوئن ۲۰۱۳

اگر مک شما قبل از ژوئن ۲۰۱۳ تولید شده باشد، خیلی زود لوگوی زیر را خواهید دید:

نرم افزار Apple Hardware Test

این یادآوری می کند که Apple Hardware Test در حال اجرا شدن است. شاید لازم باشد زبان مورد نظر خود برای رابط کاربری این نرم‌افزار را انتخاب کنید. سپس رابط کاربری خاصی که یادآور نسخه‌های قدیمی macOS است را به همراه دکمه‌ی Test خواهید دید.

استفاده از نرم افزار Apple Hardware Test برای مشکل‌یابی مک‌های تولیدی قبل از ژوئن ۲۰۱۳

اگر می خواهید که اطلاعات بیشتر در مورد مک خود مثل سریال نامبر آن، می‌توانید بر روی زبانه‌ی Hardware کلیک کنید. اما برای انجام آزمایش‌ها فقط کافی است دکمه‌ی Test را انتخاب نمایید.

این را باید بدانید که اجرای آزمایش‌ها خصوصاً اگر حافظه‌ی بزرگی داشته باشید، ممکن است کمی وقت گیر باشد. زمانی که اسکن تمام شد، لیستی از همه‌ی خطاهای سخت‌افزاری شناسایی شده، به همراه چند کد خطا خواهید دید. می‌توانید این کدها را یادداشت کرده و بعد آن‌ها را در اینترنت جستجو کنید.

استفاده از Apple Diagnostics برای مک‌های بعد از ژوئن ۲۰۱۳

اگر مک شما بعد از ژوئن ۲۰۱۳ تولید شده باشد، نرم‌افزار Apple Diagnostics باید اجرا شود. عملکرد این ابزار مشابه Apple Hardware Test است، ولی تفاوت آن با نسخه ی قبلی در آن است که به جای یک ظاهر قدیمی و از مد افتاده، رابطی شکیل‌تر دارد. پس از اجرای برنامه شاید لازم باشد زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید، شاید هم آزمایش سخت‌افزاری بلافاصله شروع شود.

استفاده از Apple Diagnostics برای مک‌های بعد از ژوئن ۲۰۱۳

اجرای آزمایش‌ها خصوصاً اگر حافظه‌ی بزرگی داشته باشید، ممکن است کمی زمان گیر باشد. هنگامی که کار تمام شد، لیستی از مشکلاتی احتمالی سخت‌افزارهای خود را خواهید دید. این نرم‌افزار برخلاف Apple Hardware Test، مشکلات شما را به زبان ساده توضیح می‌دهد.

استفاده از Apple Diagnostics برای مک‌های بعد از ژوئن ۲۰۱۳

البته کدهای خطا هنوز هم وجود دارند، پس اگر خواستید می‌توانید آن‌ها را در اینترنت جستجو کرده و اطلاعات بیشتری در موردشان کسب کنید.اگر هیچ کدام از این ابزارها اجرا نشد نگران نباشید، هنوز هم چند گزینه دیگر  در دسترس دارید.

اگر مک شما مجهز به نسخه‌ی ۷ یا نسخه‌ای جدیدتر از سیستم عامل macOS (یا در واقع OS X) است، Apple Hardware Test بر روی هارد درایو شما نصب نشده است. پس باید دیسک Applications Install Disk 2 را در دستگاه بگذارید، یا اگر مک‌بوک ایر دارید درایو MacBook Air Software Reinstall Drive را به یکی از پورت‌های USB دستگاه وصل کنید.
اگر از نسخه‌های جدید macOS استفاده می‌کنید، و هیچ ابزاری در هنگام راه‌اندازی سیستم اجرا نمی‌شود، می‌توانید هر دو ابزار را از طریق یک شبکه راه‌اندازی کنید. کافی است در هنگام بالا آمدن سیستم کلیدهای ترکیبی Option+R نگه دارید. با این کار از شما خواسته می‌شود تا به یک شبکه‌ی بیسیم وصل شوید، سپس ابزار متناسب دانلود شده و همان طور که توضیح داده شد اجرا می‌شود.

اگر در این مسیر  به خطا برخورد کردید و خوشبختانه هنوز از تاریخ انقضای گارانتی مک شما باقی مانده است، می‌توانید کد مشکل را یادداشت کنید و آن را با تعمیر کار شرکت در میان بگذارید. اگر گارانتی دستگاه‌تان تمام شده است، دیگر خودتان باید به فکر حل مشکل باشید. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا کد خطا را گوگل کنید تا ببینید که بقیه در مواجهه با این مشکل چه کار کرده‌اند؛ اگر احساس می‌کنید که برطرف سازی این ایراد در حد توان شما نیست، می‌توانید دستگاه را به تعمیرگاه‌های معتبر ببرید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *