چطور سیستم عامل اولیه لپ تاپ را مجدد بازگردانیم؟

|
۰ دیدگاه
windows

در این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می توان سیستم عامل ابتدایی را که از کارخانه بر روی لپ تاپ نصب شده است، بار دیگر بازگردانی کنیم.

کلیک – این کار می تواند در شرایط مختلفی بسیار مفید باشد. از جمله در زمانی که سیستم عامل کنونی به درستی کار نمی کند یا مدام هنگ می کند یا این که به ویروسی آلوده شده است.

هشدار: استفاده از ابزار بازگردانی سیستم عامل باعث پاک شدن تمام اطلاعات شخصی شما از هارد دیسک خواهد شد و بار دیگر سیستم عامل را به حالت پیش فرض کارخانه باز می گرداند. بنابراین پیش از این که اقدام به نصب مجدد سیستم عامل کنید از تمام اطلاعات شخصی خود فایل پشتیبان (Backup)  تهیه کنید. هم چنین در زمان انجام این کار حتما لپ تاپ خود را به برق وصل کنید تا اگر احیانا شارژ باتری لپ تاپ به پایان رسید، فرایند ریکاوی ناقص باقی نماند.

امروزه بیشتر کامپیوترها بدون دیسک های ریکاوری فروخته می شوند. اما به جایش آن ها از یک پارتیشن ریکاوری پنهان که حاوی یک factory image است، استفاده می نمایند. به منظور بازگرداندن سیستم عامل اولیه بر روی هارد دیسک، لازم است تا مراحل خاصی را که اصطلاحا recovery wizard نام دارد، انجام دهیم. خوشبختانه باید گفت که مراحل انجام این کار در بسیاری از برندها شبیه به هم است.

در ادامه این مطلب به صورت گام به گام به شما آموزش خواهیم داد که چطور فرایند نصب مجدد سیستم عامل را انجام دهید. ما این مثال را با لپ تاپ HP انجام می دهیم.

چطور Recovery Manager را بر روی لپ تاپ های HP اجرا کنیم؟

مرحله اول : کامپیوتر را روشن کرده و زمانی که لوگوی HP بر روی صفحه ظاهر شد، کلید F8 را بفشارید.

recovery

مرحله دوم : در صفحه بعد طبیعتا گزینه های مربوط به Advanced Boot Options را مشاهده خواهید کرد. اگر به هر دلیلی این صفحه را ندیدید، سیستم را ریست کرده و بار دیگر کلید F8 را بفشارید.

از میان گزینه های موجود، گزینه ای که در اولین خط مشادهد می کنید انتخاب نمایید: Repair Your Computer and press on the Enter key .

recovery

مرحله سوم : با انتخاب این گزینه وارد بخش System Recovery Options خواهید شد. زبان مورد نظر و نوع کیبورد خود را از این پنجره انتخاب نمایید. سپس گزینه next را انتخاب کنید.

recovery

مرحله چهارم : در صفحه بعد نام کاربری خود را از منوی مربوطه انتخاب کنید. (دقت کنید که کاربر باید تمام حقوق دسترسی یک مدیر به بخش های مختلف را داشته باشد.) سپس رمزعبور را وارد کرده و گزینه OK را بزنید.

recovery

مرحله پنجم : در این مرحله پنجره بعدی System Recovery Options ظاهر می شود. در این پنجره گزینه های زیادی را مشاهده خواهید کرد. از میان آن ها بر روی گزینه HP Recovery Manager کلیک کنید.

recovery

مرحله ششم : با انتخاب این گزینه به پنجره HP Recovery Manager خواهد رفت.

گزینه های مختلفی در این پنجره وجود دارد. از این میان آن ها گزینه System Recovery را انتخاب نمایید. ) این گزینه برای بازگرداندن کامپیوتر شما به شرایط اولیه کارخانه است.( این گزینه را انتخاب نموده و سپس مراحل را قدم به قدم ادامه دهید.

recovery

چطور عملیات ریکاوری را بر روی لپ تاپ های توشیبا انجام دهیم؟

به منظور انجام عملیات ریکاوری کافی است مراحل ۱ تا ۵ را که در بخش بالایی به آن ها اشاره شد انجام دهید. با انجام این کار به پنجره System Recovery Options هدایت می شوید که در پایین این پنجره گزینه Toshiba Recovery Wizard قرار دارد. بر روی گزینه Toshiba Recovery Wizard کلیک کنید.

recovery

در صفحه بعد، با هشداری روبرو خواهید شد که به شما یادآوری می کند که با انجام این کار تمام اطلاعات شخصی شما پاک خواهد شد.در صورت اطمینان بر روی دکمه Next کلیک کنید.

recovery

در پنجره بعدی گزینه Recovery of factory default software را انتخاب کنید. سپس گزینه Next را انتخاب کرده و طبق دستوالعمل هایی که مشاهده می کنید کار را ادامه دهید.

recovery

چطور عملیات ریکاوری را بر روی لپ تاپ های Dell انجام دهیم؟

بار دیگر مراحل ۱ تا ۵ را انجام دهید. این بار در پنجره System Recovery Options آخرین گزینه را انتخاب کنید. گزینه Dell Backup and Recovery Managers .

recovery

با انتخاب این گزینه به صفحه ای هدایت خواهید شد که در آن می توانید فرایند نصب مجدد سیستم عامل را شروع کنید. جهت تکمیل فرایند مراحل را دنبال کنید.

گزینه های دیگر

چنانچه راه حل بالا جواب نداد، این روش را امتحان کنید :

کلید صفر (۰) را نگه داشته و کامپیوتر را روشن کنید و تا زمانی که صفحه مربوط به ریکاوری دیده نشد آن را رها نکنید.

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه MMU / مدرس زبان سی شارپ / مدیر وب سایت نیازمندی های مندبالا / علاقمند به استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا. پ.ن : عضو گروه موسیقی فولکلور گیله لوی :) کانال من، معرفی سایتها و اپلیکیشن های خلاق : https://telegram.me/creative_web_app
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.