تقدیر از راه یافتگان به مرحله سوم مسابقه دانشجویی ماهواره مکعب ایرانی

با حضور دکتر بهرامی معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران از تیم های راه یافته به مرحله سوم مسابقه دانشجویی ماهواره مکعب ایرانی تقدیر شد.

به گزارش کلیک، رییس سازمان فضایی ایران با تقدیر از تیم های شرکت کننده در این مسابقه گفت: ماهواره های مکعبی با نگاه به آینده طراحی و برنامه ریزی می شوند و کوچک بودن آنها دلیل بر ناتوان بودن این نوع ماهواره ها نیست بلکه با توجه به پیشرفت های علمی در آینده نزدیک این ماهواره ها جایگزین ماهواره های سنگین خواهد شد.
دکتر بهرامی افزود: به منظور گسترش فناوری فضایی در میان قشر دانشگاهی، سازمان فضایی ایران در اواخر سال ۱۳۹۴اقدام به برگزاری مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت نانوماهواره مکعب ایرانی کرد که به صورت رسمی در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی آغاز شد.
وی خاطر نشان کرد: به سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه ( اپسکو) پیشنهاد شده است که این مسابقات به صورت منطقه ای برگزار و ماهواره های برگزیده توسط این سازمان به فضا پرتاب شود که در صورت تصویب در شورای اپسکو که سال آینده در تهران برگزار خواهد شد، این مهم انجام می شود.
دکتر بهرامی ضمن تاکید برجنبه های آموزشی این مسابقات اهداف برگزاری این مسابقه را شامل جذب نیروهای متخصص و علاقه مند برای ورود به عرصه تحقیقات فضایی، ایجاد بستر مناسب تمرین عملی دانشجویان در زمینه های فضایی، آشنایی دانشجویان با فناوری های مرتبط با صنایع فضایی، آموزش کار گروهی در بین دانشجویان، شناسایی استعداد های علمی و فنی در زمینه های فضایی و کمک به رشد آنها، ایجاد بستری هدفمند برای خلاقیت و نوآوری دانشجویان و طرح ایده های نو در حوزه فناوری فضایی، آشنایی عملی با اصول طراحی مهندسی و مهندسی سیستم، ترویج فناوری فضایی و کاربردهای آن بیان کرد.
شایان ذکر است که با اتمام فاز طراحی مفهومی (مرحله دوم) مسابقه، از تعداد ۲۱ تیم شرکت کننده، ۱۰ تیم به مرحله سوم مسابقه راه یافتند که به ترتیب عبارتند از: دانشگاه صنعتی شریف(سوتاک )، دانشگاه صنعتی امیرکبیر(مکعب امیرکبیر )، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی(فاطر )،دانشگاه صنعتی مالک اشتر(پلوتن )، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی (قاصدک) ، دانشگاه کاشان(جانکو) ، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی(سیمرغ)، دانشگاه صنعتی سیرجان ( سها) ، دانشگاه تبریز (تبریز ست)، دانشگاه صنعتی سیرجان (عدالتخواهی و قسط).
در پایان این مراسم دکتر بهرامی با اهدای لوح تقدیر از تیم های راه یافته به مرحله سوم تقدیر کرد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *