چطور مشکل عدم نمایش تصویر در لپ تاپ های HP را برطرف کنیم؟

در این مطلب آموزشی قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور مشکل متداول گرافیکی را که در برخی از لپ تاپ های HP وجود دارد با استفاده از پوشش حباب های پلاستیکی حل کنیم.

کلیک – پیش از هر چیز باید گفت که این یک راه حل موقت است اما با انجام این کار می توانید برای خود زمان بخرید تا فرصت کافی برای گرفتن بک‌آپ از فایل های شخصی خود داشته باشید یا حتی تا زمانی که یک لپ تاپ جدید بخرید از آن استفاده کنید. بهتر است این نکته را نیز یادآور شویم که هیچ گارانتی وجود ندارد که این راه حل به طور صد در صد بر روی لپ تاپ شما جواب دهد.

برخی از مدل های لپ تاپ HP که دچار چنین مشکلی می شوند عبارتند از :

HP Pavilion dv2000, dv6000, dv9000, tx1000 tablet PC, Compaq 700, v3000, v6000 و شاید برخی مدل های دیگر. چنانچه شما مدل های دیگری را می شناسید که با این مشکل روبرو هستند در بخش نظرات ما را نیز مطلع کنید.

HP tx1000 Tablet PC

دلیل بروز این مشکل چیست؟

تا جایی که ما اطلاع داریم، مشکل عدم نمایش تصویر نسبتا مرتبط با چیپ گرافیکی NVIDIA است که بر روی مادربرد قرار دارد. با گذشت زمان این چیپ گرافیکی از مادربرد جدا شده و مشکل گرافیکی در سیستم رخ می دهد.

نشانه های مشکل

لپ تاپ روشن شده و تمام چراغ های LED آن نیز روشن می شوند، اما هیچ تصویری بر روی صفحه نمایش یا یک مانیتوری که با کابل به لپ تاپ متصل است، دیده نمی شود صفحه نمایش لپ تاپ هم چنان سیاه و بدون هیچ تصویری دیده می شود.

نام این ترفند به “ترفند حوله” معروف است که  برای حل چنین مشکلی در ایکس باکس ۳۶۰ به کار گرفته شده است.

راهنمای حل مشکل

۱ – باتری و هارد دیسک را از لپ تاپ خارج کنید.

۲ – کابل برق را به لپ تاپ وصل کرده و آن را روشن نمایید. مطمئن شوید که لپ تاپ روشن است و تمام LED های آن نیز روشن هستند.

۳ – تمام لپ تاپ را با حوله بپوشانید. با این کار تمام دریچه های هوا بسته خواهند شد.

۴ – لپ تاپ را روشن کرده و در حدود یک ساعت در شرایطی که در حوله پیچیده شده است، قرار دهید.

۵ – کابل برق را از لپ تاپ جدا کرده و در همان شرایط آن را به حال خود باقی بگذارید و اجازه دهید  تا خنک شود (برای مدتی آن را جا به جا نکنید.)

۶ – لپ تاپ را از درون حوله بیرون بیاوردید و سعی کنید آن را روشن نمایید.

شماره ۱ : تعمیر HP tx1000 Tablet PC

HP tx1000 Tablet PC

ابتدا ما این آزمایش را بر روی HP tx1000 Tablet PC انجام دادیم. البته شما می توانید این کار را با تعداد زیادی از حفاظ های حبابی شکل پلاستیکی که در تصویر زیر مشاهده می کنید، انجام دهید. در ابتدا باتری و هارد دیسک آن را خارج کرده و سپس آن را در حالت تبلت قرار داده و ببندید. آن را به برق وصل نموده و لپ تاپ را به درستی با محافظ های حبابی شکل پلاستیکی بپوشانید.

HP tx1000 Tablet PC

بعد از آن حدود ۲ ساعت صبر کنید. سپس کابل برق را از دستگاه بکشید. به مدت ۳۰ دقیقه لپ تاپ را در همان حالت رها کنید. پس از گذشت این زمان آن را از پوشش خارج کرده، باتری و هارد دیسک را به دستگاه وصل کنید و سپس آن را روشن نمایید. در کمال شگفتی خواهید دید که مشکل گرافیکی رفع شده است و شما قادر به دیدن تصویر بر روی صفحه نمایش خواهید بود.

HP tx1000 Tablet PC

شماره دو : HP Pavilion dv6000  

این یک مدل دیگری از لپ تاپ HP است که نشانه های خرابی کاملا مشابه ای در آن دیده می شود. این مدل نیز دقیقا مانند مدل قبلی دچار مشکل گرافیکی است.

در این روش ما یک ابتکار جدید به خرج می دهیم. در واقع برای این که مطمئن شویم که هوای خنکی از طریق محافظ حبابی مانند پلاستیکی عبور نمی کند و وارد لپ تاپ نمی شود، تمام دریچه های تهویه هوای لپ تاپ را با نوار چسبناکی پوشاندیم.

HP tx1000 Tablet PC

پس از آن لپ تاپ را با استفاده از انرژی برق روشن کردیم (مانند روش قبلی باتری و هارد دیسک را جدا نمودیم.) و دور تا دور سطح آن را نیز با محافظ های پلاستیکی حبابی پوشاندیم.

HP tx1000 Tablet PC

این بار دستگاه را حدود ۶۰ تا ۷۰ دقیقه روشن نگه داشتیم اما متوجه شدیم که تمام چراغ های LED خاموش شده اند. این اتفاق ممکن است به دلیل داغ شدن بیش از حد مادربرد رخ داده باشد که باعث شده ماربرد به دلیل گرمای زیاد خودش را خاموش کند. در هر صورت کابل برق را از دستگاه جدا کرده و تا ۳۰ دقیقه آن را به حال خود رها کردیم تا خنک شود. سپس باتری و هارد دیسک را به دستگاه وصل کرده و لپ تاپ را روشن می کنیم. این بار نیز آزمایش موفقیت آمیز بود و لپ تاپ با تصویر روشن شد و صفحه دسکتاپ ویندوز قابل رویت بود.

HP tx1000 Tablet PC

این روش چگونه عمل می کند؟

در این قسمت قصد داریم به شما توضیح دهیم که با انجام این کارها چه اتفاقی می افتد که مشکل گرافیکی لپ تاپ های HP  حل می شود.

زمانی که شما یک لپ تاپ را در درون یک حوله می پیچید (البته در اینجا به دلیل در دسترس نبودن حوله از محافظ حبابی شکل پلاستیکی استفاده کردیم.)، دستگاه بسیار داغ خواهد شد و هیچ گونه گردش هوایی در داحل heatsink به وجود نخواهد آمد.

Heatsink تا جایی داغ می شود که سبب ذوب شدن لحیم مابین چیپ گرافیکی و مادربرد خواهد شد. در نتیجه این امر سبب چسبیدن مجدد چیپ به ماردبرد می شود.

 یک دیدگاه

مسعودخالصی

سلام
لپ تاپ hp pavilion dv6 دارم و خیلی درگیرم تصاویر و همه چیز رو نشون میده
اول کار که روشن میکنم دیر بالا میاد دوم وقتی فیلم پخش میکنم وسط کار گیرمیکنه سرعتش میاد پایین نمیشه فیلم رو عقب و جلو برد اگر بشه با تاخیر انجام میده
سوم وقتی ب اینترنت وصل میشم دقیقا همین مشکل ایجاد میشه سرعتش کند میشه و عملامانع انجام کار با سرعت میشه…
ممنون میشم لطف کنید و راهنمایی کنید باتشکر خالصی

دیدگاه ها:

 1. مسعودخالصی گفت:

  سلام
  لپ تاپ hp pavilion dv6 دارم و خیلی درگیرم تصاویر و همه چیز رو نشون میده
  اول کار که روشن میکنم دیر بالا میاد دوم وقتی فیلم پخش میکنم وسط کار گیرمیکنه سرعتش میاد پایین نمیشه فیلم رو عقب و جلو برد اگر بشه با تاخیر انجام میده
  سوم وقتی ب اینترنت وصل میشم دقیقا همین مشکل ایجاد میشه سرعتش کند میشه و عملامانع انجام کار با سرعت میشه…
  ممنون میشم لطف کنید و راهنمایی کنید باتشکر خالصی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *