انتشار نقشه حیرت انگیز از آسمان شب

دانشمندان بزرگ‌ترین نقشه برداری از آسمان شب در دسترس عموم را انجام دادند، و داده های اجرام سماوی را به اشتراک گذاشتند که کنار هم قرار دادن آن‌ها چهار سال به طول انجامیده است.

به گزارش کلیک، پروژه Pan-STARRS حدود نیم میلیون عکس ترکیبی از آسمان شب را ارائه می کند که از هاوایی دیده شده اند، و اکنون محققین آغاز به ساخت یک منبع جدید برای دانلود رایگان برای کسانی کرده‌اند که می خواهند فضا را از خانه بررسی کنند.

رئیس پروژه Pan-STARRS، کن چمبرز گفت “نقشه برداری های Pan-STARRS1 به افراد اجازه می دهد به میلیون ها تصویر دسترسی داشته و از پایگاه داده و کاتالوگ های حاوی اندازه های دقیق از میلیاردها ستاره و کهکشان استفاده کنند. با پخش این نقشه پیش بینی می کنیم که دانشمندان نیز مانند دانش آموزان و دانشجویان و حتی استفاده کنندگان معمولی در سراسر جهان بتوانند اکتشافات جدیدی در پهنه جهان انجام دهند و از داده های گردآوری شده توسط Pan-STARRS بهره مند شوند.”

Pan-STARRS(تلسکوپ پیمایش پانورامیک و سیستم واکنش سریع) کار خود را از می ۲۰۱۰ آغاز کرد و یک تلسکوپ ۱٫۸ متری به نام Pan-STARRS1 یا PS1 استفاده می کند. این تلسکوپ که در هالیکالای هاوایی مستقر است، تصاویر را از آسمان شب  در نور مرئی و نزدیک به مادون قرمز ثبت می کند.

این تلسکوپ که مجهز به دوربین ۱٫۴ گیگاپیکسلی دیجیتال است ـ قدرتمندترین دوربین دیجیتال تا کنون ـ تصاویر دقیقی ارائه می‌کند.

pan-p

تصاویر هر ۳۰ ثانیه طی چهار سال گرفته شده اند، و هر کدام حدود ۲ گیگابایت حجم داشته و کلکسیون کلی به حجم دیوانه کننده  ۲ پتابایت(۲۰۰۰ ترابایت یا ۲ میلیون گیگابایت) می رسد. طبق توضیح دانشمندان این حجم معادل ۱ میلیارد سلفی یا ۱۰۰ برابر محتوی ویکی پدیا است.

اما گذشته از اندازه زیاد دیجیتالی این مجموعه، رویدادهای نجومی محتوی آن بسیار شگفت انگیز است. این اسناد تصویری از سه میلیون تصویر جدا تشکیل شده اند که شامل هر دو ستارگان دور و نزدیک و کهکشان ها، به علاوه اجرام فضایی نزدیک تر به خانه ها می شود.

برنامه Pan-STARRS کار ۱۰ موسسه تحقیقاتی در چهار کشور بوده که توسط ناسا  و بنیاد ملی علوم آمریکا حمایت شده است.

Pan-STARRS در دو مرحله انجام می شود. این هفته “آسمان ایستا” منتشر می شود که مقادیر متوسطی برای هر جرم سماوی از نظر موقعیت در آسمان، روشنایی و رنگ ها دارد.

انتشار دوم داده ها، که سال آینده انجام خواهد شد، شامل رویدادهای کیهانی مشاهده شده در دوره های نجومی مختلف می شود. هر دوی این‌ها با هم، یعنی حدود ۲ پتابایت داده، در صورتی که پرینت شود می تواند ۴۰ میلیون قفسه چهار کشویی را پر کند، بنابراین بهتر است به جستجو و دانلود موارد مورد علاقه خود بپردازید.۳ دیدگاه

ardeshir azad

چرا از این گونه تصاویر واطلاعات درکشور های اسلامی بیرون نمی آید
ممکن است شما یکی دوتا از اختراعات ویا کشفیات فنی وعلمی ازعالم اسلام
عزیزمان را نام به برید٬
اردشیر

سپیده

ببخشید چرا وقتی رو منبع کلیک می کنیم به سایت اصلی منتشر کننده خبر هدایت نمیشیم؟
بنده متن انگلیسی و اصلی این خبر رو نیاز دارم

با تشکر

دیدگاه ها:

 1. ardeshir azad گفت:

  چرا از این گونه تصاویر واطلاعات درکشور های اسلامی بیرون نمی آید
  ممکن است شما یکی دوتا از اختراعات ویا کشفیات فنی وعلمی ازعالم اسلام
  عزیزمان را نام به برید٬
  اردشیر

 2. سپیده گفت:

  ببخشید چرا وقتی رو منبع کلیک می کنیم به سایت اصلی منتشر کننده خبر هدایت نمیشیم؟
  بنده متن انگلیسی و اصلی این خبر رو نیاز دارم

  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *