چطور مشکل شارژ باتری لپ تاپ را برطرف کنیم؟

در این مطلب قصد داریم به عیب یابی مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، مشکل جک DC لپ تاپ و مواردی که به هر دلیلی باعث عدم برق رسانی به لپ تاپ می شود، بپردازیم.

کلیک – در ادامه نمونه های متداولی که در این زمینه دیده شده است را مطرح خواهیم کرد و راه حل هایی را در ارتباط با آن ها به شما پیشنهاد خواهیم داد.

مثال ۱ : زمانی که لپ تاپ را از برق می کشیم، خاموش می شود.

زمانی که لپ تاپ به برق متصل است و شما نشانگر ماوس را بر روی آیکون باتری می برید، میزان شارژ باتری نمایش داده خواهد شد و عنوان می کند که باتری در حال شارژ شدن است.

laptop battery

ابزار power meter (البته چنانچه در لپ تاپ شما موجود باشد) نیز نشان می دهد که باتری به شارژر متصل شده و در حال شارژ شدن است.

laptop battery

اما به محض این که شارژر را از لپ تاپ جدا می کنید، لپ تاپ به طور کامل خاموش می شود!

مشکلات احتمالی:

۱ – باتری به درستی در جای خود قرار نگرفته است. باتری را خارج کرده و مجدد به لپ تاپ وصل کنید.

۲ – قسمت اتصال باتری با لپ تاپ کثیف یا اکسیده شده است و نمی تواند ارتباط مناسبی با مادربرد برقرار کند. سعی کنید با استفاده از پاک کننده های مخصوص بخش اتصالات الکتریکی آن را تمیز نمایید.

۳ – چنانچه جا زدن مجدد باتری در لپ تاپ مشکل را حل نکرد به احتمال فراوان باتری دچار مشکل شده و باید تعویض شود.

۴ – اگر باتری را تعویض کردید اما باز هم مشکل برطرف نشد، این بار مشکل می تواند مربوط به خرابی در مادربرد باشد. ظاهرا مدار شارژکننده که بر روی مادربرد وجود دارد دچار ایراد شده است. در چنین شرایطی چاره ای وجود ندارد و باید مادربرد به طور کامل تعویض شود یا اگر امکان تعمیر قطعه معیوب وجود دارد، آن قطعه تعمیر شود.

مثال ۲ : باتری توسط لپ تاپ قابل شناسایی نیست

بر روی آیکن باتری یک علامت ضربدر قرمز رنگ وجود دارد.

laptop battery

زمانی که شما نشانگر ماوس را بر روی آیکن باتری قرار می دهید، عبارتی ظاهر می شود که می گوید: “باتری شناسایی نشده است.”

مشکلات احتمالی :

 ۱ –  به احتمال زیاد باتری خراب است. بهترین کار برای حل این مسئله این است که آن را با یک باتری نو تعویض کنید.

۲ – در صورتی که تعویض باتری کمکی به حل مشکل نکرد، مشکل به وجود آمده می تواند از جانب مادربرد باشد. در صورت امکان باید مادربرد تعویض شود یا قطعه معیوب آن تعمیر گردد.

مثال ۳ : زمانی که شارژ باتری به میزان خاصی می رسد به سرعت شارژ آن تخلیه می شود

laptop battery

در این حالت باتری توسط لپ تاپ شناسایی می شود و به درستی تا ۱۰۰ درصد شارژ می گردد. پس از این که شارژر را از باتری جدا می کنید، شارژ باتری به طور کاملا طبیعی شروع به تخلیه شدن می کند. اما ناگهان پس از رسیدن به نقطه ای خاص، مثلا ۸۰ درصد به سرعت شارژ آن خالی شده و به صفر می رسد.

مشکلات احتمالی:

این مشکل به علت خرابی باتری است و راهی جز تعویض آن وجود ندارد.

مثال ۴ : تنها زمانی که شارژر به شکل خاصی در پورت خود قرار بگیرد باتری شارژ می شود

در چنین شرایطی برای این که باتری شارژ شود باید کابل شارژ را مدام به این طرف و آن طرف تکان داده تا کابل در شرایطی خاص قرار بگیرد و باتری شارژ شود.

battery

مشکلات احتمالی:

در این مورد دو حالت وجود دارد. یا شارژر خراب است یا جک DC که در داخل لپ تاپ قرار دارد و کانکتور شارژر به آن وصل می شود، مشکل دارد. در این جا به شما آموزش خواهیم داد که چطور این مشکل را بررسی کنید و دریابید که آیا مشکل از جک DC است یا آداپتور AC خراب است.

اول از همه لپ تاپ را بدون باتری تست کردیم. دستگاه بدون هیچ مشکلی روشن شد و به درستی توسط آداپتور AC کار می کرد اما به محض این که کانکتور شارژر را در داخل جک لپ تاپ حرکت دادیم لپ تاپ به سرعت خاموش شد. اگر شما نیز مشکل مشابهی دارید به احتمال زیاد این مسئله به آداپتور AC یا جک DC بر می گردد.

battery

battery

جهت بررسی بیشتر ما ابتدا آداپتور را با یک ولت متر مورد آزمایش قرار دادیم. نتیجه آن  بود که هر چه قدر که کابل را خرکت می دادیم برق قطع نمی شد و جریان هم چنان برقرار بود و مقدار ۱۵٫۴۵ VDC همیشه از صفحه نمایش ولت متر به طور ثابت قابل خواندن بود. این کار باعث شد تا به این نتیجه برسیم که هیچ مشکلی در کانکتور شارژر یا کابل آن وجود ندارد و به احتمال بسیار فراوان مشکل از جک DC است که در داخل لپ تاپ وجود دارد.

در گام بعدی جک DC داخل لپ تاپ را مورد بررسی قرار دادیم

laptop

به منظور دسترسی به جک مجبور بودیم تا لپ تاپ را باز کنیم و لایه بالایی دستگاه را برداریم. شما می توانید دستورالعمل بازکردن اکثر لپ تاپ ها را در بخش دفترچه راهنمای سرویس آن ها مشاهده کنید.

laptop

در لپ تاپی که ما مورد آزمایش قرار دادیم جک DC به یک کابل وصل بود و ما توانستیم آن را به آسانی از مادربرد جدا کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید جک را به وسیله یک ولت متر آزمایش کردیم. زمانی که کابل شارژر را حرکت نمی دادیم عدد ۱۵٫۴۵ VDC قابل خواندن بود. اما به محض تکان دادن شارژر میزان ولتاژ به عدد ۰ VDC افت کرد.

laptop

با این کار به این نتیجه رسیدیم که جک DC معیوب است و باید با یک نمونه سالم تعویض شود.

laptop

در برخی از مدل ها، جک DC به مادربرد چسبیده است. بنابراین با توجه به آزمایش های انجام شده در صورتی که با تکان داد کابل شارژر، عمل شارژ رسانی به باتری متوقف شد ابتدا آداپتور AC خود را تست کنید. در صورت که سالم بودن آن، باید جک DC تعویض شود.

laptopبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *