چطور به ‌روزرسانی های خودکار ویندوز ۱۰ را کنترل کنیم؟

شاید شما هم جزو آن دسته از کاربرانی باشید که از بروزسانی های خودکار ویندوز ۱۰ رنج می برید. در این مطلب روش های ساده ای را به شما آموزش خواهیم داد تا برای همیشه بتوانید این مشکل را حل کنید.

کلیک – دریافت اجباری یا غیر منتظره بروزرسانی نرم‌افزارهای ویندوز می ‎تواند آزار دهنده باشد. فرض کنید شما در سالن انتظار فرودگاه تصمیم می‎ گیرید کمی‎ از لپ‎تاپ خود استفاده کنید و بعد از اعلام شماره پرواز در حالی که مشغول خاموش کردن دستگاه هستید با پیغام اجباری «کامپیوتر خود را خاموش نکنید» مواجه می‎شوید که ویندوز در زمانی نامناسب اصرار به نصب یک نسخه به ‎روزرسانی دارد. شما در نسخه ‎های قبلی ویندوز می ‎توانستید با تغییر تنظیمات، دریافت به ‎روزرسانی‎ها را به تعویق بیاندازید. اما متاسفانه در ویندوز ۱۰ انجام این کار چندان راحت نیست. خوشبختانه روش ‎هایی وجود دارد که از طریق آن می ‎توان تا حدودی کنترل این به‎ روزرسانی‎ ها را دوباره به دست گرفت.

در واقع، در توافق‎ نامه کاربری (احتمالا هرگز آن را نخوانده‎اید) که شما آن را پذیرفته ‎اید مشخص شده است که با نصب این سیستم‌ عامل شما باید به ‎روزرسانی‎ های آتی آن را نیز قبول کنید. پیغام‎ هایی هم که در بین دریافت به ‎روزرسانی‎ها نمایش داده می‎ شوند نیز هیچ گزینه ‎ای را برای لغو یا به تاخیر انداختن آن در اختیار شما قرار نمی‎ دهند.

هدف مایکروسافت نیز از ساخت بروزرسانی‎ های اجباری قابل درک است. این بروزرسانی ‎ها اغلب شامل اصلاحات امنیتی مهم یا دیگر اصلاحات انجام گرفته برای این سیستم‌عامل هستند، اما اجبار کردن یک مشتری به استفاده از خدمات از طرف یک شرکت کار خوشایندی نیست و این گونه به نظر می‎رسد که این شرکت به کاربرانش این اعتماد را ندارد که بتوانند معقولانه رفتار کرده و مراقب امنیت سیستم خود باشند. همین امر باعث شده تا ما روز به روز شاهد انتقادات بیشتری از این سیستم عامل باشیم.

خوشبختانه روش‎هایی وجود دارد که از طریق آن می‎توان تا حدودی کنترل این بروزرسانی ‎ها را دوباره به دست گرفت.

گزینه‎ های «ساعات فعالیت» و سنجش نوع اتصال در ویندوز ۱۰

مایکروسافت پی برده است که فرآیند بروزرسانی ‎هایش خیلی از کاربران را آزار می‎ دهد و به همین منظور در زمان توسعه نسخه بروزرسانی سالانه ویندوز ۱۰، یک قابلیت مفید را به این سیستم‌ عامل اضافه کرده است که ممکن است شما هنوز با آن آشنایی نداشته باشید. نام این قابلیت active hours یا ساعات فعال بودن سیستم شما است. همان گونه که از نام آن مشخص است، این گزینه به شما امکان می‎ دهد برای ویندوز مشخص کنید که شما معمولا چه ساعاتی از شبانه‌ روز از کامپیوتر خود استفاده می‎ کنید، و به این شکل ویندوز برای نصب نسخه‎ های بروزرسانی در این بازه زمانی دستگاه شما را ریست نخواهد کرد.

روش انجام کار به این شکل است:

بر روی منوی استارت کلیک کنید. به بخش Settings > Update & security > Windows Update رفته و سپس گزینه Change active hours را انتخاب کنید.

برای مشخص کردن یک بازه زمانی برای فعال بودن دستگاه گزینه‎های ساعت شروع (start time) و ساعت خاتمه (end time) را انتخاب کرده و روی Save کلیک کنید.

windows update

روش‎ های دیگری نیز برای رهایی از مزاحمت ‎های بروزرسانی‎ های مایکروسافت وجود دارد. فرض کنیم که شما با استفاده از روش توضیح داده شده در بالا قابلیت ساعات فعالیت را تنظیم کرده باشید، اما ممکن است روزهایی هم باشد که شما مجبور می ‎شوید خارج از ساعات فعالیت معمول کار کنید. شما می‎ توانید در زمان دریافت پیغام یک بروزرسانی آن را متوقف کنید. به Settings > Update & security > Windows Update بروید و روی لینک Restart options موجود در بخش Update settings کلیک کنید و با روشن کردن دکمه مربوط به این قابلیت یک روز و ساعت جداگانه برای ریست تنظیم کنید.

windows update

هم چنین ویندوز ۱۰ در صورتی که شما از قابلیت سنجش نوع اتصال (metered connection) استفاده کرده باشید، کامپیوتر شخصی شما را بروزرسانی نخواهد کرد. بر اساس اعلام مایکروسافت، ویندوز می ‎تواند نوع اتصال شما را شناسایی کرده و تا زمانی که شما به یک شبکه وای‎فای یا اترنت متصل نشده باشید حجم اینترنت شما را مصرف نخواهد کرد.

شما می ‎توانید به طور دستی برای ویندوز ۱۰ مشخص کنید که چه شبکه ‎هایی را در فهرست metered connection خود قرار دهد. برای انجام این کار به بخش Start > Settings > Network & Internet > Wi-Fi > Advanced options رفته و در بخش Set as metered connection شبکه وای‎فای مورد نظر خود را به وضعیت metered تغییر دهید. بعد از آن زمانی که قصد دارید بروزرسانی ‎های موجود را دانلود و نصب کنید، تنها کافی است به سادگی قابلیت metered connection را غیرفعال کنید.

windows update

توجه داشته باشید که در حالت کلی به هیچ وجه توصیه نمی‎شود که بروزرسانی ویندوز را غیرفعال کنید و بهتر است آن ها را نصب کنید. البته هر زمان که خودتان مایل بودید، نه زمانی که مایکروسافت تصمیم می‎ گیرد.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *