پیشرفت فناوری های آینده ساز در سال ۲۰۱۶

در این مطلب قصد داریم به معرفی پنج مورد از اقداماتی که در سال ۲۰۱۶ در زمینه فناوری صورت گرفته اند و زمینه ساز دستیابی به موفقیت های بیشتر در زمینه های مختلف در آینده شده اند، بپردازیم. با ما همراه باشید.

کلیک – سال ۲۰۱۶ سال خوبی برای بشریت نبود و جنگ و درگیری در سوریه، ترور افراد مختلف در نقاط مختلف جهان و همچنین انتخابات پر حاشیه در انگلستان و آمریکا به خوبی نشان دهنده این موضوع است؛ اما با این حال در این سال اقدامات خوبی در زمینه های علمی و فناوری های مبتکرانه صورت گرفت و اگر برخی از مسائل را نادیده بگیریم، متوجه می شویم که سال ۲۰۱۶ سال نسبتا پر باری در زمینه علم و فناوری بود.

در این مطلب قصد داریم به معرفی ۵ مورد از اقدامات صورت گرفته در زمینه فناوری در سال ۲۰۱۶ بپردازیم که ممکن است در پنج، ده و یا حتی ۱۰۰ سال آینده تاثیر مثبت ماندگاری داشته باشد. در ادامه با ما باشید.

فناوری اصلاح ژن

the-major-concern-about-a-powerful-new-gene-editing-technique-that-most-people-dont-want-to-talk-about_new

فناوری Crispr/Cas 9 ابزاری است که به وسیله آن می توانید به راحتی با استفاده از یک کیت ۱۵۰ دلاری در خانه خود دست به اصلاح ژن بزنید.

جان اسکالی که قبلا مدیرعامل اپل بوده است و اکنون در زمینه های مرتبط با سلامتی سرمایه گذاری می کند، معتقد است که ترکیب این فناوری با فناوری های دیگری همچون یادگیری ماشینی و ویژه سازی درمان یا precision medicine (یک مدل پزشکی است که برای سازگار کردن روش های درمانی و مراقبت های پزشکی برای گروه خاصی از بیماران به کار می رود) می تواند به مشکل درمان بیماری های صعب العلاج مانند سرطان، آلزایمر و بیماری زوال عقل (این بیماری بر اثر تخریب سلول های مغز ایجاد می شود و باعث کاهش تدریجی عملکرد شناختی فرد می شود. مهم ترین عوامل این بیماری از دست دادن حافظه، عدم توجه به بهداشت فردی و مشکل در صحبت کردن و برقراری روابط اجتماعی است) در دهه های پیش رو، پایان دهد.

اسکالی معتقد است که درمان قطعی سرطان ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر کاملا عملی می شود. وی معتقد است زمانی که تحقیقات مربوط به درمان سرطان خاتمه یابد، تحقیق و بررسی برای درمان سایر بیماری ها مانند زوال عقل آغاز خواهد شد و به احتمال زیاد تمام این بیماری ها تا نیمه قرن حاضر به طور کامل درمان می شوند.

وی همچنین معتقد است که ممکن است کودکان دبستانی حال حاضر، حتی می توانند تا سال ۲۱۲۵ نیز زنده بمانند و با توجه به پیشرفت سریع فناوری، چنین موضوعی احمقانه به نظر نمی رسد.

وی همچنین افزود که در آینده روش های بیشتری برای ساخت اعضای مصنوعی بدن، کمک به افراد نابینا برای به دست آوردن بینایی و کمک به افراد ناشنوا برای به دست آوردن شنوایی، ایجاد خواهد شد.

چند ماه پس از گذشت این گفتگوی کوتاه با اسکالی، محققان موسسه Salk در ماه نوامبر اعلام کردند که آن ها توانسته اند با بهره گیری از فناوری اصلاح ژن، به حیوانات نابینا کمک کنند تا دوباره بینایی خود را به دست آورند.

اکتشافات فضایی مهم و فعالیت های موثر در زمینه نجوم

fantasy-space-wallpaper-1920x1200-46-jpg_new

هیچ کس هنوز به سازمان اخترناوگان نپیوسته است (این سازمان یک سازمان تخیلی در مجموعه سریال ها و فیلم های پیشتازان فضا (Star Trek) است که در حال حاضر وجود خارجی ندارند، اما محققان فضایی امیدوارند بتوانند چنین سازمانی را ایجاد کنند)؛ اما امسال دانشمندان اطلاعات بیشتری در مورد جهان هستی به دست آوردند. در این سال شاهد بزرگترین کشف دانشمندان در چندین دهه گذشته بودیم و دانشمندان به وجود سیاره جدیدی به پروکسیما بی، پی بودند. دانشمندان معتقدند که این سیاره احتمالا نزدیک ترین به ما در خارج از منظومه شمسی است که به دور ستاره ای به نام پروکسیما قنطورس می چرند و احتمال قابل سکونت بودن این سیاره نیز وجود دارد. دانشمندان در تلاش هستند تا با انجام مطالعاتی به اطلاعات بیشتری در مورد این سیاره دست پیدا کنند و حتی ممکن است به زودی یک فضاپیمای کوچک نیز به این سیاره ارسال شود. اما این هدف دانشمندان با برنامه اکتشافی بزرگی که در سال ۲۰۱۶ اعلام شد و می توان گفت بلندپروازانه ترین برنامه اکتشافی تاریخ است، حتی قابل مقایسه هم نیست. الون ماسک، مدیر عامل شرکت SpaceX که تولید کننده تجهیزات صنعت هوافضایی تجاری در آمریکا است، هدف بلند مدت بسیار بزرگ خود را در این سال اعلام کرد. طبق گفته الون ماسک، وی قصد دارد یک میلیون نفر انسان را تا پایان این قرن در سیاره مریخ سکونت دهد.

او اذعان کرد که اگر تاریخ گذشته سیاره زمین را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می شویم که ممکن است در آینده اتفاقاتی رخ دهد که به عمر سیاره زمین و موجودات آن پایان دهد و ایجاد نژاد انسانی در سیارات دیگر می تواند فکر خوبی باشد و به نجات بشر کمک کند.

در سال ۲۰۱۶ فعالیت های زیاد دیگری در زمینه نجوم صورت گرفت که یکی از آن ها طرح هدایت الکترومغناطیسی ناسا است که ماورای تصور است و قوانین فیزیک را به چالش می کشد و می تواند زمینه را برای انجام تحقیقات بیشتر در مورد ساخت یک فضاپیما با سرعتی مافوق نور که مشابه ایده ای است که توسط سازمان تخیلی اخترناوگان مطرح شده است، فراهم کند و شاید هم روزی رویای ساخت چنین فضاپیمایی به حقیقت بپیوندد. در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار اطلاعاتی در مورد موتور EmDrive مطرح شد (این موتور نیازی به سوخت ندارند و میکرو امواجی که در یک محفظه در اطراف این موتور حرکت می کنند، نیروی رانشی آن را ایجاد می کنند و برق مورد نیاز این میکرو امواج توسط انرژی خورشیدی تأمین می شود) که باور آن کمی سخت بود؛ اما در سال ۲۰۱۶ بیشتر مورد توجه قرار گرفت و بررسی و آزمایش این موتور که از نظر فنی غیر ممکن به نظر می رسید، انجام شد و موتور مورد نظر این آزمایش را با موفقیت پشت سر گذاشت.

ایجاد روش های جدید برای حمل و نقل نوین

lilium-aviation-vtol-970x647-c_new

شرکت Uber امسال از طرح جالبی رونمایی کرد. این شرکت قصد دارد با اجرای این طرح، از وسایل نقلیه هوایی برای حمل و نقل استفاده کند که به صورت خودکار هدایت می شوند و از قابلیت پرواز و فرود به صورت عمودی نیز برخوردار هستند و می توانند در آن واحد چندین مسافر را جابه جا کنند.

این وسایل در بلند مدت می توانند به عنوان وسیله ای برای حمل و نقل تعداد زیادی از افراد مورد استفاده گیرند و هزینه استفاده از آن ها می تواند حتی نسبت به هزینه استفاده از خودروهای شخصی نیز مقرون به صرفه تر باشد.

چنانچه برخی از افراد علاقه ای به تردد هوایی نداشته باشند، می توانند از خودروهای خودران گوگل استفاده کنند. اجرای پروژه خودروهای خودران گوگل به آسانی به روز رسانی نرم افزارهای خودروهای تسلا است. شرکت Uber نیز قبلا پروژه خودروها و کامیون های خودران را اجرا کرده است.

در ضمن امسال قطار سریع السیر Hyperloop نیز مورد آزمایش قرار گرفت که ایده اولیه آن توسط الون ماسک مطرح شد. این قطار برای حمل و نقل بسیار سریع وسایل مختلف و همچنین انسان در سراسر جهان، طراحی شده است و یکی از روش های برتر حمل و نقل نوین محسوب می شود.

دستیابی به موفقیت های بیشتر در زمینه ساخت ربات ها و دستگاه های جدید

mts_esmeralda-1609947-gameofchess_new

در سال ۲۰۱۶ ربات ها و حسگرها در اشکال و اندازه های گوناگون، به تکامل و تاثیرگذاری خود ادامه دادند تا آن جایی که در برخی از موارد، تکامل آن ها حتی می توانند ترسناک هم باشند. این ربات ها در اندازه های مختلف از اندازه های خیلی کوچک تا اندازه های بزرگ ساخته شده اند. حتی برخی از ربات ها به قدری کوچک ساخته اند که می توانند در بدن کاشته شوند و با امواج بی سیم خود کارهای مختلفی را انجام دهند.

تکامل شبکه هوش مصنوعی Skynet متوقف نمی شود؛ زیرا در قالب اینترنت اشیا ایجاد شده است و اینترنت اشیا نیز با تکامل فناوری زنجیره قالب که یک پایگاه داده امن برای پشتیبانی از پول دیجیتالی بیت کوین ایجاد شده است، توسعه یافته است.

فناوری زنجیره قالب فناوری گسترده ای است و در آینده می تواند به صورت گسترده در صنایع مالی، خدمات درمانی و صنایع دیگر به کار گرفته شود.

شبکه هوش مصنوعی زمانی که با تجهیزات دیگر مانند خودروهای کوچک در مقیاس نانو ترکیب شود (که امسال در فضای باز مورد آزمایش قرار گرفتند)، می تواند مشکلات زیادی را حل کند. اگر فکر می کنید وسایلی مانند چاپگرهای سه بعدی اشیای جالبی هستند، باید منتظر فناوری شگفت انگیز دیگری بمانید؛ زیرا در آینده از ترکیب فناوری رباتیک با نانو فناوری که در حال حاضر هم ممکن شده است، می توان برای ساخت گجت تخیلی مورد استفاده در مجموعه سریال ها و فیلم های پیشتازان فضا که برای تغییر اشیا مورد استفاده قرار می گرفت، نیز استفاده کرد.

تکامل بیشتر هوش مصنوعی  

ai-image_new

دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی، که همانند ما فکر می کنند و می فهمند (و حتی در برخی از موارد بهتر از ما هستند)، هم می توانند نجات دهنده بشر باشند و هم می توانند ترس و وحشت را در دل بشر ایجاد کنند. امسال استفاده های جالبی از هوش مصنوعی شد؛ به عنوان مثال گوگل موفق شد در پروژه AlphaGo با استفاده از هوش مصنوعی، انسان را در بازی استراتژیک Go شکست دهد و در سریال مهیج و علمی تخیلی WestWorld نیز که توسط شبکه HBO ساخته شده است، نیز برخی از موارد استفاده از هوش مصنوعی مطرح شد و همچنین پیش بینی هایی در مورد آن مطرح شد.

هوش مصنوعی در سطوح پایین تر خود نیز مانند یادگیری ماشینی می تواند در بسیاری از فناوری های که در اینجا ذکر شد، به کار گرفته شود. هوش مصنوعی این توانایی بالقوه را دارد که هر مشکلی را حل کند و یا مسائل مختلف را به صورت کارآمد اداره کند؛ بنابراین نباید از این موضوع تعجب کنیم که دانشمندان در زمینه های مختلف، در حال کار کردن بر روی هوش مصنوعی هستند.

می توان گفت که کاربردهای هوش مصنوعی می تواند ماورای تصور انسان باشد. در سال ۲۰۱۶ با شگفتی های زیادی روبرو شدیم و ایجاد سیستمی که بتواند آینده را پیش بینی کند، یکی از این موارد بود. شاید سال ۲۰۱۷ پروژه های بزرگی همانند وسایل نقلیه Uber که در هوا پرواز می کنند و هدایت آن به صورت خودکار انجام می شود، نیز عملی شوند.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *