چطور در زمان کار با کامپیوتر از چشمان خود مراقبت کنیم؟ (بخش دوم)

مطمئنا برای شما نیز پیش آمده که در هنگام کار با کامپیوتر در چشمان خود احساس خستگی کنید. در صورت نادیده گرفتن این مسئله، عوارض جانبی خطرناکی سلامت شما را تهدید می کنند. بنابراین در این مقاله ما راه کارهای مفیدی را به شما آموزش خواهیم داد تا به راحتی بتوانید این معضل را حل نمایید.

کلیک – همانطور که در بخش اول نیز اشاره شد، در اکثر کارهایی امروزی به نوعی نیاز به کار با کامپیوتر احساس می شود. به این معنی که تقریبا همه افراد بخشی از زمان خود را در طول روز در مقابل کامپیوتر می نشینند. متاسفانه این امر می تواند موجب آسیب دیدن و فشار آمدن به چشم ها شود. به همین دلیل برای جلوگیری از این مسئله نیاز است تا با استفاده از روش هایی از چشمان خود، چه در زمانی که در مقابل کامپیوتر نشسته اید و چه در زمانی که از آن دور هستید، محافظت کنید.

بخش دوم: محافظت از چشمان در زمانی که با کامپیوتر کار نمی کنید

۱ – سالی یک بار به چشم پزشک مراجعه کنید. به نوعی می توان گفت این توانایی بصری شما در زندگی روزمره است که تعیین می کند که شما تا چه میزان می توانید با کامپیوتر کار کنید. شرایطی مانند دوربینی، آستیگماتیسم و ضعف در ذخیره شدن دقیق چشمان به یک نقطه می تواند سبب شود تا خستگی چشمان شما در هنگام کار با کامپیوتر بیشتر شود. چشم پزشک می تواند لنزهای  مناسبی به منظور درمان بینایی شما تجویز کند و با این کار تاثیرات منفی را که کامپیوتر بر دید شما می گذارد تا حد ممکن کاهش دهد. او هم چنین می تواند با ارائه روش ها و راه حل های مناسب به شما کمک کند تا در هنگام کار با کامپیوتر از چشمان خود محافظت کنید.

eye drain

۲ – زمانی که با تلویزیون، تبلیت یا گوشی کار می کنید نکاتی که در هنگام کار با کامپیوتر به آن ها توجه می کنید، به کار بگیرید. با گسترش دستگاه های الکترونیکی همراه و نفوذ بیشتر آن ها در زندگی روزمره مردم، بسیای از افراد از خستگی چشم در هنگام نگاه کردن آن ها به خصوص گوشی های هوشمند رنج می برند. شما باید تمام قوانین و توصیه هایی که در هنگام کار با کامپیوتر رعایت می کنید در هنگام استفاده از هر وسیله دیگری که دارای صفحه نمایش است نیز رعایت نمایید.  تمیز کردن صفحه نمایش، تنظیم نور صفحه نمایش، استراحت کردن در زمان کار با کامپیوتر و کاهش نورهای شدید که در محیط کار وجود دارند، از جمله مواردی هستند که باید مد نظر داشت. علاوه بر این موارد نکات دیگری نیز وجود دارد که توصیه می شود در هنگام استفاده از دستگاه های همراه به آن ها توجه کنید:

– گوشی یا تبلت خود را در فاصله ۱۶ تا ۱۸ اینچ از صورت خود نگه دارید. هر چه آن ها را به صورت خود نزدیک تر کنید، چشمان شما نیز زودتر خسته خواهند شد.

– اگر چه بسیاری از کاربران عادت دارند که در زمان خواب و در رختخواب خود با تلفن همراه کار کنند اما باید گفت که این یک عادت بد است. به خاطر داشته باشید که اگر نور صفحه نمایش بیش از حد، بیشتر از نور محیط شما باشد، باعث ایجاد خستگی در چشمانتان می گردد. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن در تاریکی از گوشی خود استفاده نکنید. اما اگر نمی توانید این عادت را ترک کنید، حتی المقدور نور صفحه گوشی خود را بسیار کم کنید تا با این کار تا جای ممکن کمتر به چشم شما فشار وارد شود.

eye drain

۳ – از عینک آفتابی استفاده کنید. همانطور که می دانید خورشید از خود اشعه UV )فرابنفش( ساطع می کند که اگر از چشمان خود در برابر این اشعه محافظت نکنید، می توانند آسیب جدی ببینند. مسائلی مانند ایجاد آب مروارید می تواند به دلیل نور خورشید به وجود آید یا تشدید شود. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که حتما یک عینک آفتابی استاندارد خریده و در روزهای آفتابی از آن استفاده نمایید. در هنگام خرید عینک آفتابی حتما به داشتن برچسب ANSI بر روی آن توچه کنید. این برچسب انیستیتو استاندارهای ملی آمریکا است. با دیدن این برچسب مطمئن خواهید شد که عینک مورد نظر از استانداردهای پیش فرض پیروی می کند و  میزان قابل توجهه ای از اشعه های UV را از چشمان شما دور نگه می دارد.

eye drain

۴ – مراقب لنز خود باشید.  لنزهای کهنه یا قدیمی می توانند منجر به آسیب دیدن چشمان شما و حتی موجب آلوده شدن چشم شما به بیماری های مختلف گردد. شما با استفاده و مراقب صحیح از لنزها می توانید از چشمانتان در مقابل آسیب های ممکن محافظت کنید.

– بعد از هر بار استفاده از لنزها ، آن ها را توسط محلول های مخصوصی که چشم پزشک به شما توصیه کرده است بشورید.

– قبل از این که به لنزها دست بزنید، ابتدا دستان خود را بشویید. این کار باعث خواهید شد که مطمئن شوید که هیچ نوع باکتری از دستانتان به لنزهای شما منتقل نمی شود. ضمنا توجه داشته باشدی که بهتر است دستان خود را با یک صابون ملایمی که بدون عطر است بشورید. زیرا در غیر این صورت ممکن است مواد شیمیایی و عطرها به لنزهای شما منتقل شوند و موجب ایجاد ناراحتی در چشمانتان گردند.

– پیش از آن که آرایش کنید لنزها را در چشمانتان قرار دهید و پس از این که آرایش خود را پاک کردید لنزها را از چشم های خود خارج کنید.

– به هیچ عنوان با لنزی که در درون چشم شما قرار دارد نخوابید. مگر این که آن لنزها برای استفاده خاصی در طولانی مدت طراحی شده باشند.

eye drain

۵ –  زمان کار با وسایل یا مواد شیمیایی از عینک های ایمنی استفاده کنید. وارد شدن کوچکترین شی به درون چشم شما می تواند منجر به آسیب های شدیدی شود. چه در هنگام کار با ابزارهای قوی، جه در هنگام بریدن علف ها و بوته ها و چه در هنگام تمیز کردن آشپزخانه با مواد شیمیایی باید حتما از عینک های ایمنی استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد تا چشمان شما به دور از هر گونه خطری باشند.

eye drain

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *