شیوه تنفس فعالیت مغز انسان را تحت تاثیر قرار می دهد

تحقیقات جدید ثابت کرده است که تنفس انسان می تواند فعالیت بخش های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار دهد و تنفس سریع در مواقع خطرناک باعث سریع تر شدن واکنش انسان می شود.

به گزارش کلیک، محققان به تازگی دریافته اند که ریتم تنفس انسان می تواند باعث ایجاد فعالیت الکتریکی در مغز او شود و تاثیر این فعالیت الکتریکی بسته به اینکه انسان از طریق دهان یا بینی تنفس کند، به میزان کمی متفاوت است؛ همچنین دم و بازدم هم می تواند در تاثیر این فعالیت نقش داشته باشد.

محققان دانشگاه نورت وسترن برای پی بردن به رابطه بین فعالیت مغز و تنفس انسان، اطلاعات نوار مغزی هفت بیمار مبتلا به صرع را مورد بررسی و آزمایش قرار دادند.

جراحان قبلا الکترودهایی در مغز این بیماران صرعی کاشته بودند تا به منشا حملاتی که به آن ها دست می دهد، پی ببرند؛ اما با بررسی اطلاعات نوار مغز آن ها نیز به نکته جالبی پی بردند و دریافتند که فعالیت مغز آن ها نوسان دارد و در هماهنگی با ریتم تنفس افراد عمل می کند.

این فعالیت ها در سه ناحیه از مغز مشاهده شد که شامل پیریفورم که پردازش فعالیت های مربوط به حس بویایی را برعهده دارد، اَسبَک مغز که کنترل حافظه انسان را بر عهده دارد و هسته آمیگدال (بادامه) که با پردازش عواطف و احساسات انسانی در ارتباط است، می شود.

کریستینا زلانو، پزشک متخصص مغز و اعصاب اذعان کرد که اعضای گروه تحقیقاتی دریافتند که فعالیت دو بخش اسبک و هسته آمیگدال در زمان دم و بازدم، کاملا متفاوت است. وی در ادامه گفته های خود افزود که اعضای گروه تحقیقاتی دریافته اند زمانی که انسان در حالت دم تنفس می کند؛ اعصاب مغز در ناحیه پیریفورم، اسبک و هسته آمیگدال که همگی آن ها در بخش سامانه عصبی احساسی قرار دارند، تحریک می شوند.

محققان دریافتند زمانی که بیماران بازدم می کنند، میزان تحریک اعصاب مغز محدود می شوند و این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که آن ها از طریق بینی تنفس می کنند.

deep-breathing_new

محققان تصمیم گرفتند این تحقیق را به صورت گسترده تری انجام دهند و این بار از هفتاد فرد سالم که سن آن ها بین ۱۸ تا ۳۰ سال بود، درخواست کردند برای انجام یک آزمایش رفتاری با آن ها همکاری کنند.

در این آزمایش تصاویری از چهره هایی با دو حالت مختلف تنها برای نیم ثانیه برای شرکت کنندگان نمایش داده شد و افراد باید سریعا می گفتند که آیا این چهره ها وحشت زده هستند یا متعجب.

هدف محققان از این آزمایش این بود که تاثیر دم یا بازدم و همچنین تنفس از طریق دماغ یا دهان را بر روی فعالیت هسته آمیگدال که با تفسیر مغز انسان از حالات چهره در ارتباط است، بررسی کنند.

دانشمندان در این آزمایش دریافتند افرادی که از طریق دماغ تنفس می کردند، در زمان بازدم، در تشخیص چهره های وحشت زده، زودتر عمل می کردند (البته فقط در کسری از ثانیه زودتر از سایر افراد عمل می کردند)؛ البته عملکرد این افراد در تشخیص چهره های متعجب، هیچ تفاوتی با دیگران نداشت.

آزمایش دیگری برای بررسی حافظه و سنجش فعالیت بخش اسبک مغز صورت گرفت و از ۴۲ شرکت کننده خواسته شد، تصاویری را که بر روی نمایشگر کامپیوتر نمایش داده می شود، به خاطر بسپارند.

محققان در این آزمایش متوجه شدند که عملکرد افراد در به خاطر سپاری تصاویر در حالت دم نسبت به حالت بازدم بهتر است و همچنین دریافتند که دقت افرادی که از طریق دماغ تنفس می کردند، در به یاد آوردن تصاویر، ۵ درصد بیشتر از سایر افراد است.

لازم به ذکر است که محققان در این آزمایشات تنها به وجود نوعی همبستگی بین شیوه تنفس و فعالیت مغز پی بردند و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت ایجاد این همبستگی، نیازمند تحقیقات بیشتر هستند.

دانشمندان این موضوع را مطرح کردند که این احتمال وجود دارد که قابلیت های شناختی انسان در موقعیت های خطرناک، با تنفس عمیق تقویت می شود. منظور از موقعیت های خطرناک مواقعی است که نیازمند واکنش سریع تر و یا موثرتری هستیم و شیوه تنفس ما می تواند این واکنش را به طور طبیعی سریع تر کند.

مطالعات قبلی نشان داده است که میزان عادی دم و بازدم برای یک بزرگسال، باید بین ۱۲ تا ۱۸ بار در هر دقیقه باشد. البته در صورتی که فرد بترسد ممکن است این میزان برای مدتی به صورت موقتی به ۲۰ بار در هر دقیقه هم برسد.

زلانو اذعان کرد زمانی که افراد بترسند، ریتم تنفس آن ها سریع تر می شود و در نتیجه مدت زمان تنفس آن ها در حالت دم بیشتر از زمانی است که آرام هستند.

بنابراین واکنش ذاتی بدن در هنگام ترس موجب می شود روند تنفس فرد سریع تر شود که تاثیر مثبتی بر فعالیت مغز انسان دارد و در نهایت موجب واکنش سریع تر فرد در موقعیت های خطرناک می شود.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *