سال ۲۰۱۶ یک ثانیه اضافه دارد

سال ۲۰۱۶ ممکن است برای بسیاری از افراد سخت گذشته باشد، باید گفت که این سال از سال های دیگر یک ثانیه نیز اضافه تر دارد!

کلیک-سال ۲۰۱۶ شاید سال خوبی برای دنیای هنر نبود، در سال ۲۰۱۶ هنرمندان بسیار زیادی فوت کردند، که بسیاری از ستاره های بزرگ دنیای موسیقی نیز در این میان بودند، سال ۲۰۱۶ برای دانشمندان نیز سال خوبی نبود و در این سال زمین از قبل بسیار گرم تر شد و یکی از گرم ترین سال های زمین، سال ۲۰۱۶ بود. در هر صورت سال ۲۰۱۶ با تمام خاطرات خوب و بدش در حال اتمام است و باید خبر داد که این سال پر حاشیه در روزهای پایانی خودش نیز حواشی دارد و این موضوع اضافه شدن یک ثانیه بیشتر به پایان سال ۲۰۱۶ است.

بله، این موضوع صحت دارد، شما در آخرین روز سال ۲۰۱۶ باید ۱۱:۵۹:۶۰ را نیز سپری کنید، شاید بتوان این ثانیه را، ثانیه کبیسه نامید!

اما این ثانیه اضافه چه معنایی دارد؟ از نظر علمی چرا این اتفاق خواهد افتاد؟ آیا این اتفاق اثرات مثبت یا منفی در پی دارد؟ بی شک هر تغییر غیر منتظره‌ای باید زمین و اهالی آن را نگران کند، علت این ثانیه اضافه نیز آرام تر شدن حرکت زمین است.

این دومین باری است که تغییر و بی نظمی در چرخش زمین رخ می دهد، البته بی نظمی اولیه تا این حد چشم گیر نبوده است. این اطلاعات براساس چرخش زمین بین‌المللی و مرجع خدمات سیستم (IERS) ارائه شده است که مقر این سازمان در کشور فرانسه است.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که اضافه شدن این ثانیه کبیسه به ساعت به محل قرار گیری شما بر روی زمین نیز بستگی دارد. در این میان باید به این موضوع نیز اشاره کرد که ساعت هماهنگی جهانی یا UTC یک استاندارد زمان اتمی است که برای تعیین ساعت ها و اختلافات زمانی در سراسر جهان استفاده می شود. باید به این نکته اشاره کرد که این تغییر ثانیه در ساعت هماهنگی جهانی دیده می شود. در پایان سال ۲۰۱۶ مردم بسیاری از مناطق جهان ثانیه ۶۱ را نیز تجربه می کنند. در پایان سال ۲۰۱۶ بدیهی است که ما با عدد ۲۳ ساعت،۵۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه رو به رو شویم ولی در پایان سال ۲۰۱۶ ما با عدد ۲۳ ساعت،۵۹ دقیقه،۶۰ ثانیه رو به رو می شویم.

سال 2016 یک ثانیه اضافه دارد

این ثانیه کبیسه برای ما سودی نخواهد داشت و ما را خوشحال نمی کند که یک ثانیه بیشتر از همیشه فرصت برای انجام هر کاری داریم، شاید مقدار و مدت کم این زمان این موضوع را بی اهمیت کند ولی از نظر علمی این موضوع به این اندازه بی اهمیت نیست. حالا این سؤال مطرح می شود که در سال آینده زمین به نظم قبلی خود بازمی گردد و یا ما باید منتظر تغییرات بیشتری در روند چرخش زمین باشیم؟ تغییرات این چنین تا به حال نیز در زمین رخ داده است، براساس جزر و مدی که بر اثر ماه در زمین رخ می دهد ممکن است در آینده نیز شاهد سال هایی باشیم که چند ثانیه از طول سال کم یا زیاد شود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که رویداد هایی نظیر زلزله های قوی، ذوب شدن یخ های قطبی و تغییرات جوی ناگهانی نیز بر روی این روند تأثیر مستقیمی دارند و باعث بیشتر شدن احتمال این اتفاق می شود.

البته شاید ما نیز به این ثانیه های اضافی در طول سال نیاز داشته باشیم، حرکت زمین با هر ۲ هزار ثانیه در هر روز کمی کند می شود، شاید بتوان این گونه استنباط کرد که ما خواه نا خواه با کند شدن حرکت زمین رو به رو هستیم. بی شک همه ما بارها سال هایی با روزهای کبیسه را تجربه کرده ایم، اگر احساس کرده اید که سال ۲۰۱۶ کمی طولانی تر از سال های قبل است کاملاً درست فکر کرده اید و این موضوع صحت دارد.

انتظار می رود که حتی در سال ۲۱۰۰ ما با یک الی ۲ دقیقه اضافی در پایان هر سال مواجه باشیم که همان طور که اشاره شد، تغییرات جوی بر روی این موضوع بی تأثیر نیست.

براساس تحقیقات IERS، انتظار می رفت که این اتفاق در دو سال آینده رخ بدهد ولی این اتفاق زودتر از آن چیزی که فکر می کردیم روی داده است، شاید در سال ۲۰۱۷ نیز شاهد چنین اتفاقی باشیم، در حال حاضر چیزی که وجود دارد این است که ما باید به شدت مراقبت زمین و گرم تر نشدن آن در سال ۲۰۱۷ باشیم تا اثرات منفی کمتری را شاهد باشیم.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *