تشخیص ۱۷ نوع بیماری تنها با آزمایش نفس انسان

دانشمندان به تازگی موفق شده اند تنها با آزمایش نفس انسان ۱۷ نوع بیماری همانند سرطان و پارکینسون را در مراحل اولیه آن ها تشخیص دهند؛ بنابراین پزشکان می توانند با تشخیص به موقع بیماری ها، از مرگ تعداد زیادی از افراد جلوگیری کنند.

به گزارش کلیک، اجداد ما انسان های واقعاً باهوشی بودند. آن ها در زمان خود کارهایی انجام می دادند که امروزه برای ما عجیب به نظر می رسد؛ اما اگر آن ها را دقیق تر بررسی کنیم، متوجه می شویم که برخی از اقدامات نیاکان آن ها پایه و اساس علمی داشته است. برخی از پزشکان دوران باستان معتقد بودند که تنفس انسان شاخص مهمی برای تعیین میزان سلامت انسان ها است و به تازگی محققان توانسته اند این مساله را از نظر علمی نیز ثابت کنند. محققان به تازگی موفق شده اند با بهره گیری از نانوذرات، ۱۷ بیماری مختلف را که شامل سرطان و پارکینسون نیز می شود، تشخیص دهند. یک آزمایش ساده نفس ساده می تواند به پزشکان کمک کند نشانه های بیماری مختلف را در مراحل ابتدایی آن ها شناسایی کنند.

تکنیک های آزمایش نفس

تجهیزات و روش آزمایش نفس به اندازه ای پیشرفته نیست که بتوان از آن ها به صورت گسترده برای تشخیص بیماری ها در سراسر جهان استفاده کرد؛ اما محققان وعده داده اند که این آزمایش روش جدیدی برای تشخیص بیماری های مختلف بدون نیاز به گرفتن خون از بیماران است. محققان در تحقیقات خود ۱۴۰۰ نفر را با این روش آزمایش کردند و موفق به تشخیص مواد شیمیایی مختلفی در بدن آن ها شدند که نشان دهنده وجود ۸ نوع سرطان، بیماری پارکینسون، بیماری کرون (یکی از بیماری های دستگاه گوارش انسان)، فشار خون ریوی (افزایش فشار خون در سرخرگ و سیاه رگ ریوی که منجر به سرگیجه، تنگی نفس، غش، تورم بافت ها و موارد می شود) و بیماری های دیگر است. این مواد آلی فرار، بسته به نوع بیماری، در بدن افراد به میزان های متفاوتی یافت می شوند.

دانشمندان برای تشخیص وجود و تعیین میزان این مواد شیمیایی، یک آرایش هوشمند مصنوعی از مواد در مقیاس نانو تهیه کرده اند و آن را نانو دماغ یا Na-Nose نامیده اند. در این نانو دماغ از حسگرهای مختلف برای تشخیص مواد استفاده می شود. یکی از حسگرها از نانولوله های کربن ساخته شده است و دیگری از نانوذرات تهیه شده از طلا ساخته شده است. پس از اینکه اطلاعات توسط این دو حسگر تشخیص داده می شود، توسط یک سیستم هوش مصنوعی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. این سیستم هوش مصنوعی طوری طراحی شده است که در آن سن، جنسیت و سایر عوامل دیگر مربوط به بیماران نیز درنظر گرفته می شود. دقت این سیستم در تشخیص یک بیماری ۸۶ درصد است.

نیاز به تحقیقات بیشتر

دقت ۸۶ درصدی برای تشخیص بیماری های مختلف کافی نیست؛ بنابراین هنوز نمی توان به صورت رسمی از روش آزمایش نفس برای تشخیص بیماری های مختلف در سراسر جهان استفاده کرد. اگر چه این احتمال وجود دارد که این سیستم پس از انجام تحقیقات بیشتر، با پایه و اساسی مشخص برای تشخیص بیماری ها در مراحل اولیه استفاده شود. این روش می تواند به پزشکان کمک کند تا بیماری های مختلف را به موقع شناسایی و درمان کنند و از مرگ افراد زیادی جلوگیری کنند؛ به عنوان مثال چنانچه بیماری سرطان ریه در مراحل اولیه تشخیص داده شود، شانس نجات بیماران از ۱۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش پیدا می کند. این روش حتی می تواند به شناسایی افراد مشکوک به بیماری نیز کمک کند. مزایای این روش آزمایشی جدید این است که نیازی به گرفتن نمونه خون از بیمار نیست، باعث ناراحتی بیمار نمی شود و هیچ خطری برای او ندارد. در ضمن در صورت لزوم، افراد می توانند بارها و بارها این آزمایش را تکرار کنند.

تردیدی نیست که تشخیص بیماری های مختلف تنها با آزمایش نفس انسان می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و بسیاری از روندهای پیچیده درمانی را حذف کند.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *