اینتل پردازنده جدید را با معماری کاملا جدید x86 عرضه خواهد کرد

اینتل قصد دارد پردازنده هایی با معماری کاملا جدید x86 تولید کند که می تواند اندازه پردازنده ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و مصرف انرژی ها آن ها را نیز بهینه کند.

به گزارش کلیک، طبق گزارشات منتشر شده، اینتل در حال کار کردن بر روی پردازنده های جدیدی با معماری X86 است که به عنوان نسل جدید پردازنده های اینتل و پس از پردازنده های سری “Core” که نسل بعدی پردازنده های Sandy bridge هستند؛ عرضه خواهد شد. چنانچه این موضوع صحت داشته باشد، تحول بزرگی در پردازنده های این شرکت که مدت ها کاربران منتظر آن بودند، رخ خواهد داد و طبق مطالب ذکر شده در منبع گزارشات، این پردازنده ها طبق برنامه تا سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ عرضه خواهند شد.

حال این سوال مطرح می شود که منظور از معماری چیست؟ معماری نسل های مختلف CPU تفاوت کمی با هم دارند؛ در حالی که در مورد پردازنده های گرافیکی این چنین نیست و معماری کارت های گرافیک در نسل های مختلف، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند و در واقع معماری پردازنده های اینتل از نخستین نسل پردازنده ها از نخستین نسل تاکنون، تفاوت زیادی با یکدیگر نداشته اند. اینتل برای عرضه پردازنده های خود با معماری x86، با شرکت AMD توافق کرده است که از یک نسخه ۶۴ بیتی از مجموعه دستورالعمل های به کار گرفته شده در معماری x86 استفاده کند. اینتل برای عرضه پردازنده هایی با معماری x86 با شرایط پیچیده ای مواجه است؛ زیرا تا زمانی که نسخه ۶۴ بیتی از مجموعه دستورالعمل های به کار گرفته شده در معماری x86 را از AMD دریافت نکند، نمی تواند پردازنده ۶۴ بیتی تولید کند و AMD هم تا زمانی که گواهی استفاده از معماری از x86 را دریافت نکند، نمی تواند پردازنده های ۶۴ بیتی خود را روانه بازار کند.

لازم به ذکر است که هر یک از پردازنده های جدید اینتل با پردازنده های قبلی سازگاری کامل دارند و تنها تفاوت آن ها با پردازنده های قبل از خود این است که ویژگی های معماری پایه آن ها افزایش یافته است. هر یک از معماری های جدیدی که در مورد آن بحث می کنیم، اساسا همان معماری پایه x86 است که ویژگی های جدیدی به آن افزوده شده است؛ اما ظاهرا این بار قضیه کاملا فرق می کند و اینتل قصد دارد معماری جدیدی برای سری جدید پردازنده خود به کار گیرد که کاملا با معماری های قبلی تفاوت دارد و هیچ تضمینی برای اینکه این معماری جدید از قابلیت سازگاری عقب رو برخوردار باشد، وجود ندارد.

این تصمیم اینتل دلیل پیچیده ای ندارد؛ این شرکت با حذف قابلیت سازگاری عقب رو نسل جدید پردازنده ها، قصد دارد سخت افزار مورد نیاز برای دستور چند داده یا SIMD (دستوری برای ذخیره سازی اطلاعات در حافظه) و همچنین سخت افزار مورد نیاز برای کارهای دیگر را از فضای سطح die (سطحی که هسته های پردازشگر پردازنده بر روی آن قرار می گیرند) حذف کند و به این ترتیب فضای ارزشمند روی سطح die حفظ می شود. این کار باعث می شود که معماری x86 با معماری ساده تر و کارآمدتری ایجاد شود و در آن از منابع سطح die به صورت بهتری استفاده کند. طبق گزارشات منتشر شده، احتمالا این معماری جایگزین پردازنده های سری “core” فعلی خواهد شد و در کامپیوترهای دسکتاپ و کامپیوترهای سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که اخبار منتشر شده درست باشد، پردازنده های Tiger Lake آخرین پردازنده هایی هستند که با معماری x86 کنونی تولید و عرضه می شوند. احتمالا اینتل در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار از این معماری x86 کاملا جدید در طراحی پردازنده های خود استفاده می کند و در سال ۲۰۲۰ نخستین پردازنده دارای این معماری را روانه بازار خواهد شد. یکی از دلایلی که می تواند درست بودن شایعات را ثابت کند این است که اینتل با پیدایش پردازنده های Skylake گام هایی در راستای انجام این تحول بزرگ برداشت، که می توان آن ها را جزء تغییرات بزرگ از دوران عرضه پردازنده های Sandy Bridge تاکنون دانست. تمرکز اینتل بر روی کاهش اندازه پردازنده ها و بهینه سازی مصرف آن ها و همچنین حذف بخشی از تجهیزات، همچون ماژول تنظیم کننده ولتاژ است.

حال این سوال مطرح می شود که تصمیم جدید اینتل تا چه اندازه ای کاربران را با مشکل مواجه می شود؟ پیش بینی می شود که استفاده از معماری جدید تنها تعداد اندکی از کاربران را با مشکل مواجه کند و تنها کاربرانی که می خواهند از SIMD استفاده می کنند، با مشکل مواجه شوند. SSE مجموعه دستورالعمل های SIMD است که می تواند دستورات SIMD را شبیه سازی کند، تا زمانی که سیستم عامل به این دستورات نیاز دارد، در اختیار آن قرار داده شود. در پایان می توان گفت به کار گیری این معماری جدید باعث استفاده از فضای کمتر سطح die می شود که موجب کاهش اندازه پردازنده و بهینه سازی مصرف آن می شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *