برنامه ها و بازی های قدیمی را روی ویندوز ۱۰ اجرا کنید!

مایکروسافت سابقه ای طولانی در تطبیق پذیری نسخه های جدید سیستم عامل هایش نسبت به برنامه های قدیمی تر دارد. اگرچه شاید گاهی با عملکرد ضد و نقیض این ویژگی مواجه شده باشید، اما مهم تر آن است که ما در ویندوز ۱۰ به صورت جدی تری شاهد این ویژگی هستیم.

کلیک – تکنولوژی روز به روز پیشرفت می کند و شاید بر این اساس بتوان گفت عدم تطابق نرم افزار های قدیمی با سیستم عامل های جدید امری طبیعی است. امری که ویژگی تطابق پذیری سیستم عامل ویندوز ۱۰ سعی در جلوگیری از آن دارد. اما با این وجود، اگرچه اکثر نرم افزار های ساخته شده برای ویندوز XP، ویندوز ۹۸ و یا حتی DOS بر روی ویندوز ۱۰ اجرا می شوند، اما برای پی بردن به قابلیت اجرای یک نرم افزار قدیمی روی این سیستم عامل راهی جز آزمون و خطا نخواهید داشت. شاید بعضی نرم افزارها با به کار گیری قابلیت تطبیق پذیری و برخی دیگر با اعمال برخی ترفندها و تغییرات و استفاده از شبیه سازها اجرا شوند.

نکته های پیش رو، راه ها و ترفند هایی برای اجرای این نرم افزارها بر روی ویندوز ۱۰ هستند؛ پس تا پایان این آموزش با ما همراه باشید.

دلیل عدم اجرای برنامه شما چیست؟

لازم است بدانیم که دلایل متعددی برای عدم اجرای نرم افزار یا بازی قدیمی مورد نظر شما روی ویندوز ۱۰ وجود دارد.

  • وابستگی به داده های قدیمی: برخی از نرم افزارها متکی به کدهایی هستند که به صورت پیش فرض روی سیستم عامل قدیمی مورد نظر وجود دارند، اما ممکن است بسیاری از این کدها به طور پیش فرض بر روی سیستم عامل جدیدتر همچون ویندوز ۱۰ موجود نباشند. لذا نرم افزار مورد شما در این مورد با مشکل مواجه خواهد شد.
  • نرم افزار های ۱۶ بیتی: اگر نرم افزار مورد نظر شما ۱۶ بیتی است باید گفت ویندوز های ۶۴ بیتی دیگر به صورت پیش فرض توانایی تطبیق پذیری و اجرای این نرم افزار های قدیمی را ندارند.
  • نرم افزار های DOS: ویندوز ۱۰ همانند تمامی نسخه های ویندوز از زمان ویندوز XP تا کنون توانایی اجرای همه نرم افزار های DOS را ندارد. اگرچه برخی از این نرم افزارها اجرا می شوند، اما بسیاری از برنامه های کاربردی و البته مخصوصا بازی ها قابلیت اجرا ندارند.
  • DRM یا مدیریت حقوق دیجیتال: این مورد اندکی با مورد اول شباهت دارد. به این صورت که داده های ناکافی یا ناموجود در مورد مسائل کپی رایت و حقوق دیجیتالی که در نسخه های قبلی سیستم عامل موجود بودند، موجب عدم اجرای نرم افزار مورد نظر شما می شوند.

چطور این مشکلات را رفع کنیم؟

۱٫ اجرا به عنوان Administrator

اگر مشکل شما بر سر اجرای یک نرم افزار ویندوز XP بر روی ویندوز ۱۰ است، اولین راه حلی که باید امتحان کنید همین مورد است. دلایل امنیتی برای مایکروسافت ایجاب می کند که به صورت پیش فرض دسترسی تمام و کمالی به نرم افزارها ندهد و در عین حال برخی نرم افزارهای قدیمی وجود دارند که تنها در صورت داشتن این دسترسی ها اجرا می شوند!

۱

برای عبور از این سد باید بر روی نرم افزار مورد نظرتان کلیک راست کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید.

۲٫ اشکال زدایی از سیستم تطبیق پذیری

اگر مورد اول چاره ساز مشکل شما نبود، به ویندوز ۱۰ اجازه دهید خودش درباره سازگاری نرم افزار مورد نظر شما تصمیم گیری کند، چراکه این سیستم عامل دارای یک سیستم اشکال زدایی در مورد سازگاری نرم افزارها و تطبیق پذیری آنها است تا بتوانید به وسیله آن، اشکالات متداول و رایج در زمینه سازگاری را رفع کنید. برای استفاده از این روش، نیازمند دنبال کردن مراحل زیر می باشید.

منوی استارت را باز کرده و شروع به نوشتن عبارت run programs کنید و گزینه ای که در تصویر زیر نمایان است انتخاب کنید.

۲

پس از کلیک بر روی Advanced، گزینه Run as Administrator را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.

۳

سیستم اشکال زدایی شروع به پیدا کردن مشکلات فعلی مربوط به سازگاری نرم افزارهای موجود بر روی دستگاه شما می کند. در صورت وجود نام نرم افزار مورد نظر شما در لیست ارائه شده، آن را انتخاب و در غیر این صورت Not Listed را انتخاب کنید و سپس بر روی Next کلیک نمایید.

۴

در این بخش فایل اجرایی یا حتی فایل shortcut نرم افزار مورد نظرتان را بیابید. به طور مثال نرم افزار مورد نظر ما در این بخش، یک نرم افزار مدیریت فوتبال با نام Premier Manager 98 است.

۵

همانند تصویر، Try recommended settings را انتخاب کنید.

۶

بعد از انجام این مراحل، سعی کنید نرم افزار را اجرا نمایید. همانطور که می بینید، بازی مورد نظر ما در این بخش با موفقیت به اجرا در آمد که البته در این مورد برای ادامه کار، درخواست قرار دادن سی دی این بازی در دستگاه شده است.

۷

عدم موفقیت در مراحل اشکال زدایی

حالا سیستم اشکال زدایی درباره موفقیت یا عدم موفقیت در این مراحل از شما خواهد پرسید. انتخاب گزینه Yes, save these settings for this program به منزله موفقیت آمیز بودن مراحل و بستن این برنامه می باشد. اما اگر مشکل شما همچنان پابرجاست، انتخاب گزینه No, try again using different settings موجب نمایان شدن پنجره ای با گزینه های زیر خواهد شد:

  • (…The program worked in) نرم افزار مورد نظر روی نسخه های قبلی ویندوز اجرا می شد اما حالا اجرا یا نصب نمی شود.

مثال: فایل نصب کننده اجرا نمی شود.

  • (…The program opens but) نرم افزار اجرا می شود اما به درستی نمایش داده نمی شود.

مثال: نمایش اشتباه رنگها، اندازه ها یا رزولوشن تصویر.

  • (…The program requires) نرم افزار نیازمند دسترسی های خاصی است.

مثال: مشاهده خطاهای Access denied، یا the program requests administrator permissions to run.

  • (…I don’t see my) مشکلم در این لیست وجود ندارد.

در این بخش، یکی از گزینه ها را بر حسب نتیجه ای که در مرحله قبل گرفتید انتخاب نمایید. امیدواریم مثال های ذکر شده یاری گر شما در انتخاب گزینه صحیح باشد.

اگر مشکل شما یکی از سه گزینه اول باشد، احتمالا پس از انتخاب آن و دنبال کردن دستورالعمل ها به نتیجه مطلوب خواهید رسید. اما در غیر این صورت، در ادامه این آموزش همچنان با ما همراه باشید.

۸

خودتان دست به کار شوید!

اگر سیستم تشخیص خودکار نتوانست برای شما چاره ساز باشد و قصد دارید شخصا وارد عمل شوید، خودتان می توانید تعیین کننده جزئیات تنظیمات سازگاری نرم افزار مورد نظرتان باشید.

بر روی نرم افزار مورد نظرتان کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

۹

زبانه Compatibility را انتخاب نمایید و سپس تیک موجود در پنجره Compatibility mode را فعال نمایید تا بتوانید نسخه ویندوز مورد نظرتان را برای اجرای نرم افزار انتخاب نمایید تا نرم افزار به راحتی بر آن بستر اجرا شود. همچنین در ادامه شاهد قابلیت تغییر تنظیماتی همچون سیستم رنگی، رزولوشن، مقیاس تصویر و تراکم پیکسلی صفحه هستیم و البته گزینه اجرا به عنوان Administrator نیز قابل مشاهده است.

۱۰

بعد از اعمال تغییرات مورد نظرتان، پس از فشردن Apply بر روی OK کلیک کنید.

۱۱

در نظر داشته باشید که انتخاب ویندوز مناسب در لیست بالا در اغلب موارد با آزمون و خطا همراه می باشد و البته تغییرات اعمال شده فقط روی اکانت شما صورت می گیرد. اگر تمایل به اعمال این تغییرات بر روی تمامی اکانت های موجود روی ویندوزتان را دارید، لازم است از گزینه Change settings for all users استفاده کنید.

۳٫ درایور های امضا نشده

استفاده از درایور های امضا شده (مورد تایید مایکروسافت) در نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ و همچنین دستگاه های جدید دارای ویندوز ۱۰ و سیستم بوت UEFI، اجباری است، اگرچه در نسخه ۳۲ بیتی ویندوز ۱۰ خبری از این ماجرا نیست.

به طور کلی درایور های امضا شده موجب افزایش امنیت و پایداری دستگاه شما می شوند و شاید بتوان گفت برای یافتن درایور های امضا نشده که در عین حال آسیب زا نیز نباشند، راه سختی در پیش خواهید داشت!

مساله این است؛ باید ابتدا سیستم اجبار کننده استفاده از درایور های امضا شده را غیر فعال کنید و سپس به دنبال درایور خاصی برای ویندوز ۶۴ بیتی تان باشید که موجب اجرای نرم افزار مورد نظر شما شود و این در حالی است که همه اینها در نهایت به کاهش امنیت دستگاه شما نیز ختم می شود. آیا یک نرم افزار ارزش این همه از خود گذشتگی را دارد؟! شمایید که تعیین می کنید.

نحوه غیر فعال سازی اجبار کننده

برای انجام این امر باید به منوی تنظیمات پیشرفته بوت ویندوز ۱۰ بروید تا ویندوز را در حالی اجرا کنید که اجبار کننده اش غیر فعال است. البته این یک تغییر اساسی نیست و با یک بار ریستارت این ویژگی دوباره فعال میشود، اما جای نگرانی نیست. چراکه این امر مشکلی در فعالیت یک درایورِ نصب شده ایجاد نخواهد کرد.

برای وارد شدن به advanced boot menu کلید shift را فشار داده و بر روی Restart کلیک کنید.

۱۲

مسیر Troubleshoot > Advanced Options > Startup Settings را دنبال کنید تا به صفحه ای همانند تصویر زیر برسید:

۱۳

بر روی Restart کلیک کنید.

۱۴

عدد ۷ را در صفحه Startup Settings تایپ کنید. این کار موجب فعال سازی گزینه “Disable driver signature enforcement” خواهد شد. سپس کلید Enter را بفشارید.

حالا برای نصب یک درایور امضا نشده آزاد هستید!

۴٫ ماشین های شبیه ساز

اگر به خاطر داشته باشید، ویندوز ۷ حالتی به نام Windows XP Mode را در خود جای داده بود که ویندوز XP را شبیه سازی می کرد و در بسیاری از مواقع کارامد بود. متاسفانه شاهد چنین قابلیتی در ویندوز ۱۰ نیستم؛ لذا با نصب یک شبیه ساز، خودمان این حالت را ایجاد خواهیم کرد.

۱۵

در این روش که البته به دلیل پشتیبانی محدود از سخت افزار، بهترین روش نیست اما در شرایط خاص می تواند کارساز باشد، نیازمند نصب یک ماشین شبیه ساز هستید؛ نرم افزارهایی همچون VirtualBox یا  VMware Player. همچنین طبیعتا به نسخه ای از ویندوز XP نیز نیاز خواهید داشت. با راه اندازی شبیه ساز، در نهایت شاهد اجرای این ویندوز در محیط ویندوز ۱۰ خواهید بود و از این طریق می توانید نرم افزار های مورد نظرتان را روی ویندوز XP اجرا نمایید.

۵٫ DOSBox

اگر به دنبال اجرای یک نرم افزار یا بازی DOS هستید و در این روند مشکل دارید، نرم افزار DOSBox برای شما ساخته شده است!

DOSBox یک نرم افزار رایگان است که یک محیط DOS کامل بر روی ویندوز ۱۰ شما اجرا می کند تا بتوانید هر نرم افزار یا بازی ساخته شده برای این سیستم عامل را به راحتی اجرا کنید.

۱۶

DOSBox موجب دوباره جان گرفتن صدها بازی کلاسیک قدیمی می شود! از طرف دیگر، خوشبختانه از آنجایی که استفاده وسیعی از آن می شود، در صورت برخورد با هر مشکلی احتمالا می توانید پاسخ آن را در فضای اینترنت بیابید.

بازی با خاطره ها

طبیعتا به یاد آوری نوستالژی ها برای اکثر ما لذت بخش است. بسیاری از ما دوست داریم دوباره یادی از بازی های قدیمی دوران کودکی و نوجوانی مان بکنیم؛ کاری که گویا چندان باب طبع ویندوز ۱۰ نیست! در این آموزش آموختیم که خوشبختانه راه های خوبی برای بازآفرینی این خاطره ها وجود دارد، اگرچه گاهی اوقات نیز تمامی راه ها پایانی جز  بن بست ندارند.

شما از کدام بازی قدیمی خوشتان می آید؟ آیا وابستگی خاصی به یک نرم افزار قدیمی دارید؟ تجربه خود را در مورد راه های پیشنهادی این آموزش با ما و سایر کاربران کلیک به اشتراک بگذارید!بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *