بررسی صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort مایکروسافت

|
۰ دیدگاه
sculpt-comfort-

مدتی است که مایکروسافت توجه زیادی به ساخت و توسعه وسایل جانبی رایانه‌ های شخصی نشان می ‌دهد و در زمینه ساخت و تولید محصولاتی مانند صفحه کلید، ماوس و هدست فعالیت خود را بیشتر گسترش داده است. در بازاری که نام‌ های قدیمی مانند لاجیتک این بخش از بازار را قبضه کرده‌اند، مایکروسافت کار بسیار سختی برای موفق شدن در پیش دارد. با این حال این شرکت سعی دارد با عرضه وسایل جانبی باکیفیت و با قیمت مناسب و نوآوری های خاص، طیف جدیدی از کاربران را به خود جذب کند.

کلیک – یکی از محصولات جالب Microsoft، پکیج صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort است. مایکروسافت اعلام کرده که این پکیج و به‌ خصوص صفحه کلید آن، برنامه ‌نویسان، تایپیست‌ ها و روزنامه نگاران را هدف قرار داده است. البته این اولین باری نیست که مایکروسافت صفحه کلیدهای ارگونومیک را تولید کرده است و تجربه این شرکت در ساخت چنین محصولاتی، به سال ۱۹۹۴ و صفحه کلید Natural باز می ‌گردد. آیا مایکروسافت توانسته است با این پکیج، این طیف از افراد را راضی کند؟‌ با کلیک و بررسی پکیج صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort همراه باشید.

مشخصات فنی:

صفحه کلید

طول: ۴۵۳ میلی‌ متر

عرض: ۲۱۳ میلی‌ متر

نوع ارتباط: بی‌ سیم

نوع باتری: ۲ عدد باتری آلکالاین AAA (موجود در پکیج)

ماوس

طول: ۱۱۱ میلی‌متر

عرض: ۶۸.۵ میلی‌متر

نوع باتری: ۲ عدد باتری آلکالاین AA (موجود در پکیج)

طراحی

مهم ‌ترین مشخصه صفحه کلید  Sculpt Comfort مایکروسافت، طراحی آن است. ظاهر این صفحه کلید، با بقیه صفحه کلید هایی که تا به حال دیده‌اید تفاوت های اساسی دارد و بنا به ادعای مایکروسافت، این صفحه کلید ارگونومی بسیار مناسبی دارد تا کسانی که زیاد با صفحه کلید تایپ می ‌کنند، دچار مصدومیت  های مچ دست رایج نشوند. البته این اولین باری نیست که مایکروسافت چنین صفحه کلیدی تولید می  کند. برادر بزرگ‌ترSculpt Comfort ، اسکالپت ارگونومیک نام دارد که طراحی‌ آن کاملا با طراحی سنتی که ما از صفحه کلیدها در ذهن داشتیم، تفاوت دارد. با این حال Sculpt Comfort در عین این که «صفحه‌کلید بودن» خود را حفظ کرده است، سعی دارد با تغییراتی جزئی در طراحی محصول جدیدش، به کسانی که زیاد با صفحه کلید سروکار دارند، کمک کند.

اولین تفاوت چشم گیر این صفحه کلید، طراحی مواج آن است. صفحه کلید های سنتی، یک مستطیل ساده هستند اما صفحه کلید Sculpt Comfort، طراحی مستطیل شکلی ندارد و کل صفحه کلید، طراحی‌ مواجی دارد. این طراحی باعث می  شود هنگام تایپ کردن، مچ  های دستان شما احساس راحتی بیشتری بکنند. از طرف دیگر، محل قرارگیری کف دست روی صفحه کلید نیز طراحی مواج Sculpt Comfort را حفظ کرده است و روکشی نرم باعث می ‌شود هنگامی که کف دستان خود را در این محل قرار می دهید، احساس راحتی کنید. این محل قرارگیری را می  توانید به ‌راحتی از صفحه کلید جدا کنید.

sculpt-comfort

همه می دانیم که اکثر قریب به ‌اتفاق صفحه کلیدهای رایانه های شخصی، دارای پایه هایی برای تنظیم ارتفاع صفحه کلید هستند و این پایه ها معمولا در زیر صفحه کلید و در قسمت بالایی آن تعبیه شده است تا کاربر بتواند بنا به نیاز خود، ارتفاع صفحه کلیدش را تنظیم کند و بتواند به بالاترین حد راحتی دست پیدا کند. در  Sculpt Comfort نیز چنین پایه‌ای وجود دارد؛ اما تفاوت بنیادی این پایه ها در محل قرارگیری آن ها است. بر خلاف صفحه‌ کلیدهای معمول، پایه های تنظیم ارتفاع صفحه کلیدSculpt Comfort  در قسمت جلویی آن قرار گرفته‌اند. در ابتدا ممکن است این مسئله کمی غیرمعقول به نظر برسد و شما نتوانید با آن ارتباط برقرار کنید اما کافی است مدتی با صفحه کلید در این حالت کار کنید تا پس از گذشت مدتی، بازگشت به صفحه کلیدهای سنتی برای شما سخت باشد.

دیگر تفاوت اساسی این صفحه کلید، دکمه Space آن است. مایکروسافت سعی کرده است با نوآوری جدید خود، کار را برای کسانی که زیاد تایپ می کنند، راحت‌تر کند. دکمه Space اسکالپت کامفورت، از دو بخش تشکیل شده است. یکی از بخش های این دکمه Space ، کار سنتی Space یعنی ایجاد فاصله و قسمت دیگر آن وظیفه دکمه Backspace را بر عهده دارد. همان‌طور که در بخش مشخصات کلی صفحه کلید اعلام شد دو باتری نیم‌ قلمی، نیروی لازم برای این صفحه کلید را تأمین می کنند و صفحه کلید و ماوس هر دو توسط یک دانگل به ‌صورت بی‌ سیم به رایانه شخصی شما متصل می شوند.

در قسمت بالایی صفحه کلید Sculpt Comfort، سوییچی وجود دارد که با تغییر وضعیت آن می توانید عملکرد دکمه های Function را تغییر دهید. با قرار دادن کلید در وضعیت سفید، کلید های بالایی صفحه کلید، تبدیل به کلیدهای معمول Function می شوند و با قرار دادن آن در وضعیت آبی، کلیدها در وضعیت میانبرهای مخصوص ویندوز قرار می گیرند. به ‌طور مثال، با قرار داشتن کلید در وضعیت آبی، فشردن دکمه F5 ، شما را وارد بخش جستجوی ویندوز خواهد کرد.

هر چقدر که صفحه کلید این پکیج با صفحه کلیدهای سنتی متفاوت است، ماوس آن، شبیه به دیگر ماوس های رایج بازار است با این حال مایکروسافت سعی کرده که اصول ارگونومی را در طراحی ماوس این پکیج نیز رعایت کند و این مسئله هنگامی که برای اولین بار آن را در دست می گیرید، کاملا مشهود است. علاوه بر دکمه های کلیک راست و چپ و چرخ اسکرول، یک دکمه ویندوز در قسمت چپ ماوس تعبیه شده است که با فشردن آن، منوی استارت ویندوز فعال می شود. چرخ اسکرول این ماوس علاوه بر بالا و پایین، به سمت چپ و راست نیز حرکت می کند. شاید بتوان تنها مشکل این ماوس را، طراحی نامتقارن آن دانست که استفاده از آن را برای افراد چپ‌ دست غیر ممکن می کند. در قسمت تحتانی ماوس این پکیج، علاوه بر قرار گرفتن دکمه خاموش/روشن، مایکروسافت جایگاهی تعبیه کرده است تا شما دانگل خود را در آن قرار دهید و اگر قصد داشته باشید ماوس خود را از جایی به جای دیگر حمل کنید، دانگل خود را گم نکنید. این ماوس برای روشن شدن نیاز به دو باتری قلمی دارد. با فشردن دکمه‌ای که روی این ماوس قرار دارد، روکش آن بالا می آید و شما می توانید باتری ها را در زیر این روکش جای دهید.

sculpt-comfort

عملکرد

همان‌ طور که پیش از این نیز گفته شد، صفحه کلید Sculpt Comfort برای کسانی ساخته شده که زیاد با تایپ کردن سرو کار دارند. ممکن است در ابتدا، ظاهر عجیب این صفحه کلید کمی نامأنوس به نظر برسد و شما نتوانید به ‌راحتی با آن تایپ کنید، اما کافی است کمی به آن زمان بدهید تا به دلیل نام ‌گذاری آن پی ببرید. دیگر مانند صفحه کلیدهای سنتی، دست های شما پس از تایپ طولانی‌مدت خسته نمی شوند و محل قرار گرفتن کف دست نیز به دلیل جنس نرمی که دارد‌، راحتی مضاعفی را برای کاربر به ارمغان می آورد.

دکمه های این صفحه کلید، عمق حرکتی دارند و شما برای تایپ کردن، نیازی به فشار دادن زیاد آن ها ندارید. این مسئله برای کسانی که دوست ندارند فشار زیادی بر انگشتانشان وارد شود، بسیار لذت‌ بخش است. اما اگر در زمره کسانی باشید که صفحه کلید های مکانیکی را دوست دارند، این صفحه کلید شما را ناامید می کند. از طرف دیگر، اگر شما گاهی اوقات با رایانه شخصی‌ خود بازی هم انجام می دهید، این نکته را باید بگوییم که صفحه کلید Sculpt Comfort  به هیچ ‌وجه برای انجام بازی های ویدیویی مناسب نیست و مایکروسافت با عرضه این صفحه کلید افرادی را در نظر گرفته است که با صفحه کلید زیاد تایپ می کنند.

ماوس این پکیج نیز همان ‌طور که گفته شد، یک ماوس با طراحی ساده است که اصول ارگونومی در آن رعایت شده است و دقیقا مانند صفحه کلید، به ‌محض در دست گرفتن آن، احساس راحتی می کنید. دکمه‌ آبی‌ رنگ ویندوز قرارگرفته در سمت چپ این ماوس، به شما دسترسی سریع به منوی استارت ویندوز می دهد با این حال، نبود دکمه های عقب و جلو در کنار ماوس، برای کسی مانند من که به وجود این دکمه ها عادت دارد، یک نکته منفی به‌ حساب می آید.

sculpt-comfort

صفحه کلید و ماوس این پکیج، توسط یک دانگل به ‌صورت بی‌سیم به رایانه شخصی شما متصل می شوند. در مدت‌ زمان بررسی ما، به غیر از یک بار،‌ هیچ اختلالی در عملکرد صفحه کلید و ماوس به وجود نیامد و این دو به‌ خوبی و بدون لگ کار خود را انجام دادند.

جمع‌بندی

پکیج ماوس و صفحه کلید Sculpt Comfort محصول مایکروسافت، از آن دست از محصولاتی است که برای مخاطبین خاصی ساخته شده است و افراد عادی، خیلی کم پیش می آید که محصولی با این طراحی خریداری کنند. با این حال یک بار امتحان این صفحه کلید کافی است تا تفاوت های محسوس آن را از لحاظ راحتی با دیگر صفحه کلیدها حس کنید. اما ماوس این پکیج در مقابل رقیبان دیگر خود در بازار، نوآوری خاصی ندارد.

0 پسندیده شده
کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه MMU / مدرس زبان سی شارپ / مدیر وب سایت نیازمندی های مندبالا / علاقمند به استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا. پ.ن : عضو گروه موسیقی فولکلور گیله لوی :) کانال من، معرفی سایتها و اپلیکیشن های خلاق : https://telegram.me/creative_web_app
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.