چطور میزان مصرف شارژ باتری لپ تاپ را در ویندوز ۱۰ کاهش دهیم؟

|
۰ دیدگاه
battery

میزان مصرف باتری لپ تاپ همیشه برای کسانی که روزانه با لپ تاپ زیاد سروکار دارند جز مهمترین موارد محسوب می شود. خوشبختانه در ویندوز ۱۰ ویژگی گنجانده شده است که می تواند توسط آن میزان مصرف شارژ باتری لپ تاپ را کاهش داد.

کلیک – همان‌ طور که می‌ دانید، مایکروسافت مدتی است که ویندوز ۱۰ را در اختیار کلیه کاربران خود قرار داده است، و این نسخه از ویندوز با استقبال بی ‌نظیری از کاربران مواجه شده است. مایکروسافت در ویندوز ۱۰، ویژگی و قابلیت ‌های زیادی را برای کاربران خود طراحی کرده است. یکی از برجسته‌ ترین ویژگی ‌های ویندوز ۱۰، بهینه ‌سازی باتری و افزایش عمر آن است. عمر باتری یکی از مواردی است که کاربران همیشه در این خصوص شکایت‌ هایی را دارند و از ویژگی‌ ها و قابلیت‌ های جدید در خصوص افزایش عمر باتری استقبال می‌کنند.

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ از قابلیت جدیدی برای افزایش و بهینه ‌سازی مصرف باتری به نام، Battery Saver  رونمایی کرده است. این قابلیت برای کلیه دستگاه ‌هایی که امکان نصب ویندوز ۱۰ بر روی آن ‌ها وجود دارد همچون لپ ‌تاپ‌ ها و تبلت ‌ها قابل استفاده است.

این ویژگی به شما امکان کنترل مصرف باتری را می‌دهد و اجرای برنامه‌ های پس‌ زمینه را برای شما محدود می‌ کند. وقتی شما این قابلیت را فعال می‌ کنید، این تغییرات در جهت بهینه ‌سازی مصرف باتری در سیستم شما صورت می‌گیرد: برنامه‌ های پس ‌زمینه محدود می ‌شود، به‌روزرسانی تقویم و ایمیل و کاشی ‌های منوی استارت متوقف می‌ شوند.

دکمه ویندوز و i را همزمان فشار دهید تا وارد بخش Settings شوید. سپس قسمت System را انتخاب کرده و در پنجره بعدی از پنل سمت چپ بر روی گزینه Battery Saver کلیک کنید. در این قسمت می‌ توانید تنظیمات مربوط به باتری را وارد کنید، مثلا می‌ توانید مشخص کنید که پس از رسیدن باتری به میزان مشخصی از شارژ، آنگاه Battery Saver فعال شود، هم چنین شما می ‌توانید تعیین کنید که کدام اپلیکیشن ‌ها حتی زمانی که ویژگی Battery Saver فعال است آپدیت دریافت کنند یا در پس زمینه ویندوز اجرا شوند.

battery

کورتانا برای کاربران ویندوز ۱۰ آشنا است، دستیار صوتی ویندوز ۱۰ که در نوار ابزار قرار دارد، و در صورت نیاز می ‌توانید روی کمک آن حساب کنید. بحث بر سر مصرف انرژی کورتانا زیاد است و هنوز نتیجه قطعی منتشر نشده است که وقتی کورتانا فعال است بر مصرف باتری نتیجه منفی می‌گذارد یا خیر! اما در مورد قابلیت Hey cortana، مایکروسافت پذیرفته است که فعال بودن این قابلیت بر مصرف باتری اثرگذار است و بهتر است برای مصرف بهینه باتری قابلیت  Hey cortana را غیرفعال کنید. برای انجام این کار، در منوی استارت و بخش جست‌و‌جو عبارت Cortana را بنویسید و گزینه Cortana&Search setting را انتخاب نمایید. سپس قابلیت Let Cortana respond to Hey Cortana را Off کنید.

ویندوز ۱۰ بدون این‌ که شما مطلع شوید خود را به‌روزرسانی می ‌کند ، و می ‌تواند این به‌روزرسانی را با سایر دستگاه ‌های متصل به اینترنت شما به اشتراک‌ بگذارد که این عمل در مصرف باتری شما نقش به‌ سزایی دارد. بنابراین اشتراک‌گذاری به‌روزرسانی ویندوز را با سایر دستگاه‌ ها قطع کنید.  برای غیر فعال کردن این قابلیت می‌ توانید به بخش تنظیمات بروید و مسیر زیر را دنبال کنید:

Update & security > Windows Update > Advanced options > Choose how updates are delivered

در این قسمت دکمه ای برای ON/OFF کردن این قابلیت وجود دارد. این دکمه را بر روی OFF تنظیم کنید.

5 پسندیده شده
کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه MMU / مدرس زبان سی شارپ / مدیر وب سایت نیازمندی های مندبالا / علاقمند به استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا. پ.ن : عضو گروه موسیقی فولکلور گیله لوی :) کانال من، معرفی سایتها و اپلیکیشن های خلاق : https://telegram.me/creative_web_app
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.