راهکارهای رفع مشکل اتصال به اینترنت در ویندوز ۱۰

اگر شما هم بر روی کامپیوتر خود ویندوز ۱۰ نصب دارید و با مشکل اتصال به شبکه و اینترنت مواجه هستید با ما همراه باشید چون تصمیم داریم در این مطلب از دلایل ایجاد این مشکل و راهکار های آن صحبت کنیم.

کلیک– اینکه چرا در کامپیوتری با سیستم عامل ۱۰ نمی توانید به اینترنت و شبکه وصل شوید دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. برای مثال می تواند مشکل از خرابی کابل مودم، مسدود شدن به وسیله فایروال‎ ها و نرم افزار های آنتی‌ ویروس، درایور آداپتور شبکه یا حتی خود ارائه‌ کننده خدمات اینترنت (ISP) باشد.

مشکل از هر کجا که نشئت گرفته باشد اولین کاری که شما باید در این مواقع انجام دهید؛ تهیه یک گزارش از شبکه بی‎ سیم است. چون عامل اصلی خیلی از مشکلات از همین جا شروع می‎ شود. برای انجام این کار به کادر جستجوی موجود در نوار وظیفه بروید و عبارت Command prompt را تایپ کنید، سپس روی Command prompt راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator  را انتخاب کنید.

در مرحله بعد در خط فرمان عبارت netswlan show wlanreport را تایپ نمایید. با انجام این کار یک فایل html ساخته می شود که شما می ‎توانید آن را در مرورگر خود باز کنید.

 همچنین می توانید مطمئن شوید که مشکل اتصال مربوط به مودم یا خدمات دهنده اینترنت شما نباشد. اگر هیچ کدام از این عوامل به مشکل اتصال مربوط نبودند مراحل بعد را انجام دهید.

در کادر جستجوی موجود در نوار ابزار یک بار دیگر عبارت Command prompt را تایپ کنید. سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

 در خط فرمان عبارت ipconfig را تایپ نمایید. آدرس آی ‎پی کنار عبارت Default gateway را پیدا کرده و این آدرس را یادداشت کنید. در خط فرمان عبارت ping را تایپ کرده و کلید Enter  را فشار دهید. شما باید نتیجه ‎ای شبیه به خروجی زیر را مشاهده کنید:

Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64

Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64

Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64

Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64

اگر شما نتیجه بالا را مشاهده کردید اما باز هم نمی ‎توانید به اینترنت وصل شوید احتمالا مشکل از مودم یا خدمات دهنده اینترنت شما است.

آداپتور شبکه خود را بروز نگه دارید

بعضی مواقع مشکل اتصال به اینترنت می ‎تواند به دلیل ناسازگاری درایور آداپتور شبکه شما باشد. برای اطمینان از این که درایور شما به ‎روز رسانی شده باشد مراحل زیر را انجام دهید:

– در کادر جستجو عبارت Device Manager را تایپ کنید.

– Network adapters  را انتخاب کنید.

– روی آداپتور شبکه راست کلیک کرده و سپس Update Driver Software>> Search automatically for updated driver software  را بزنید.

– بعد از این که درایور به‎روز رسانی شده شما نصب شد یک بار کامپیوتر را ری ‎استارت کنید.

در صورتی که نمی ‎‎توانید به طور خودکار درایور جدید را پیدا کنید به وب‎ سایت سازنده آداپتور شبکه خود مراجعه کرده و آخرین درایور موجود را دانلود کنید.

به نسخه قبلی آداپتور شبکه خود بازگردید

گاهی اوقات نصب کردن نسخه قدیمی ‎تر درایور نیز ممکن است به رفع مشکل اتصال کمک کند.

– در کادر جستجو عبارت Device Manager را تایپ کرده و آن را انتخاب کنید.

– Network adapters  راه انتخاب و بعد نام آداپتور شبکه خود را انتخاب نمایید.

– روی نام آداپتور شبکه راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

– سپس Driver و بعد Roll back driver را بزنید. حالا مراحل نمایش داده شده را دنبال کرده و فرآیند کار را  تکمیل کنید.

– بعد از نصب درایور کامپیوتر خود را ریستارت نمایید.

از network troubleshooter استفاده کنید

یکی دیگر از روش ‎های برطرف کردن مشکلات عمومی‎ اتصال به اینترنت استفاده از network troubleshooter خود ویندوز است.

-در کادر جستجوی موجود در نوار ابزار عبارت Network troubleshooter را تایپ کنید و بعد Indentify و repair network problems  را انتخاب کنید.

-مراحل توصیه شده در troubleshooter را انجام دهید و ببینید آیا مشکل برطرف می ‎شود یا خیر؟

اگر این روش مشکل شما را برطرف نکرد، بخش TCP/IP را ریست کنید، آدرس ای ‎پی را بازیابی کنید و سرانجام DNS client  resolver cache  را تخلیه و ریست کنید. شما باید این فرامین را در پنجره command prompt اجرا کنید. بنابراین command prompt  را با سطح دسترسی admin باز کنید و دستورات زیر را به ترتیب اجرا کنید:

-فرمان netshwinsock reset را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

-فرمان netsh int ip reset را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

-فرمان ipconfig /release  را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

-فرمان ipconfig /renew را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

-فرمان ipconfig / flushdns  را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

فایروال را غیرفعال کنید

بعضی مواقع ممکن است فایروال‎ ها از برقراری اتصال جلوگیری کنند. آن ها را غیرفعال کنید و ببینید آیا مشکل برطرف می ‎شود؟ command prompt  را با سطح دسترسی admin باز کنید. در خط فرمان عبارت advfirewall set allprofiles state off را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

سپس مرورگر وب خود را باز کنید و ببینید آیا می ‎توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. برای فعال کردن مجدد نرم افزار فایروال در خط فرمان عبارت netsh advfirewall set allprofiles state on را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.پ

آنتی‌ویروس را غیرفعال کنید

-در نوار جستجو عبارت System and security را تایپ کنید و بعد Review you computer’s status and resolve issues را انتخاب کنید.

-فلش کنار Security را انتخاب کنید.

-مستندات آنتی ویروس را بررسی و آن را خاموش کنید.

درایور آداپتور شبکه را غیر فعال کنید

یکی دیگر از روش‎ های رفع مشکل غیر فعال کردن درایور آداپتور شبکه است، اما فراموش نکنید که حتما قبل از انجام این کار یک نسخه پشتیبان از آن تهیه کنید.

-در نوار جستجو عبارت Device Manager را تایپ کرده و آن را انتخاب کنید.

-در این پنجره شما نام آداپتور شبکه خود را مشاهده خواهید کرد.

-روی آداپتور شبکه راست کلیک کرده و Uninstall>> Delete the driver software for this device را انتخاب کنید. سپس روی Ok کلیک نمایید تا فرآیند انجام کار تایید شود. در انتها اگر خواسته شد که کامپیوتر را ری‎استارت کنید این کار را انجام دهید.

از Network reset استفاده کنید

به عنوان آخرین تلاش برای رفع مشکل اتصال به شبکه از Network reset استفاده کنید تا دستگاه‎های شبکه از نو نصب شوند. اما توجه داشته باشید که برای استفاده از network reset باید ویندوز ۱۰ شما نسخه ۱۶۰۷ باشد.

-Start>> Settings>> Network & Internet>> Status>> Network reset  را انتخاب کنید.

-Reset now را انتخاب و بعد روی Yes کلیک کنید تا فرآیند انجام کار تایید شود. مدتی صبر کنید تا کامپیوتر ری‎استارت شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *