پیش بینی چهره زمین در ۲۵۰ میلیون سال آینده

|
۰ دیدگاه
پیش بینی شکا زمین در 250 میلیون سال آینده

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید مطابق پیش بینی جدید دانشمندان در ۲۵۰ میلیون سال آینده، در کره زمین هیچ اقیانوسی وجود نخواهد داشت. هم چنین براساس این نظریه مگا قاره ای وسیع در زمین تشکیل می شود که آمازیا نام دارد.  

به گزارش کلیک، نظریه ‌ای به نام اورتوورژن اساس این پیش ‌بینی جدید بوده‌ است. این نظریه می ‌گوید زمانی که ابرقاره‌ ها تجزیه می ‌شوند، بخش‌ های کوچکتر در ابتدا از یکدیگر دور می ‌شوند اما در نهایت به واسطه فرایند فرورانش، کشیده شدن لایه ‌ای به زیر لایه ‌ای دیگر، سمت یکدیگر کشیده می‌ شوند.

اولین ابرقاره درحدود ۳۰۰ میلیون سال پیش شکل‌ گرفت. درحالی که آفریقا در مرکز آن قرار گرفته بود. این قاره که پاناگایی یعنی همه سرزمین ها نام داشت، با تولد اقیانوس اطلس تجزیه شدن به هفت قاره ‌ای که امروز وجود دارند را آغاز کرد.

دانشمندان با استفاده از ابررایانه‌ ها و نشانه‌ های زمین‌ شناسی کشف شده در سنگ های گوشه و کنار جهان این فرایند وارونه را پیش ‌بینی کرده ‌اند.

به گفته محققان دانشگاه پرث، درحال حاضر تنها می‌ توان درباره شکل ‌گیری مگا قاره آمازیا حدس و گمان زد، ‌اما نشانه ‌های علمی قوی در پس این حدس و گمان وجود دارد. به گفته محققان برای ایجاد چنین قاره ‌ای به چند مرحله تغییرات نیاز است.

ابتدا دو تکه شمالی و جنوبی قاره آمریکا باید به یکدیگر متصل شوند و حرکت رو به شمال این تکه از زمین باعث می‌ شود دیر یا زود برخوردی با قاره‌ های اروپا و آسیا در قطب شمال رخ دهد. استرالیا نیز به سمت شمال حرکت کرده و با هند برخورد خواهد کرد.  این مگا قاره کل منطقه ‌ای که به خاطر فعالیت‌های لرزه ‌ای و آتشفشانی شدید به حلقه آتش شهرت دارد را فرا می گیرد.

شکل ‌گیری مگا قاره آمازیا اولین ‌بار چند سال پیش مطرح شد اما امروز با استفاده از فناوری‌ های پیشرفته احتمال محقق شدن آن بیشتر شده‌ است. محققان با استفاده از همین فناوری‌ ها دریافته ‌اند اقیانوس‌ منجمد شمالی و دریای کارائیب با برخورد دو آمریکا و حرکت رو به شمال آن ها از بین خواهند رفت.

پس از نابودی این بسترهای آبی، مسیر برای شکل‌گیری مگا قاره هموار شده و دو آمریکا به تدریج در قطب شمال به ترکیب اروپا و آسیا می پیوندند.

8 پسندیده شده
نفیسه فصیحی
نفیسه فصیحی کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم هستم. علاقمند به حوزه نویسندگی، محتوا و بازاریابی. حدود سه سالی هست که در زمینه تولید، بازنویسی، تدوین، سئو و بهینه سازی محتوا فعالیت دارم. در حال حاضر مدیریت محتوای فارسی دو سایت رزرو آنلاین هتل ( egardesh.com ، samita.com) را بر عهده دارم و همزمان با مجله اینترنتی کلیک همکاری می کنم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.