چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

عکاسی سیاه و سفید، یکی از ژانر های عکاسی است که بسیاری از هنرمندان در بدو ورود به وادی عکاسی جذب این روش از عکاسی می شوند، در این مقاله به بررسی نکاتی می پردازیم که به شما کمک می کند تا عکس های سیاه و سفید بهتری بگیرید.

کلیک-عکاسی سیاه و سفید شاید امروزه برای بسیار از افراد جذاب نباشد ولی بی شک برای کسانی که دید حرفه ای تر به عکاسی دارند، عکاسی سیاه و سفید حوزه بسیار جذابی است که اگر اصولی در عکاسی سیاه و سفید را رعایت کنیم می توانیم عکس های بسیار خوبی بگیریم. برای عکاسی سیاه و سفید کاربر و یا عکاس هم می تواند از حالت سیاه و سفید دوربین خود استفاده کند و هم می تواند در فتوشاپ عکس خود را به یک عکس سیاه و سفید تبدیل کند.

تبدیل کردن عکس در فتوشاپ به عکس سیاه و سفید کار بسیار راحتی است و شاید چند ثانیه بیشتر نیز زمان نخواهد، ولی اگر بتوانیم از ابتدا به صورت سیاه و سفید عکاسی کنیم، بی شک به دید بسیار قوی تر و به عکس بسیار بهتری نیز دست پیدا خواهیم کرد.

در این مقاله به بررسی نکاتی می پردازیم که با رعایت کردن این نکات عکس سیاه و سفید شما از یک عکس معمولی تبدیل به یک عکس بسیار خوب می شود، در واقع بیشتر به مسائلی مانند تنظیم کنتراست عکس، ترکیب بندی، و حالت های احساسی عکس می پردازیم.

چگونه سیاه و سفید ببینیم؟

یکی از نکات بسیار مهم در عکاسی سیاه و سفید این است که دید خود را تقویت کنید و هنگامی که از منظره یاب دوربین خود به منظره ای نگاه می کنید و از آن عکاسی می کنید در دید خود و در ذهن خودرنگ‌ها را به تن های سیاه و سفید تبدیل کنید و بتوانید این رنگ های سیاه و سفید را در ذهن خود مجسم کنید. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل است و شما باید با این موضوع آشنا باشید که معادل هر رنگی در طبیعت، چه نوع خاکستری می شود. در واقع این موضوع، مسئله ای نیست که در طی یک روز و با چند بار عکاسی مشخص بشود، بلکه شما باید با تقویت دید خود و عکاسی از چندین موضوع با تن های رنگی مختلف به این موضوع پی ببرید. یکی از بهترین تمرین ها در این زمینه عکاسی از اشیایی با رنگ های مشخص است، در واقع شما با عکاس از یک گوی سبز، معادل خاکستری این رنگ را به صورت کامل درک می کنید و در طبیعت نیز آن خاکستری در خاطر شما می آید.

یکی دیگر از مسائلی که در عکاسی سیاه و سفید بسیار بارز است، بافت است. بافت اشیا در عکاسی سیاه و سفید بسیار بارز و نمایان است، در واقع در عکاسی سیاه و سفید رنگ حذف شده است و بقیه جلوه های تصویری خودنمایی می کنند، که بافت نیز یکی از این جلوهای تصویری است.

سعی کنید اطراف خود را با دقت مشاهده کنید و از اشیا با بافت ها و با رنگ های متنوع عکس های سیاه و سفید بگیرید تا بتوانید به راحتی بافت و رنگ اشیا را در شرایط مختلف تشخیص دهید.

موضوعات خوب برای عکاسی سیاه و سفید

وقتی شما در عکس سیاه و سفید خود رنگ را حذف می کنید در واقع مخاطب را به نوعی چالش کشیده اید و باید برای مخاطب جایگزینی در نظر گرفته باشید که مخاطب با جذب شدن به آن عنصر فقدان رنگ را حس نکند، انسل آدامز عکاس مشهور طبیعت، سیاه وسفید عکاسی می کرد، شاید به نظر شما عکس سیاه وسفید از طبیعتی که پر از رنگ و نور است بی معنی باشد، ولی عکس های این عکاس در طول تاریخ زبانزد شده است و این عکاس در عکاسی طبیعت یکی از برترین های عصر خود بوده است، دلیل این موفقیت چیست؟ عکاس با جایگزین کردن عناصر جذاب دیگر و استفاده درست از بافت و سایه و روشن و کنتراست به خوبی مخاطب خود را جذب کرده است و دیگر مخاطب در برخورد با عکس طبیعت انسل آدامز بی رنگ بودن تصویر را نمی بیند بلکه با بافت ها ارتباط برقرار می کند وی می تواند بافت کوه و جنگل را حس کند. در این جا به راه هایی اشاره می کنیم که با استفاده از این راه ها عکس سیاه و سفید شما به عکس جذاب‌تری تبدیل می شود.

۱-کنتراست، شکل و فرم

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

یکی از مهم ترین شاخصه ها در عکاسی سیاه و سفید شکل ها و فرم هایی است که در تصویر دیده می شود، شما باید خوب ببینید و از فرم هایی استفاده کنید که از نظر ترکیب بندی دارای ارزش بصری هستند، استفاده از خطوط موازی، استفاده از فرم های منحنی، ترکیب بندی طلایی، همه این روش ها به زیبا تر شدن ترکیب بندی شما کمک می کند. یکی دیگر از نکات مهم کنتراست است. شما باید از نظر نوری صحنه خود را بسنجید و سعی کنید از زاویه ای عکاسی کنید که از کنتراست نوری خوبی برخوردار باشد، زمینه تیره، جسم روشن می تواند یک کنتراست خوب در عکاسی سیاه و سفید باشد.

۲-تن رنگی

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

بی شک در عکس سیاه و سفید شما با تن های رنگی خاکستری مواجه هستید پس در انتخاب صحنه خود باید هوشمندانه عمل کنید و صحنه ای را برای عکاسی انتخاب کنید که دارای تن های خاکستری بسیار متنوعی باشد و بتوان در آن انواع خاکستری تیره و روشن را پیدا کرد.

۳-بافت و جزئیات

عکاسی سیاه و سفید زمینه بسیار مناسبی برای به نمایش گذاشتن بافت اشیا است، در عکاسی سیاه و سفید از طبیعت رنگ ها حذف شده است و شما با به نمایش گذاشتن بافت ها می توانید حس اشیا را به خوبی منتقل کنید، بافت نرمی که در آسمان ایجاد می شود بی شک یاد آسمان را در خاطر مخاطب زنده می کند.

۴-ترکیب بندی

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

عکس های سیاه و سفید برای دیدن شدن به ترکیب بندی بسیار قوی نیاز دارند، سعی کنید در ترکیب بندی عکس های خود از خطوط عمودی و افقی موازی، و یا خطوط راهنمایی کننده چشم انسان بسیار استفاده کنید.

سوژه های نامناسب برای عکاسی سیاه و سفید

در واقع شاید مرز بندی و تقسیم بندی درست و غلط در این زمینه کار درست و علمی نباشد ولی در هر صورت ترکیب بندی ها و موضوعاتی هستند که به زبان عامیانه به درد عکاسی سیاه و سفید نمی خورند و بهتر است که عکاس در عکاسی سیاه و سفید از این موضوعات دوری کند.

۱-آسمان سیاه

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

درک این مسئله بسیار ساده است، در طبیعت باید رنگ ها به صورت طبیعی وجود داشته باشند تا عکس سیاه و سفید ما نیز جنبه طبیعی به خود بگیرد. بی شک با قابلیت های باور نکردنی فتوشاپ بسیاری از اصلاحات رنگی و نوری امکان پذیر است ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که در وهله اول بهتر است که بر دانش عکاسی خود اکتفا کنیم.

۲-حالت محافظه‌کارانه

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

در برخی از شرایط بهتر است انسان حالت محافظه کارانه خود را حفظ کنید و در برخی از صحنه ها عکاسی سیاه و سفید بدون شک روش مناسبی برای عکاسی نیست، به عنوان مثال در عکاسی از غروب آفتاب عکاسی سیاه و سفید نمی تواند ایده بسیار خوبی باشد، در این صحنه بهتر است رنگی عکاسی کنیم تا حس بهتر و راحت تر و حتی با شدت بیشتری به مخاطب انتقال پیدا کنید، پس در بسیاری از شرایط باید حالت محافظه کارانه خود را حفظ کنیم.

کنتراست رنگی

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

در برخی از شرایط بعضی رنگ ها در کنار رنگ هایی قرار می گیرند که کنتراست و شدن رنگی خوبی را به وجود نمی آورند، به عنوان مثال رنگ بنفش در کنار رنگ سبز کنتراست سیاه و سفید خوبی ندارد، بی شک در این شرایط نیز باید از عکاسی سیاه و سفید دوری کرد.

ترکیب بندی گرافیکی را انتخاب کنید

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

معمولاً فرم های ساده و استریلیزه شده در عکاسی سیاه و سفید بسیار بهتر از فرم های شلوغ جواب می دهند. استفاده از زوایای دید نا متعارف و عکاسی از زوایایی که در آن خطوط صاف و منحنی زیادی دیده می شود می تواند در عکاسی سیاه و سفید به یکی از نکات مثبت تبدیل شود. برای گرافیکی تر شدن کارتان سعی کنید از فرم های ساده استفاده کنید، به سمت مینیمال شدن بروید و سعی کنید تا حد امکان از تزئینات بکاهید.

به عنوان مثال عکاسی از زاویه پایین از آسمان خراش ها می تواند یکی از موضوعات بسیار خوب برای عکاسی سیاه و سفید به این روش باشد، در شیوه ذکر شده ساده سازی انجام می شود و تنها آسمان خراش ها به موضوع اصلی تبدیل می شوند و دیگر نیازی نیست تا عکاس با برش کادر به خلاصه کردن موضوع بپردازد.

کنتراست بالا نیز می تواند فرم های ساده گرافیکی را با شدت بیشتری به نمایش بگذارد و مخاطب را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد. استفاده از خطوط موازی یکی از بهترین روش ها برای عکاسی سیاه و سفید است.

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

استفاده از فیلتر های لنز

فیلتر های عکاسی امروزه تنوع بسیار زیادی دارند و فیلتر های عکاسی یکی از بهترین روش ها برای ایجاد تنوع در عکاسی سیاه‌وسفیداست، فیلتر پولاریزه یکی از بهترین فیلتر ها برای عکاسی سیاه و سفید است و به عکاس کمک می کند با حذف کردن رنگ های اضافی و شدت بخشیدن به رنگ ها عکس بهتری نیز بگیرد.

با دید مینیمال نگاه کنید

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

شاید بتوان واژه کمینه گرایی را معادل واژه مینیمال دانست، در واقع مینیمالی دیدن به نوعی ایجاز و مختصر گویی است و ما در این شیوه باید سعی کنیم که همه چیز را در نهایت خلاصگی بیان کنیم، ریشه هنر مینیمال در هنرهای تجسمی از هنر ژاپنی آمده است و به هنر قرن ۲۰ نیز کشیده شده است و در قرن بیستم بسیاری از هنرمندان به این شیوه برای بیان آثار خود علاقه مند شدن، شاید بتوان مرحوم عباس کیارستمی را از نمونه خوب مینیمالیست ها در عکاسی بدانیم. شاید از نظر علمی و هنری این هنرمند در این شاخه گنجانده نشود ولی عکس هایی که کیارستمی در مجموع درخت های خود عکاسی کرده است نمونه ای بسیار عالی برای درک عکاسی مینیمال است.

نور و سایه

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

یک عکس سیاه و سفید موفق صرفاً همیشه شامل تن های رنگی بسیار پر کنتراست نیست، یک عکس سیاه و سفید خوب می تواند از تن های رنگی کم کنتراستی نیز تشکیل شده باشد. بی شک اگر در صحنه ای که عکاسی می کنید کنتراست خوبی وجود داشته باشد هم کار برای شما آسان تر است و هم عکس ها از کیفیت بهتری برخوردار می شوند ولی اگر در شرایطی از کنتراست کمی برخوردار بودید باز هم می توانید با بالانس کردن تن های خاکستری در پیش زمینه و پس زمینه عکس بسیار خوبی بگیرید.

در عکاسی پرتره سعی کنید از تن های تیره و پر کنتراست استفاده کنید، تن های تیره به عکس شما حس رمز گونه خاصی می دهد و شما با این روش می توانید پرتره پر قدرت تری ارائه دهید.

در نرم افزار هایی که ارائه شده اند نیز راه های بسیار زیادی برای بالا و پایین کردن کنتراست عکس ها وجود دارد، اگر با فرمت RAW عکاسی کنید بی شک می توانید بر روی فایل خام خود بازی های بسیار زیادی انجام دهید و حتی تن رنگی بسیار کم کنتراست را به یک عکس پر کنتراست تبدیل کنید.

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

یکی دیگر از راه هایی که در عکاسی سیاه و سفید مورد استفاده قرار می گیرد اضافه کردن یک تن رنگی مثل آبی بسیار تیره به جای رنگ سیاه است، در این صورت عکس شما به یک عکس بسیار خاص تبدیل می شود، در نرم افزار فتوشاپ با انتخاب نکات سیاه و تبدیل رنگی به راحتی می توانید این عمل را انجام دهید.

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

دراماتیک تر کردن صحنه

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

بی شک تبدیل کردن یک عکس رنگی به عکس سیاه و سفید و عکاسی سیاه و سفید از یک صحنه کار بسیار راحتی است ولی دید خلاقانه داشتن و انتخاب صحنه درست برای عکاسی، استفاده از کنتراست های به جا، همه و همه در شکل گیری یک عکس خوب بسیار مؤثر هستند.

یکی از سوژه های پیشنهادی برای عکاسی سیاه و سفید عکاسی از صحنه های ابری است که در آسمان تنوع ابرهای زیادی دیده می شود و نور آفتاب از میان ابرها بیرون زده است. عکاسی از آسمان ابری پر از ابر و سیاه ایده مناسبی نیست و باید در آسمان تنوع رنگی وجود داشته باشد تا با ایجاد شدن بافت عکس سیاه و سفید ما جذاب تر شود. اگر در آسمان عکس شما تنوع رنگی کمی دیده می شود می توانید با استفاده از نرم افزار فتوشاپ و ابزار های Burn و Dodge قسمت هایی از آسمان را تیره تر و یا روشن تر کنید.

چگونه عکس سیاه و سفید خوبی بگیریم؟

همان طور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید عکاس با استفاده از ابزارهای ذکر شده توانسته است به خوبی تضاد را در عکس خود ایجاد کند.

استفاده از فیلتر های مختلف برای عکاسی می تواند به ما این امکان را بدهد که در عکس های خود تغییرات نامتعارفی ایجاد کنیم که این تغییرات برای مخاطب بسیار جذاب است، پس در عکاسی سیاه و سفید استفاده از فیلتر های عکاسی را فراموش نکنید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *