تنظیمات حرفه ای دوربین خود را بشناسیم (بخش اول)

شاید بسیاری از افراد قصد خرید دوربین DSLR را داشته باشند و حتی ممکن است بسیاری از افراد دوربین DSLR نیز داشته باشند ولی از ترس منوهای تنظیمات عجیب و غریب این دوربین ها به سمت آن ها نمی روند، در این مقاله به بررسی دقیق تنظیمات دوربین می پردازیم.

کلیک-در دوربین شما انبوهی از دکمه ها و منوها دیده می شود، در ابتدای این مبحث باید به این نکته اشاره کنیم دوربینی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد دوربین نیکون است و کاربران نیکون می توانند از این مقاله به خوبی استفاده کنند، البته در بسیاری از برندهای دوربین معروف بازار مانند کانن نیز بسیاری از منوها با نیکون مشترک است ولی برخی اصطلاحات در این دوربین ها با یکدیگر متفاوت هستند.

در دوربین ها و بررسی کارکرد دوربین ها شناخت کارایی های اصلی هر منو و کارهایی که می تواند باعث به وجود آمدن عکس بهتر شود بسیار موثر است و این موضوع باعث می شود تا عکاس بتواند عکس های بهتری نیز بگیرد. در این مقاله ما به بررسی ۱۰ نکته در تنظیمات دوربین می پردازیم که این نکات درواقع نکته های اصلی هستند و هر کاربر با دریافت این نکات می تواند به خلاقیت های دیگری نیز دست پیدا کند. باید به این نکته اشاره کرد که به دلیل گستردگی مباحث و صحبت ها و نکات فرعی که در هر قسمت وجود دارد این مقاله در چند بخش ارائه می شود.

در ابتدای بحث ما به بررسی نکاتی می پردازیم که در واقع پایه کار است و هر چه جلوتر می رویم به نکات تخصصی تری برمی خوریم که کاربران حرفه ای تر می توانند به درستی و به خوبی از این بخش ها استفاده کنند.

اولین ضرورت در دوربین نیکون: فوکوس

تنظیمات دوربین خود را بشناسیم (بخش اول)

یکی از ضروری ترین بخش های هر عکاسی و ضروری ترین بخش های تنظیم کردن دوربین، فوکوس کردن و تنظیم حلقه فوکوس است که باید در اولویت قرار گیرد.

چه چیزی ضروری است؟

یکی از اصلی ترین تشخیص ها در هنگام فوکوس کردن این است که سوژه شما باید در منطقه ای قرار بگیرد که از نظر ترکیب بندی و فوکوس کردن بتوان به راحتی بر روی آن فوکوس کرد، اگر عکاسی پرتره کنید بی شک سوژه اصلی فرد مورد نظر شما است و شما باید جوری نقطه فوکوس خود را تنظیم کنید که فرد مورد نظر در مرکز توجه قرار بگیرد، انتخاب درست نقطه فوکوس و جایگیری سوژه در کادر از نکات بسیار مهمی است که هر عکاس باید به آن توجه کند. یکی دیگر از روش هایی که عکاس می توان به کار بگیرد این است که بر روی سوژه خود فوکوس کند و سپس دوربین نیکون خود را بر روی سوژه ای که فوکوس کرده است قفل کند تا دیگر از به هم نخوردن نقطه فوکوس خود مطمئن باشد.

چرا فوکوس کردن مهم است؟

فوکوس کردن راه اصلی جلب توجه مخاطب است، با فوکوس درست شما به مخاطب این موضوع را می فهمانید که باید به کجا توجه کند و از دیدن کجا صرف نظر کند، در واقع شما با فوکوس کردن چشم مخاطب را در کادر به گردش درمی آورید.

همان طور که ذکر کردیم قفل کردن فوکوس یکی از راه های خوب برای حفظ وضوح عکس است، اگر فوکوس خود را بر روی موضوعی قفل کنیم موضوع در خط و راستای نقطه فوکوس هر حرکتی داشته باشد وضوح عکس ما به هم نمی خورد.

چرا از این حالت استفاده کنیم؟

در واقع این عمل در عکاسی باعث می شود تا سرعت شما بیشتر شود و در محدوده ای که دوربین شما فوکوس است بتوانید عکس های پی در پی بگیرید و نگران این موضوع نباشید که عکس شما از حالت فوکوس خارج شده باشد چون در محدوده ای که تعیین کرده اید تمام اشیا واضح هستند و تنها در صورتی عکس شما دچار مشکل می شود که این فاصله به هم بخورد و محدوده شما تغییر کند.

یکی از نکات مهمی که در فوکوس کردن وجود دارد این است که سعی کنید تا حد امکان از نقاط فوکوس اتوماتیکی که دوربین برای شما انتخاب می کند استفاده نکنید، سعی کنید نقطه فوکوس خود را پیدا کنید و خودتان بر روی سوژه مورد نظر فوکوس کنید، نقاط فوکوس اتوماتیک از مزیت هایی نیز برخوردارند، در عکاسی با سرعت بالا و زمانی که شما وقتی برای فوکوس کردن ندارید، مثل عکاسی خبری یا ورزشی، در برخی از شرایط فوکوس بر روی سوژه با این حالت می تواند به شما کمک کند ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که در عکاسی هنری هیچ یک از این موضوعات مطرح نیست و بهتر است که عکاس خود به تعیین نقطه فوکوس حساس باشد و این عمل را به صورت اتوماتیک انجام ندهد.

همان طور که گفتیم استفاده از نقاط فوکوسی که به صورت دستی انتخاب شده اند بسیار بهتر از نقاط فوکوس اتوماتیک هستند، موضوع جایی کمی سخت تر می شود که سوژه شما به سمت گوشه های کادر می رود و در این شرایط شما باید حتماً از فوکوس دستی استفاده کنید تا بتوانید فوکوس بهتری بر روی سوژه خود داشته باشید. ممکن است در بسیاری از شرایط چشم شما دچار خطا می شود و سوژه ای که فوکوس نیست را فوکوس می بینید و بعد زمانی که در صفحه نمایش کامپیوتر خود عکس را مشاهده می کنید می بینید که سوژه شما فوکوس نبوده است، پس این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دومین ضرورت: محدوده فوکوس

تنظیمات دوربین خود را بشناسیم (بخش اول)

هنگامی که از سوژه هایی عکاسی می کنید که دارای حرکت هستند و در مسیری رو به سمت جلو می روند بی شک نوع فوکوس شما نیز متفاوت است و باید از فوکوس درستی استفاده کنید.

چه چیزی ضروری است؟

در دوربین نیکون سه مدل فوکوس کردن وجود دارد،single،continuous و automatic که از نظر لغوی به ترتیب، فوکوس بر روی یک سوژه، فوکوس به صورت متداوم، و فوکوس اتوماتیک. هنگامی که سوژه شما در حال حرکت است بی شک شما نمی توانید با حالت Single از سوژه خود عکاسی کنید باید از حالت continuous استفاده کرده و بر روی سوژه خود فوکوس کنید.

در این حالت دوربین بر روی هر قسمتی که شما شاتر را به صورت نیمه فشرده قرار دهید فوکوس می کند و منتظر دستور شما می شود و با فشردن دکمه شاتر دوربین شروع به عکاسی از سوژه در حال حرکت می کند.

اهمیت موضوع در چیست؟

فوکوس کردن در حال حرکت برای هر سیستمی چالش برانگیز است و به زبان ساده می توان گفت کار ساده ای نیز نیست، پس باید به این نکته توجه کنیم که در عکاسی از سوژه های متحرک باید حالت های خاصی را در فوکوس کردن مد نظر داشته باشیم. در این جا با انتخاب کردن حالت اتوماتیک برای فوکوس کردن دوربین تشخیص می دهد که در چه زمانی از فوکوس متداوم استفاده کند و در چه شرایطی از فوکوس Single، پس شاید بتوان گفت استفاده از حالت اتوماتیک برای این سوژه ها بهتر از استفاده از حالت دستی است. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که گاهی اوقات ممکن است سوژه شما حرکتی متمایز از همیشه داشته باشد، پس باید به این نکته نیز توجه کرد که حرکات همیشه پیش بینی شده نیستند.

چگونه از این موضوع استفاده کنیم؟

برای استفاده از حالت فوکوس continuous می توانید سوژه ای را انتخاب کنید که در فاصله دور از شما قرار دارد، مثل پرندگان در آسمان، در عکاسی با این حالت بهتر است که سوژه در فاصله نزدیکی از شما قرار نداشته باشد و بهتر است که سوژه از شما دور باشد، سپس با انتخاب کردن این موضوع می توانید به راحتی با دنبال کردن سوژه خود از موضوع مورد نظر عکاسی کنید.

اگر سوژه شما بسیار سریع حرکت کند در بسیاری از شرایط عکاسی کردن از آن سخت می شود، در دوربین های جدید کمپانی نیکون، دکمه فوکوسی در پشت دوربین، یعنی بر روی بدنه دوربین قرار دارد، در صورتی که عکاس نتوانست با استفاده از تکنیک های ذکر شده به خوبی بر روی سوژه فوکوس کند می تواند از این دکمه در پشت دوربین خود استفاده کند، این دکمه در مدل های اخیر دوربین های نیکون دیده می شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *