انتشار ۱۲ میلیون از اسناد محرمانه سازمان سیا در اینترنت

 سازمان سیا با انتشار ۱۲ میلیون سند محرمانه به صورت آنلاین، اطلاعات بسیاری همچون جنایت‌های نازی‌ها در خلال جنگ جهانی، بحران موشکی کوبا، رویت یوفوها، پروژه استارگیت (Stargate Project) و بیشتر را در اختیار تمامی کاربران اینترنتی در دنیا قرار داده است.

به گزارش کلیک،  در حالی که قبلا مردم یا خبرنگاران می توانستند به چنین اطلاعاتی از طریق دفتر ملی بایگانی و مدارک آمریکا یا نارا (NARA) دست یابند. امسال سازمان سیا این اطلاعات را به صورت آنلاین در اختیار کاربرام اینترنت قرار داده است، در سال ۱۹۹۵ بود که بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا برای اولین بار دستور داد که تمامی اسناد محرمانه با ارزش تاریخی بیشتر از ۲۵ سال به صورت عمومی منتشر شوند اما دفتر ملی بایگانی و مدارک آمریکا چنین کاری را با محدودیت‌های بسیار انجام داد.

در سال ۲۰۰۰ نیز سازمان سیا، یک پایگاه اطلاعاتی الکترونیکی را با نام ابزار جستجوی سوابق سیا در اختیار کاربران قرار داد؛ اما این دیتا بیس تنها امکان خواندن عنوان اسناد مختلف را در اختیار کاربران قرار می داد و علاقه‌مندان برای خواندن آنها، باید به واشنگتن سفر کرده و به صورت حضوری  از نارا بازدید می‌کردند.این جنجال ها و فشارها برای رونمایی از این اسناد ادامه داشت تا جایی که در سال ۲۰۱۴ یک سازمان روزنامه‌نگاری غیر انتفاعی با نام “MuckRock” براساس قانون آزادی اطلاعات (FOIA)، شکایتی را بر علیه سی آی ای تنظیم و سازمان را برای انتشار عمومی اسناد تحت فشار قرار داد. اما این تلاش این سازمان هم بی‌نتیجه بود و مدیران اذعان داشتند که برای بررسی اسناد به ۶ سال زمان نیاز دارند.

اسناد محرمانه سیا

با این وجود حتی یک روزنامه نگار با نام مایکل بست (Michael Best)، کمپینی را در وب‌سایت کیک استاتر (KickStarter) آغاز و تلاش کرد تا با جمع‌آوری منابع مالی کافی از مردم، کار بررسی اسناد را به صورت دستی انجام دهد. این تلاش ها نتیجه داد و سرانجام سال گذشته، سازمان سیا با انتشار آنلاین این اسناد موافقت کرد و حالا نیز شاهد قرارگیری ۱۲ میلیون سند محرمانه در وب‌سایت سی آی ای هستیم.

اسناد محرمانه سیا

اما این موضوع چندان امیدوار کننده نیست چون مورد چندان جذابی در این اطلاعات دیده نمی‌شود. جوزف لمبرت (Joseph Lambert) رییس بخش مدیریت اطلاعات سازمان سیا پیش از انتشار این اسناد، آنها را مورد بازبینی قرار داده و به‌نظر هیچ‌کدام را در طبقه اسناد محرمانه قرار نداده است.

و لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به این ۱۲ میلیون سند محرمانه به سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ مربوط می‌شود، هرچند انتشار عمومی این اسناد برای مورخان، علاقه‌مندان به جنگ یا کسانی که به موضوع یوفوها اهمیت بسیاری می‌‌دهند، جالب خواهد بود.

دسته بندی مخصوصی نیز در مورد اطلاعات مربوطه شامل سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ شده که برای سهولت در جستجو میان مطالب است.صورت تمایل به مطالعه اطلاعاتی همچون جنایات نازی‌های آلمان، تونل یک چهارم مایلی برلین برای ضربه زدن به خطوط تلفن شوروی، بولتن اطلاعاتی جاسوسی و یادداشت‌های اعضای سابق سازمان سیا، یوفوها و بیشتر، می‌توانید از سایت رسمی این سازمان بازدید کنید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *