کشف گل خشک شده در مریخ

|
۷ دیدگاه

تصاویر جدید از کاوشگر کنجکاوی ناسا روی مریخ، اولین علامت ترک های گل بر روی سطح مریخ را نشان می دهند که شاهد محکمی بر وجود آب در گذشته مریخ است.

به گزارش کلیک، اگر حدس آژانس فضایی صحیح باشد، این صخره ها زمانی ترک های گل بوده اند، یک یادگار باستانی از گذشته مرطوب مریخ در میلیاردها سال پیش. زمانی که خاک خشک شد، شکل آن به صورت لایه هایی  در سنگ ها حفظ شده و به صورت یک کپسول زمان به دست کاوشگر کنجکاوی رسید.

کنجکاوی در دامنه کوه شارپ در منطقه ای با نام “Old Soaker” به این فسیل ها برخورد کرد، سپس دانشمندان متوجه الگوی متمایز در خاک مریخ شدند که پیش از آن در هیچ کجای دیگر مشاهده نشده بود.

ناتان استین، محقق کاوشگر کنجکاوی از Caltech می گوید “حتی از فاصله دور، ما می توانستیم الگوی چهار یا پنج ضلعی را نشخیص دهیم که شبیه هیچ کدام از شکستگی های پیشین کشف شده توسط کنجکاوی نبود. مانند اطراف یک جاده گلی به نظر می‌رسید که گل ها خشک شده و ترک برداشته بودند.”

محققین معتقدند لایه گل ۳ میلیارد سال پیش، پس از خشک شدن دریاچه زیبا و قدیمی مریخ، شکل گرفته است. سپس ترک ها توسط لایه ای از رسوبات خشک شده و تبدیل به سنگ شده اند.

طبق اظهارات این تیم، در همان حینی که این اشکال زیر رسوبات دفن شده اند، ترک ها با مواد مقاوم تری پر شده اند که باد آن‌ها تخریب نکرده است.

در گلی که روی سطح خشک شده است، ممکن است با رسوبات گرد غبار و ماسه پر شده باشند. اما زمانی که لایه دفن شده است، شکستگی ها با مواد معدنی پر شده که توسط آب های زیر زمینی مریخی به گردش در آمده اند.

تحلیل های کنجکاوی از  Old Soaker نشان می دهند که این منطقه حاوی علایمی از هر دو رسوب ترک خورده است و به این معنی است که می توانیم به یک منطقه تاریخی نگاهی بیندازیم. اگر این ها حقیقتا ترک های گل باشند، خیلی خوب با آنچه در کوه شارپ مشاهده می شود، همخوانی دارند. دریاچه های قدیمی با عمق و  وسعت متغیر در طول زمان ها در این منطقه وجود داشته اند.

کاوشگر کنجکاوی در آگوست ۲۰۱۲ روی مریخ فرود آمد و محل فرود آن فاصله چندانی با کوه شارپ نداشت. این کاوشگر حدود ۴٫۵ سال در این زمین کوهستانی به کاوش پرداخته است.

13 پسندیده شده
مهرنوش چمنی
از این نویسنده

۷ دیدگاه

توسط: ذكي

گلی در کار نیست
میخواهند در فضا پایگاه نظامی داشته باشند ذهن دنیا را منحرف میکنند
جنکهای آینده از سیارات و کرات دیگر خواهد بود
سایت ابرقدرتها را مطالعه کنید

  توسط: بهمن

  داداش ساقی ات کیه ؟؟؟!!!!!!!!!

   توسط: Ali

   ساقیش خودم بودم

  توسط: Maclean

  تا به حال هیچ کس نتونسته پا روی مریخ بگذاره.

توسط: کیان

ممنون بابت مقاله جالبتون، من که واقعا لذت بردم و خیلی برام جالب بود که تکه گلی از ۳هزار سال پیش روی مریخ پیدا شده.

توسط: amir tarkan

گل
gel
یا گل
gol؟

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.