ربات جراح به کمک متخصصان چشم می آید

|
۰ دیدگاه

برخی جراحی های مربوط به بیماری های چشم گاهی به قدری مشکل و ظریف است که کوچکترین لغزش ممکن است برای همه عمر بینایی بیمار را تحت الشعاع قرار می دهد. این روزها تکنولوژی به کمک جراحان آمده است تا ظریف ترین جراحی ها را بدون خطا انجام دهند.

به گزارش کلیک – یکی از بیماری های رایج در بین افراد را می توان مشکل انسداد در عروق شبکیه دانست؛ بیماری بسیار خطرناک که گاها بیمار را تا مرز نابینایی پیش می برد. متخصصان تنها راه درمان برای این دسته از بیماران را تزریق داروی مخصوص به مویرگ های داخلی چشم که به تعبیر این پزشکان به قطر مو شباهت دارد، می دانند.
دسترسی به مویرگ های داخلی چشم، که از لحاظ مقاومت و ضخامت بسیار ضعیف هستند از چالش های بزرگ متخصصان چشم می باشد. دست انسان به طور معمول قدرتی را دارد که با تنها ذره ای لغزش می تواند صدمات جبران ناپذیری به بافت چشم بزند. متخصصان دانشگاه “کی یو لوون” بلژیک (KU Leuven University)، روباتی را طراحی کرده اند که در انجام عمل های جراحی دشوار به کمک جراحان می آید.
انسداد عروق شبکیه، بیماری رایجی ست که طی آن لخته های خون در عروق مانع عملکرد معمول چشم می شود و این انسداد تنها با تزریق به عروق درمان خواهد شد. به اعتقاد متخصصان و جراحان چشم، عمل انسداد عروق شبکیه از دشوارترین اعمال جراحیست که علاوه بر تخصص به شانس بالایی در تزریق نیاز دارد. رگ اصلی که تزریق نهایی در آن انجام می شود تنها ۱/۰ میلیمتر قطر داشته و به کوچکترین لغزش حساس بوده و آسیب های بسیار جدی را رقم میزند.
انجام تزریق در این عمل، تنها ۱۰ دقیقه به طول می انجامد، اما ذره ای خطا می تواند به از دست رفتن بینایی منجر شود. ربات جراح در این عمل بسیار حساس به کمک متخصصان می آید تا با نزدیک شدن به عروق حساس و وارد کردن سوزن مورد نظر و تزریق دارو، این عمل جراحی را آسان و بدون خطا انجام دهد.
پس از طی مراحل اولیه عمل جراحی، ربات جراح با وارد کردن سوزن تزریق با قطر ۰۳/۰ میلیمتری (۳برابر نازکتر از قطر مو) به داخل رگ چشمی، این مرحله بسیار حساس را پشت سر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که بیمارانی که در جریان این نوع عمل جراحی قرار گرفته اند علائم بالینی بسیار طبیعی را داشته اند.
به گفته متخصصان چشم دانشگاه “کی یو لوون”، عمل جراحی در این نوع از بیماران تنها مرحله اول در پروسه درمان است. چک کردن و کنترل اثرات دارو بر روند بهبودی بیمار از دیگر مواردیست که ربات جراح به خوبی انجام می دهد. چرا که اثرات دارو بایستی در هر بیمار عملکرد مشخص و ثابتی داشته باشد.
بازگرداندن بینایی با عمل جراحی رباتیک
عمل جراحی در انسداد عروق شبکیه به منظور بالا بردن بینایی در افراد مبتلا انجام می شود که هزینه ای برابر ۳۲٫۰۰۰ پوند برای هر چشم را به همراه دارد. محققان و متخصصان با به کارگیری این ربات به دنبال ایجاد روشی برای عمل های حساس برای بازگرداندن بینایی به چشم بیماران می باشند.

0 پسندیده شده
لیلا حسینی
لیلا حسینی-کارشناس مترجمی زبان، دانشجوی ارشد مترجمی، در حال حاضر خبرنگار و مترجم حوزه اقتصادی و سیاسی روزنامه اقتصادی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.