شانس کم KeyOne بلک بری برای رقابت با سایر پرچمداران

بالاخره بلک بری از جدیدترین پرچمدار خود با صفحه کلید فیزیکی یعنی KeyOne رونمایی کرد. این گوشی قطعا یک محصول مبتکرانه است؛ اما با توجه به مشخصات کاملا معمولی این گوشی و قیمت بالای آن، شانسی برای پیروزی در میدان رقابت با سایر پرچمداران اندرویدی ۲۰۱۷ ندارد.

به گزارش کلیک، بلک بری دیروز در یکی از رویدادهای مطبوعاتی MWC 2017 از جدیدترین پرچم دار اندرویدی خود یعنی KeyOne رونمایی کرد. بلک بری این گوشی را با مشارکت شرکت TCL ساخته است. این گوشی با اندروید ۷ نوقا و صفحه کلید فیزیکی عرضه شده است. همچنین یک لایه امنیتی طراحی شده توسط بلک بری نیز از این گوشی محافظت می کند. باید جرأت بلک بری را برای عرضه یک گوشی اندرویدی متمایز تحسین کرد. البته امیدواریم این پرچمدار جدید به سرنوشت گوشی های قبلی بلک بری دچار نشود و عوامل که خارج از کنترل شرکت هستند، موفقیت این گوشی را تحت تاثیر قرار ندهند. طبق گفته شرکت TCL عرضه این گوشی با قیمت ۵۴۹ دلار و از ماه آوریل آغاز می شود. البته ۵۴۹ دلار قیمت زیادی برای این گوشی محسوب می شود و می تواند میزان فروش این گوشی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

KeyOne؛ گوشی هوشمندی با امکانات خوب اما قیمت نامناسب

همانطور که رسانه های مختلف اعلام کرده اند، پرچمداران شرکت های مختلف که قرار است در سال ۲۰۱۷ رونمایی شوند، از امکانات واقعاً خوبی برخوردار هستند و رقابت سختی بین پرچمداران مختلف در سال ۲۰۱۷ وجود خواهد داشت؛ بنابراین حتی اگر یک گوشی از سخت افزار قدرتمندی برخوردار باشد و سخت افزار و سایر ویژگی های آن در حد سایر پرچمداران باشد، باز هم رقابت سختی را پیش روی خود خواهد داشت. با این تفاسیر KeyOne در رقابت با سایر رقبای سرسخت خود شانس زیادی برای موفقیت ندارد؛ زیرا از پردازنده قدرتمندی برخوردار نیست (اسنپدراگون ۶۲۵) و از سویی دیگر صفحه نمایش آن ۴٫۵ اینچ است که با توجه به صفحه نمایش گوشی های موجود در بازار و گوشی هایی که به زودی رونمایی خواهند شد، اصلا نمی تواند باعث جلب توجه کاربران شود. حتی دوربین این گوشی نیز حرفی برای گفتن ندارد؛ بنابراین می بینیم که بلک بری در برابر سایر رقبای قدرتمند خود، تقریبا هیچ شانسی برای موفق شدن ندارد.

پس چرا باید KeyOne را یک محصول مبتکرانه تلقی کرد؟ بدون تردید استفاده از یک صفحه کلید فیزیکی در یک پرچمدار اندرویدی یک ابتکار محسوب می شود؛ زیرا همه شرکت های تولید کننده پرچمداران اندرویدی در محصولات خود از صفحه کلید لمسی استفاده می کنند و توجه خود را بیشتر معطوف ارتقای کیفیت دوربین اصلی و دوربین سلفی گوشی های خود می کنند؛ به عنوان مثال ال جی و هوآوی به تازگی در محصولات از دوربین های دوگانه استفاده کرده اند و سونی نیز به تازگی استفاده از حسگر تصویر سه گانه در گوشی های خود را آغاز کرده است؛ پس به جرأت می توان گفت که امسال شاهد یک نوآوری کاملا جدید و جالب از سوی بلک بری بودیم و رویکرد کاملا متفاوتی را نسبت به سایر شرکت های سازنده گوشی دنبال کرده است.

با وجود اینکه در سال های اخیر تمام گوشی ها با صفحه کلید لمسی عرضه شده اند، شاید هنوز افرادی باشند که استفاده از صفحه کلید فیزیکی را ترجیح می دهند. سطح کلیدهای صفحه کلید این گوشی مسطح نیست و چنانچه با این گوشی کار کنید، متوجه می شوید که صفحه کلید این گوشی کاملا روان است. انگشتان شما به راحتی می توانند بر روی کلیدهای آن حرکت کنند و با استفاده از آن می توانید به راحتی بین صفحه های اصلی گوشی سوییچ کنید و در سایت های مختلف اسکرول کنید. همچنین میانبرهای خوبی بر روی صفحه کلید این گوشی تعبیه شده است؛ برای مثال شما می توانید با زدن دکمه F از فیس بوک و با زدن دکمه Y از یوتیوب استفاده کنید.

استفاده از صفحه کلید فیزیکی در این گوشی باعث شده است صفحه نمایش KeyOne نظم بهتری پیدا کرد و اطلاعات بیشتری بر روی آن نمایش داده شود و این موضوع تا حدی می تواند توجیهی برای وجود صفحه نمایش ۴٫۵ اینچی در این گوشی باشد. از سویی دیگر صفحه کلید لمسی در بسیاری از گوشی های اندرویدی فضای زیادی از صفحه نمایش آن ها را اشغال می کند.

همه محصولات متفاوت توجه افراد را به خود جلب می کنند و KeyOne بلک بری نیز از این قائده مستثنی نیست؛ اما ۵۴۹ دلار برای این گوشی که دارای هیچ ویژگی بارزی نیست، قطعا قیمت زیادی است. قطعا هنوز افرادی هستند که نسبت به بلک بری وفادار هستند؛ اما می توان گفت این گوشی با این مشخصات معمولی و قیمت بالای خود، در برابر گوشی هایی که در رویداد ۲۰۱۷ MWC و ماه های پیش رو رونمایی می شوند و دارای طراحی و مشخصات فوق العاده خوبی هستند، هیچ شانسی برای موفقیت ندارد و دو شرکت بلک بری و TCL رقابت نامعقولی را آغاز کرده اند؛ بنابراین می توان گفت KeyOne آینده روشنی ندارد؛ اما باید جرأت و جسارت بلک بری را برای عرضه یک گوشی متفاوت و متمایز تحسین کرد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *