بک آپ گرفتن و حذف اطلاعات گوشی اندروید، بدون امکان بازیابی مجدد

اگر قصد دارید گوشی هوشمند اندرویدی خود را تعویض کنید و یا آن را به شخص دیگری بدهید، بهتر است بعد از تهیه بک آپ از اطلاعات، حافظه‌ی گوشی را بطور کامل حذف کنید تا ناخواسته اطلاعات تان به دست دیگران نیفتد. البته فراموش نگنید که هیچ روشی بدون خطا نبوده ولی می توانید اقداماتی را انجام دهید تا از محفوظ ماندن اطلاعات‌تان مطمئن شوید.

کلیک– قبل از تعویض گوشی و یا اهدای آن به شخص دیگری، مراحل زیر را انجام دهید تا بعد از تهیه نسخه بک آپ از اطلاعات آنها را کلا از دستگاه حذف کنید.

مرحله اول: تهیه نسخه پشتیبان

به منظور تهیه یک بک آپ کامل از گوشی هوشمند، چند گزینه دارید که می توانید هر یک از آنها را انتخاب کنید.

  1. کپی کردن فایل ها را در کامپیوتر

این روش راحت‌ترین راه برای تهیه‌ی بک آپ از فایل های گوشی های اندرویدی می باشد. گوشی را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل کرده و فایل های مورد نظرتان را انتخاب و کپی کنید.

  1. بک ‌آپ گوگل (Google Backup)

گوگل چند روش برای تهیه‌ی بک آپ از اطلاعات دستگاه اندرویدی تان پیشنهاد می دهد. در قسمت تنظیمات گوشی بروید، گزینه Backup and Reset در این قسمت این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا؛ به صورت خودکار داده های برنامه ها و تنظیمات گوشی تان را با سرورهای گوگل همگام (sync) نمایید. بک آپ تهیه شده، به اکانت گوگل تان متصل است بنابراین برای بازگرداندن پشتیبان تان تنها کاری که باید انجام دهید این است که در دستگاه جدید به حساب گوگل خود وارد گردید و پس از آن همه‌ی اطلاعات با دستگاه جدید همگام سازی می گردد، البته مشروط بر اینکه گزینه Automatic restore فعال باشد.

بعلاوه با استفاده از برنامه Google Photos می توانید به صورت نامحدود از تمام عکس ها و ویدئوهای تان نسخه پشتیبان تهیه کنید و می توانید از تمامی دستگاه هایی که دارید به آن عکس ها و ویدئوها دسترسی داشته باشید. همچنین Google Drive برای تهیه نسخه بکاپ از اسناد های تان می تواند به شما کمک کرده و فضایی با حجم ۱۵ گیگابایت را به طور رایگان در اختیارتان بگذارد.

  1. سایر روش های تهیه نسخه بک آپ

اگر شما مایل به پشتیبان گیری اطلاعات تان از طریق گوگل نیستید، چند راه برای تهیه بک آپ داده هایتان از طریق برنامه های مختلف هستید.

  • Titanium Backup: یکی از روش های تهیه نسخه پشتیبان برای گوشی های اندرویدی است، ولی برای اینکه به درستی عمل کند نیاز به دسترسی روت دارد. این برنامه قادر است تا برای تهیه بک آپ از انواع برنامه ها و اطلاعات سیستمی، مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر این دارای جدول زمانی بوده تا بتواند به صورت خودکار از داده هایی که می خواهید نسخه بکاپ تهیه کند.
  • G Cloud Backup: با استفاده از این روش می توان نسخه پشتیبان از اطلاعاتی شامل مخاطبین، پیام ها، عکس ها، موسیقی ها و حتی ویدئو ها در فضای ابری ذخیره تهیه کرد. برای این منظور باید برنامه را دانلود کرده و یک اکانت رایگان G Cloud درست کنید، سپس انتخاب کنید که چه از اطلاعاتی می خواهید نسخه پشتیبان تهیه کنید.
  • Helium Backup: این امکان را فراهم می کند که بدون اینکه نیاز به روت کردن دستگاه، از برنامه ها و داده های تان بک آپ بگیرید. شما می توانید از داده های برنامه های تان در کارت حافظهSD، کامپیوتر یا فضای ذخیره ابری پشتیبان بگیرید و همچنین از همین محل های مذکور می توانید برای بازگرداندن اطلاعات خود در دستگاه جدید استفاده کنید.

 مرحله دوم: حذف کردن اساسی اطلاعات از گوشی هوشمند

پس از تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها، مخاطبین و تنظیمات نوبت آن است که اطلاعات دستگاه تان را به طور اساسی و کامل پاک نمایید. خیلی از کاربران تصور می کنند بازگرداندن گوشی هوشمند به تنظیمات کارخانه (factory reset)  برای حذفکردن اطلاعات  کافی است ولی در واقع اینطور نیست و اگر برنامه‌ی درستی برای بازیابی اطلاعات بکار ببرید، می توانید اطلاعات پاک شده را بازگردانید. به منظور اینکه بازیابی داده ها را غیر ممکن کنید تا اطلاعات‌تان محفوظ بماند باید علاوه بر بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه، اقدامات دیگری را نیز انجام دهید.

  • داده های تان را رمزنگاری کنید

بهتر است قبل از پاک کردن اطلاعات دستگاه تان، ابتدا داده های تان را رمزنگاری کنید. انجام این کار باعث می شود که رمزگشایی داده های تان غیر ممکن شده مگر اینکه از کلید ویژه ای برای بازنمودن آن استفاده شود. مطمئن شوید که قبل از اقدام به رمزنگاری، دستگاه تان بطور کامل شارژ شده باشد. برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید.

  1. ابتدا تنظیمات برنامه (settings app) را راه اندازی کرده و به گزینه Encryption که در زیر Security قرار دارد، بروید.
  2. بر روی گزینهEncrypt phone کلیک کنید.

رمزنگاری اطلاعات احتمالا چند ساعت بطور انجامد، بنابراین برای اطمینان بهتر است دستگاه خود را از پریز برق نکشید تا پروسه رمزنگاری به طور کامل انجام گردد.

مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings -> Backup & reset -> Factory data reset “and tap” Reset phone

با اینکار تمام داده های شما از حافظه داخلی دستگاه حذف می گردد، بنابراین حتما مطمئن شوید که از داده های‌تان پشتیبان تهیه کرده باشید. چنانچه گوشی هوشمند شما کارت حافظه داشته باشد، پیش از آنکه گوشی را به فرد دیگری  تحویل دهید کارت حافظه خود را جدا کنید.

اگرهمه مراحل را به درستی انجام داده باشید، اکنون بدون نگرانی می توانید گوشی هوشمند خود را بفروشید و یا به شخص دیگری بدهید زیرا حذف اطلاعات گوشی از این طریق بدون بازگشت خواهد بود.

یک دیدگاه