بررسی ویژگی های متمایز صفحه نمایش گلکسی S8

گلکسی S8، دارای صفحه نمایشی بزرگ و نسبت بدنه گلکسی S8 با صفحه نمایش بالا است، به زبان ساده تر صفحه نمایش گلکسی S8 تمام سطح رویی گوشی هوشمند را پوشانده است. باید دید که چرا صفحه نمایش این گوشی هوشمند این چنین مورد توجه منتقدان قرار گرفته است و در عین حال معایب آن نیز چیست.

کلیک-سامسونگ گلکسی S8 و S8 پلاس بعد از مدت ها انتظار رونمایی شد و مورد استقبال بسیاری از کاربران وهم چنین منتقد ها قرار گرفت. صفحه نمایش این گوشی هوشمند تنها نقطه عطف آن نیست، بسیاری از ویژگی های دیگر نیز این گوشی هوشمند را خاص کرده است ولی صفحه نمایش گلکسی S8 به نوعی رکورد زده است و نسبت بسیار زیادی به بدنه این گوشی هوشمند دارد. بعد از ال جی G6 که نسبت بدنه به صفحه نمایش آن ۹:۱۸ بود گلکسی S8 این رکورد را نیز شکست و نسبت صفحه نمایش این گوشی هوشمند به بدنه ۹:۱۸٫۵ است.

هنگام دست گرفتن گلکسی S8، صفحه نمایش سطح رویی گوشی هوشمند را به کل پوشانده است و شما به راحتی می توانید تمام سطح رویی گوشی هوشمند خود را به عنوان صفحه نمایش مشاهده کنید و دیگر خبری از لبه هاو کادری اطراف صفحه نمایش نیست. آیا این ترند که در میان بسیاری از کمپانی های گوشی های هوشمند باب شده است، خوب است یا بد؟ علاوه بر گلکسی S8، ال جی G6 نیز صفحه نمایشی با نسبت بالا به بدنه دارد و آیفون ۸ نیز براساس خبرهای لو رفته، صفحه نمایشی لبه به لبه و بسیار منحصر به فرد دارد. حتی کار تا جایی بالا گرفته است که کمپانی شرقی شیائومی نیز به فکر تولید گوشی هوشمند با صفحه نمایش لبه به لبه افتاده است.

هر دو گلکسی دارای صفحه نمایش لبه به لبه هستند که گلکسی S8 دارای صفحه نمایش ۵٫۸ اینچی و گلکسی S8 پلاس دارای صفحه نمایش ۶٫۲ اینچی است. یکی از موضوعاتی که هنگام خرید گوشی هوشمند ذهن مخاطب را درگیر می کند ابعاد مناسب و یا به زبان دیگر خوش دست بودن گوشی هوشمند است. امروزه در بازار بسیاری از افراد به سمت گوشی های هوشمند با صفحه نمایش های بزرگ گرایش دارند ولی باز هم بسیاری از افراد ترجیح می دهند گوشی هوشمند را به راحتی در دست بگیرند. گلکسی S8 در واقعیت کمی از تبلیغات کوچک تر به نظر می رسد ولی گوشی هوشمند خوش دستی است ولی صفحه نمایش آن بی شک هر فردی را مجذوب می کند.

شاید تغییر نسبت صفحه نمایش به بدنه در ابعاد و اندازه صفحه نمایش در گوشی هوشمند نیز تاثیر داشته باشد. گلکسی S8 پلاس شکلی مستطیل مانند دارد و حتی کمی کشیده تر از گوشی های هوشمند دیگر نیز به نظر می آید. صفحه نمایش گلکسی S8 دارای طول و عرضی برابر با ۵٫۲۲ اینچ در ۵٫۵۴ است.

نکته بسیار جالبی در صفحه نمایش گلکسی های جدید به چشم می خورد. این گوشی های هوشمند دارای ابعاد مستطیل هستند و در گلکسی S8 پلاس شما به راحتی می توانید این مستطیل را مشاهده کنید. وقتی ابعاد صفحه نمایش به سمت مستطیل شدن می رود بی شک در نسب مورب صفحه نمایش نیز تغییراتی حاصل می شود. در یک مستطیل، جدا از نسبت صفحه نمایش به بدنه، دو مثلث دیده می شود که این دو مثلث در واقع با رسم خط موربی در مستطیل شکل می گیرد. برای محاسبه ابعاد دقیق صفحه نمایش گلکسی S8 و نسبت بدنه به صفحه نمایش به سراغ قضیه فیثاغورث رفته ایم. در وب سایت Paul یکی از فعالان حوزه تکنولوژی در ماه های قبل قضیه فیثاغورث و ترسیم مستطیل های داخل گوشی هوشمند برای ال جی G6 انجام شده بود. حالا این روش برای گلکسی S8 و S8 پلاس نیز در نظر گرفته می شود. پس از محاسبات ریاضی و استفاده از قضیه فیثاغورث به این نتیجه رسیده شده است که ابعاد صفحه نمایش این گوشی هوشمند ۵٫۲۲ اینچ در ۵٫۵۴ اینچ است که در واقع محیط صفحه نمایش آن نیز ۱۳٫۲۶ در توان ۲ به دست آمده است.

حالا از این فرمول استفاده شده است و این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است که اگر نسبت دقیق صفحه نمایش این گوشی هوشمند به بدنه ۹:۱۶ باشد باید ابعاد صفحه نمایش ۴٫۹ در ۲٫۷ باشد. در واقع از قضیه فیثاغورث برای یافتن دقیق نسبت صفحه نمایش به بدنه استفاده شده است و این گونه نقد و بررسی‌ها نسبت به گوشی های هوشمند نشان می دهد که یک پرچم دار تا چه حد می تواند زیر ذره بین رسانه ها باشد.

اگر صفحه نمایش گلکسی S8 از نسبت معین و دقیق و ریاضی بهره می برد باید دارای ابعادی معادل با ۵٫۵۷ اینچ می بود، تقریباً ابعادی هم اندازه گلکسی S7، در گلکسی S8 روش و رویه جدیدی در پیش گرفته شده است و قسمت بالا و پایین صفحه نمایش نیز کوچک تر شده است.

حالا باید به سراغ گلکسی S8 پلاس برویم و از این رابطه برای صفحه نمایش این گوشی هوشمند نیز استفاده کنیم. با در نظر گرفتن نسبت ۹:۱۶ اینچ، صفحه نمایش گلکسی S8 باید دارای ابعادی معادل با ۵٫۹۵ اینچ باشد، شاید ۰٫۲۸ اینچ اضافی است و به همین دلیل است که این گوشی هوشمند از یک مستطیل متناسب با گوشی هوشمند کمی دراز تر است. اگر نسبت و ابعاد صحیح ریاضی برای گلکسی S8 در نظر گرفته می شد این گوشی هوشمند نیز می توانست ابعادی برابر با نوت ۵ و نوت ۷ داشته باشد.

تماشای یک ویدئو با نسبت صفحه نمایش ۱۶:۹ در صفحه نمایش ۱۸٫۵:۹ باعث می شود فضایی در اطراف صفحه نمایش بالا استفاده باشد باید دید که این فضای پرت چه اندازه ای است.

بررسی ویژگی های صفحه نمایش گلکسی S8

با تمام این محاسبات ریاضی به این نتیجه رسیدیم که استاندارد هایی که در صفحات نمایش و دوربین ها و فیلم ها است از قوانین ریاضی پیروی می کند و باید گوشی های هوشمند و دیگر گجت های هوشمند را نیز براساس آن تقسیم بندی و ارائه کرد. با همه این تفاسیر باید به این نکته اشاره کنیم که در واقع صفحه نمایش با نسبت ۱۸٫۵:۹ صفحه نمایشی تماماً مفید نیست و در واقع فیلم ها در این صفحه نمایش با نسبت برابر با ۱۶:۹ به نمایش در می آیند که درواقع یک نسبت دقیق و حساب شده است. در واقع هنگام نمایش فیلمی در گلکسی S8 و S8 پلاس شما از ابعاد واقعی صفحه نمایش این گوشی های هوشمند استفاده نمی کنید، شما یک فیلم با نسبت تصویر ۱۶:۹ را در گلکسی S8 در ابعاد ۵٫۱۸ اینچ و در گلکسی S8 پلاس در ابعاد ۵٫۵۴ اینچ مشاهده می کنید. در اطراف نیز پیکسل های سیاهی قرار دارند. با تمام این تفاسیر اگر سامسونگ از صفحه نمایشی با ابعاد و نسبت ۹:۱۶ استفاده می کرد می توانست از تمام سطح صفحه نمایش بهترین استفاده را ببرد.

گلکسی های جدید با نسبت صفحه نمایش معمولی

شاید بعد از تمام این بحث ها سؤالی در ذهن شما شکل گرفته باشد که اگر سامسونگ های جدید با صفحه نمایش هایی برابر با فرمول های ریاضی ارائه می شدند چه ابعادی داشتن و در واقع چگونه بود و آیا از کیفیت این گوشی های هوشمند و کیفیت و ابعاد صفحه نمایش آن ها کاسته می شد.

بررسی ویژگی های صفحه نمایش گلکسی S8

در عکس بالا شما نسبت های حساب شده برای صفحه نمایش این دو گوشی هوشمند را مشاهده می کنید و می توانید به راحتی مشاهده کنید که ابعاد با مقدار کمی تغییر قرار گرفته است و نسبت بدنه به صفحه نمایش نیز حفظ شده است و صفحه نمایش نیز هم چنان لبه به لبه است.

در نتیجه برای جمع بندی می توان به این نکته اشاره کرد که اگر در گلکسی S8 و S8 پلاس از نسبت صفحه نمایش ۹:۱۶ استفاده می شد، صفحه نمایش کمی زاویه باز تر بود ولی در ازای آن کمی کوتاه تر و نسبت صفحه نمایش نیز یک نسبت استاندارد بود.

مزایا و معایب صفحه نمایش ۹:۱۸٫۵

شاید بسیاری از کاربران دارای مسائلی با صفحه نمایش های بسیار بزرگ هستند. یکی از مسائلی که در بسیاری از وب سایت های نظر سنجی به آن اشاره شده است این است که گوشی های هوشمند به قدری بزرگ و دراز هستند که برای پایین کشیدن نوار نوتیفیکیشن کاربر باید از دو دست خود هنگام استفاده از گوشی هوشمند استفاده کند. دراز تر کردن گوشی هوشمند نه تنها کمکی به این موضوع نکرده است بلکه باعث سخت تر شدن آن نیز شده است.

بسیاری از فیلم ها و شو های تلویزیونی با ابعاد صفحه نمایش ۱۶:۹ تهیه شده اند ولی در این میان فیلم هایی نیز وجود دارد که با نسبت ۹:۱۸ ارائه می شوند ولی تعداد آن ها محدود است و شاید به زیر یک درصد نیز برسد.

شاید یکی دیگر از مسائلی که در رابطه با گلکسی S8 مطرح باشد این موضوع است که کاربر هنگام دست گرفتن گوشی هوشمند برای لمس گوشی هوشمند نیز دچار مسائلی شود و در مواقعی قسمت هایی از صفحه نمایش براثر برخورد ناگهانی دست، نا خود آگاه لمس شود.

در هر صورت صفحه نمایش های لبه به لبه تازه وارد بازار گوشی های هوشمند شده اند و بی شک راه بسیار طولانی برای پیشرفت دارند و باید در آینده منتظر برطرف شدن ایرادات جزئی بود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *