شنای چشم نواز ستاره فراری زتا در کهکشان

ناسا تصویری مربوط به یک ستاره فراری به نام زتا را منتشر کرد که جزو صورت فلکی مارافسای است. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی این ستاره با کلیک همراه باشید.

به گزارش کلیک، ناسا در اینباره اعلام کرد که مارافسای یا حوا (Ophiuchus) یکی از ۸۸ صور فلکی است. صورت فلکی مارافسای در بین صورت‌های فلکی زانوزده، مار و دلو قرار گرفته است، به علاوه جزو سیزده صورت فلکی بوده که دائرهالبروج در زمینه آنها قرار دارد، خورشید در میانه برج قوس (۸ تا ۲۷ آذرماه) در مسیر دائرهالبروجی خود از زمینه آن عبور می‌کند.

این پیکره آسمانی متشکل از گروه ستارگان بسیار بزرگی است که دایره از شکل‌ افتاده‌ای را به وجود آورده‌اند.

در عکسی که ناسا از این ستاره منتشر کرده، هاله قرمز رنگی به چشم می‌آید و علت آن اشعه مادون قرمزی است که این ستاره ساطع می‌کند.

این ستاره که از زمین ۴۶۰ سال نوری فاصله دارد، ۶۵ برابر درخشان‌تر از خورشید بوده و ۲۰ برابر حجیم‌تر از آن است. در عکس ارائه شده توسط ناسا، جهت حرکت زتا به سمت چپ بوده و سرعت حرکت آن ۲۴ کیلومتر بر ثانیه می‌باشد.

براساس اعلام ناسا، ستاره‌ زتا جفت دیگری نیز دارد که جرم بیشتر و عمر کوتاه‌تری نسبت به این ستاره دارد. هنگامی که ستاره جفت منفجر شده، زتا را به بیرون از کهکشان پرت کرده و آن را به یک ستاره فراری مبدل ساخته است.

واژه‌ی ستاره فراری برای ستاره‌ای استفاده می‌شود که با سرعت بیشتر از حد معمول در حالت حرکت باشد و به دلیل وقوع یک انفجار از کهکشان خود به بیرون پرتاب شده است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *