مسدود شدن ویکی پدیا در ترکیه بدون حکم دادگاه

دسترسی به ویکیپدیا، یک دایره‌المعارف آنلاین، توسط شبکه نظارت بر سانسور اینترنت ترکیه بدون هیچ توضیحی از جانب دولت و بدون هیچ حکمی از سوی دادگاه مسدود شده است.

به گزارش کلیک، پروژ‌ی Turkey Blocks که به عنوان یک پروژه‌ی شفاف‌سازی دیجیتال معرفی می‌شود، گزارش داده است که کاربران در ترکیه از دیروز صبح نتوانسته‌اند به تمام نسخه های زبانی ویکیپدیا دسترسی داشته باشند. “این نبود دسترسی با فیلترهای اینترنتی مورد استفاده‌ی برای سانسور محتوا در این کشور، هماهنگی دارد.”
این وب سایت تحت یک اقدام اداری و بدون حکم قانونی مسدود شده است، اما Turkey Blocks می‌گوید قرار است حکم این اقدام در چند روز آینده صادر شود. این اقدام توسط سازمان اطلاعات و فناوری‌های ارتباطی ترکیه انجام شده است.
هیچ بیانیه‌ی رسمی در مورد دلیل مسدود شدن این سایت وجود ندارد، اما رسانه‌های ترکیه دلیل این اقدام را “محتوای مرتبط با تروریسم” عنوان کرده اند.
خبرگزاری Hurriyet Daily News گزارش داده است که ترکیه برای حذف محتوای مربوط به تروریسم و نشان دادن ترکیه به عنوان حامی تروریسم، با سایت ویکیپدیا در تماس بوده است.
ان‌تی وی گزارش داده است که ترکیه از ویکیپدیا درخواست کرده است تا مرکزی در این کشور ایجاد کند، و مطابق با قانون بین‌المللی و تصمیمات دادگاه ها عمل کرده و ” جزئی از عملیات سیاه‌نمایی علیه ترکیه نباشد.”
طبق گزارش رسانه‌های ترکیه، اگر این تقاضاها رعایت شده و محتوای مربوطه برداشته شود، دسترسی به این سایت مجددا برقرار خواهد شد.
اگر بدون یک VPN قصد ورود به این سایت را داشته باشید، اتصال برقرار نخواهد شد و مرورگر پیام ” امکان دسترسی وجود ندارد” را نشان خواهد داد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *