چطور در مصرف ترافیک اینترنت در ویندوز ۱۰ صرفه جویی کنیم؟

کلیک – ویندوز ۱۰ دارای ویژگی به نام Windows Update Delivery Optimization است که کامپیوتر شما با استفاده از آن می تواند آپدیت های مربوط به ویندوز را به کامپیوترهایی که در همسایگی شما یا در درون شبکه شما قرار دارد، ارسال کند یا از آن ها دریافت نماید. این کار توسط یک ارتباط نظیر به نظیر (peer-to-peer) انجام می شود. اگرچه این بدان معنا است که شما آپدیت ها را با سرعت بیشتری دریافت می کنید اما این موضوع می تواند در افزایش میزان مصرف ترافیک اینترنت شما تاثیر گذار باشد. در ادامه دلیل این افزایش مصرف اینترنت و روش جلوگیری از آن را به شما خواهیم آموخت.

چطور در مصرف پهنای باند در ویندوز ۱۰ صرفه جویی کنیم؟

بیاید با هم نگاهی به روش غیرفعال کردن ویژگی Windows Update Delivery Optimization بیندازیم:

۱ – بر روی منوی استارت کلیک نمایید و عبارت Settings را تایپ کنید. حال از نتایج ظاهر شده گزینه Settings را انتخاب کنید تا وارد بخش تنظیمات شوید.

۲ – از پنجره Settings گزینه Update and Security را انتخاب کنید.

۳ – حال از پنل سمت چپ گزینه Windows Update را انتخاب نموده و سپس در پنل سمت راست بر روی گزینه Advanced Options کلیک کنید.

windows update

۴ – اکنون گزینه Choose how upgrades are delivered را انتخاب کرده و در صفحه بعدی اسلایدر موجود را بر روی حالت Off قرار دهید تا ویژگی Windows Update Delivery Optimization یا WUDO غیرفعال شود.

windows update

۵ – با انجام این کار کامپیوتر شما تنها قادر است که به روز رسانی های موجود را از سرورهای مایکروسافت دانلود نماید. اگر فکر می کنید می توانید آپدیت ها را از سایر سیستم های موجود در شبکه خود دریافت کنید، در نتیجه اسلایدر را بر روی حالت ON قرار دهید و گزینه PCs On My Local Network را انتخاب کنید تا سیستم شما قادر به دانلود آپدیت های ویندوز از سایر کامپیوترهای موجود در شبکه باشد.

Off : این گزینه به طور کلی ویژگی به اشتراک گذاری داده ها را غیرفعال می کند. شما فقط می توانید به روز رسانی های موجود را از طریق سرورهای مایکروسافت دانلود کنید. از طرفی هیچ یک از آپدیت های دانلود شده برای استفاده توسط سایر کامپیوترها آپلود نخواهد شد.

PCs on my local network: این بهترین گزینه ای که به شما پیشنهاد می کنیم. زیرا این آپشن به شما این امکان را می دهد تا آپدیت های ویندوز را در شبکه خانگی یا کاری خود به اشتراک بگذارید. به عبارت دیگر شما کافی است تنها یک بار آپدیت ها از طریق کامپیوتر خود دریافت کنید و سپس آن را با سایر کامپیوترهایی که در همین شبکه قرار دارند به اشتراک بگذارید. در واقع سایر کامپیوترها آپدیت ها را بدون استفاده از اینترنت دریافت خواهند نمود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این آپشن نه تنها باعث مصرف بیش از اندازه اینترنت نمی شود، بلکه در مصرف آن صرفه جویی نیز خواهد کرد.

PCs on my local network, and PCs on the Internet: این بدترین گزینه ای است که می توان انتخاب کرد. زیرا این ویژگی جدا از این که آپدیت ها را در میان کامپیوترهای شبکه به اشتراک می گذارد، از کامپیوتر شما به منظور آپلود به روز رسانی های مایکروسافت استفاده می کند به طوری که کاربران دیگر می توانند آپدیت ها را سریع تر دانلود نماید. موضوع مهم دیگر آن است که این گزینه به صورت پیش فرض در ویندوز انتخاب شده است. در واقع مایکروسافت به طور زیرکانه راهی یافته تا بدین وسیله در پهنای باند خود صرفه جویی کند. زیرا آن ها (کاربران) از پهنای باند شما به منظور دریافت آپدیت ها استفاده می کنند که این مسئله به هیچ عنوان خوب نیست.

همان طور که گفته شد این گزینه به صورت پیش فرض انتخاب شده است و توسط ویژگی Windows Update Delivery Optimization مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما تمایل دارید تا آپدیت ها را سریعتر دریافت کنید و هم چنین پرداخت هزینه اضافی بابت مصرف ترافیک اینترنت برایتان اهمیت ندارد، در نتیجه می توانید این گزینه را انتخاب کنید.

استفاده از Metered Connection

اگر تمایل دارید که اینترنت کم تری مصرف کنید، می توانید اتصال وای فای خود را به عنوان یک metered connection تنظیم کنید. در چنین شرایطی ویندوز آپدیت های موجود بر روی سیستم شما را آپلود نخواهد کرد از طرف دیگر نیز آپدیت های ارائه شده از سوی مایکروسافت به طور خودکار دانلود نخواهند شد. بنابراین شما باید آپدیت ها را به صورت دستی دانلود کنید.

به منظور تنظیم کردن شبکه فعلی وای‌فای خود به عنوان یک Metered connection وارد بخش Settings شوید و سپس مسیر Network & Internet > Wi-Fi > Manage Known Networks را انتخاب کنید.

windows update

حال شبکه وای‌فای خود را انتخاب کرده و بر روی Properties کلیک کنید. سپس اسلایدری که در قسمت set as metered connection وجود دارد را بر روی حالت ON قرار دهید. با این کار شبکه وای‌فای جاری شما به عنوان یک Metered connection در نظر گرفته می شود.

windows update

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *