آموزش: چه لنزی مناسب برای عکاسی پرتره است؟

رسانه کلیک – یکی از سخت‌ترین چالش‌های عکاسی، ثبت تصویر پرتره با لنز فابریک دوربین است. علت این امر کم بودن بیشینه دیافراگم لنز در مقایسه با عمق مورد نیاز برای عکاسی پرتره است؛ بنابراین برای ثبت اینگونه تصاویر نیاز به تجهیزات پیشرفته‌تری دارید.

در تصاویر پرتره، مدل زیباتر و نسبت به ‌پیش‌زمینه شاخص‌تر به نظر می‌رسد؛ بنابراین برای ثبت چنین تصویری نیاز به لنزی دارید که سوژه شما را زیباتر و واقعی‌تر نشان دهد. چنین لنزهایی، ویژگی‌های مشخصی دارند:

  • فاصله کانونی:

فاصله‌ای که عکاس از سوژه موردنظر خود می‌گیرد، به فاصله کانونی لنز بستگی دارد. چنین فاصله‌ای در دوربین فول فریم ۵۸-۴۰ mm و در دوربینmm  و در محدوده‌های تله فوتو ۱۰۵-۷۰ ، ۲۸mm-36mm است.این مقدارcrop sensor در دوربین فول فریم و دوربین crop sensor برابر ۷۰-۵۰ mm است. تصویر در این فاصله دارای کمترین اعوجاج بوده و مدل شما را به زیبایی هر چه بیشتر ثبت می‌کند. البته می‌توانید از لنز تله فوتو با فاصله کانونی بیشتر نیز بهره بگیرید، اما فاصله بیشتری نسبت به سوژه مورد نیاز است که در این حالت، اشیا دور سوژه نیز در تصویر ثبت می‌شوند.

  • دیافراگم:

همان‌طور که گفته شد، مشکل اصلی لنز فابریک دوربین، فاصله کانونی نیست. بیشینه دیافراگم لنز است. برای ثبت محو پس‌زمینه، نیاز به دیافراگم  باز است. تصویر زیر  ۵۰mm و f/5.6 گرفته شده و همان‌طور که می‌بینید در بهترین شرایط تصویر خوبی ثبت نشده و نیاز به دیافراگم بازتری برای محو شدن پس‌زمینه نیاز است.

 

با تنظیم دیافراگم را روی f/1.8  میتوان پس زمینه را تا حد مطلوبی محو ثبت کرد و تصویر پرتره خوبی گرفت.

بازترین دیافراگم برای ثبت چنین تصویری بسته به فاصله کانونی لنز است.هرچقدر لنز بزرگتر و فاصله کانونی بیشتری داشته باشد،تصویر عمیق تری را در دیافراگم کوچکتری ثبت میکند.لنز در تنظیمات f/2.8 و ۴۰mm نیز عمق قابل قبولی خواهد داشت و با لنز ۱۳۵mm پس زمینه کاملا محوی ثبت میشود.

به طور کلی به جز در لنزهای تله فوتو هرچقدر بیشینه دیافراگم بازتر باشد، تصویر پرتره بهتری ثبت میشود. این مقدار در لنزهای تله فوتو باید حداقل f/2.8،f/1.4،f/12 باشد.

برای خرید یک لنز خوب جهت ثبت پرتره علاوه بر دو عامل فاصله کانونی و دیافراگم باید هزینه خرید را نیز در نظر گرفت.برای مثال یک لنز  ۸۵mm و f1.2L کانن حدود ۲۰۰۰دلار قیمت دارد.درحالی که لنز ۸۵mm و f/1.8 کانن نیز نسبتا همان کار را اما با ۳۵۰ دلار انجام میدهد.

کانن

بهترین گزینه برای شروع لنز ۵۰mm و f/1.8 است که در حدود ۱۱۰ دلار قیمت دارد.

نیکون

از میان محصولات نیکون،پیشنهاد ما لنز ۲۰۰ دلاری با مشخصات ۵۰mm و f/1.8 است که روی بدنه های فول فریم و Crop نیز قابل نصب است.با لنزهای ۵۰mm و f/1.8 و همچنین لنز ۸۵mm و f/1.8 نیز با قیمت ۴۵۰ دلار میتوان عکسهای فوق العاده ای ثبت کرد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *