آموزش فیلتر کردن نور آبی صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ و مک

رسانه کلیک – در این مطلب به آموزش فیلتر کردن نور آبی صفحه‌ نمایش در کامپیوترهای دارای ویندوز ۱۰ و سیستم‌عامل مک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آموزش فیلتر کردن نور آبی صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ و مک

خواب کافی برای حفظ سلامتی جسمی و روح انسان بسیار ضروری است و کم‌خوابی می‌تواند پیامدهای بسیار بدی برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد که از میان آن‌ها می‌توان به خطر بروز بیماری‌های قلبی، دیابت، عدم توانایی در تمرکز، عدم توانایی در توجه به موارد مختلف و عدم هوشیاری اشاره کرد. محققان حوزه سلامت در تحقیقات خود دریافته‌اند که چنانچه خواب انسان در طول شب از هفت ساعت به پنج ساعت یا کمتر کاهش پیدا کند، خطر مرگ به دلایل مختلف دو برابر می‌شود. زندگی مدرن ما باعث شده است در طول شب کمتر بخوانیم و استفاده از وسایل الکترونیکی مختلف در شب نیز باعث تشدید این موضوع شده‌اند.

قرار گرفتن در معرض نور آبی صفحه نمایش گوشی‌ها، تبلت ها و کامپیوترها در طول شب، خواب ما را مختل می‌کند. مختل شدن خواب ما به دلیل قرار گرفتن در معرض نور آبی، یک دلیل کاملا زیستی دارد. خواب بخشی از ساعت زیستی بدن ما است و ساعت زیستی هم چرخه فرایندهای زیستی است که بخشی از آن تحت تاثیر میزان ساعاتی قرار می‌گیرد که در تاریکی یا روشنایی هستیم. زمانی که تنها در معرض نور خورشید باشیم، وقتی خورشید غروب می‌کند و محیط تاریک می‌شود، شبکیه چشم‌های ما به این موضوع واکنش نشان می‌دهد. این موضوع بخش هیپوتالاموس مغز ما را وادار می‌کند تا به بدن دستور دهد هورمون ملاتونین و دیگر هورمون‌های مرتبط با خواب را برای کاهش دمای بدن، آزاد کند.

زمانی که بدن ما در طول شب در معرض نورهای مصنوعی قرار می‌گیرد، گیج می‌شود و سیگنال های مختلف مرتبط با خواب مختل می‌شود. این اتفاق زمانی تشدید می‌شود که در معرض نور آبی لامپ‌های فلورسنت و LED قرار بگیریم. نور آبی متصاعد شده از صفحه‌نمایش وسایل الکترونیکی مختلف نیز در مختل شدن خواب ما تاثیر زیادی دارد و باعث می‌شود هوشیاری ما در طول شب افزایش پیدا کند و بدن ما ملاتونین کمتری نیز در بدن ما آزاد شود. تنها راه مقابله با متصاعد شدن نور آبی از صفحه‌نمایش وسایل مختلف در طول شب، فیلتر کردن نور آبی است. در ادامه به آموزش نحوه فیلتر کردن نور آبی صفحه‌نمایش وسایل مختلف کامپیوترهای دارای ویندوز ۱۰ و سیستم‌عامل مک می‌پردازیم.

ویندوز ۱۰

مایکروسافت در نسخه Creators ویندوز ۱۰ که در آپریل سال ۲۰۱۷ عرضه شد، ویژگی جدیدی تحت عنوان Night light ایجاد کرده است که باعث می‌شود میزان نور آبی متصاعد شده از صفحه‌نمایش تا حدودی محدود شود. زمانی که این حالت فعال شود، نمایشگر کامپیوتر رنگ‌های گرم‌تری نمایش می‌دهد و به این صورت میزان نور آبی کاهش پیدا می‌کند.

کاربران به راحتی می‌توانند این ویژگی را فعال کنند. برای فعال شدن این ویژگی کافی است به بخش Action Center ویندوز مراجعه کرده و روی گزینه All Settings کلیک کنید. سپس گزینه System را انتخاب کرده و در نهایت روی گزینه Display کلیک کنید. سپس می‌توانید ویژگی Night light را فعال یا غیرفعال کنید.

برای تنظیم و پیکربندی این ویژگی روی گزینه Night light settings کلیک کنید. گزینه‌های مربوط به پیکربندی شامل سریع فعال کردن این ویژگی، تنظیم دمای رنگ در هنگام فعال بودن این ویژگی و تعیین زمان برای فعال و غیرفعال شدن این ویژگی می‌شود.

برای تعیین زمان‌بندی جهت فعال وغیرفعال شدن ویژگی Night Light به صورت خودکار، ابتدا گزینه schedule را فعال کنید. سپس می‌توانید طوری این حالت را تنظیم کنید که زمان طلوع خورشید فعال و هنگام غروب خورشید غیر فعال شود. زمان طلوع و غروب خورشید بر اساس موقعیت شما به صورت خودکار مشخص می‌شود. همچنین شما می‌توانید زمان طلوع و غروب خورشید را به صورت دستی نیز تعیین کنید. برای انجام این کار باید روی گزینه Set hours کلیک کنید و زمان فعال و غیرفعال شدن این ویژگی را خودتان وارد کنید.

زمانی که این ویژگی را فعال می‌کنید، متوجه می‌شوید که دمای رنگ‌‌های نمایشگر کامپیوتر به صورت محسوسی تغییر می‌کند؛ اما پس از گذشت مدت کوتاهی چشمان شما به رنگ‌های جدید عادت می‌کنند. فعال کردن این ویژگی باعث می‌شود خواب کافی و عمیقی داشته باشیم.

سیستم‌عامل مک

اپل ویژگی محدود کردن نور آبی را برای نخستین بار تحت عنوان Night Shift در iOS 9.3 اجرا کرد و کاربران آیفون‌ها و آیپدهایی که از این نسخه از iOS و نسخه‌های پس از آن پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند از ویژگی Night Shift برای فیلتر کردن نور آبی صفحه‌نمایش دستگاه‌های خود در هنگام شب استفاده کنند. در مورد این ویژگی در سیستم‌عامل مک هم باید گفت که اپل امکان کاهش نور آبی صفحه‌نمایش را در نسخه ۱۰٫۱۲٫۴ سیستم عامل MacOS Sierra که در آپریل ۲۰۱۷ منتشر شده است، فراهم کرده است. پیش از این امکان کاهش نور آبی نمایشگر در سیستم‌عامل مک وجود نداشت.

فعال کردن این ویژگی در سیستم‌عامل مک همانند ویندوز ۱۰ کاملا راحت است و افراد می‌توانند این ویژگی را مطابق میل خود تنظیم کنند. برای انجام این کار ابتدا باید به بخش System Preferences مراجعه کرده سپس گزینه Displays را انتخاب کرده و پس از آن روی سربرگ Night Shift کلیک کنید.

در این صفحه تنظیمات می‌توانید هنگامی که ویژگی Night Shift به صورت خودکار اجرا می‌شود ، آن را طوری تنظیم کنید که تا طلوع خورشید روز بعد فعال باقی بماند. همچنین می‌توانید دمای رنگ‌ها را نیز مطابق میل خود تغییر دهید. در ضمن امکان فعال و غیرفعال شدن این ویژگی در زمان طلوع و غروب خورشید بر اساس مکان کاربر و همچنین تعیین زمان‌بندی به صورت دستی نیز وجود دارد.

عملکرد ویژگی Night Shift درست همانند ویژگی Night light در ویندوز ۱۰ است. با فعال شدن این ویژگی، رنگ‌های نمایشگر گرم‌تر می‌شوند و میزان نور آبی صفحه نمایش کاهش پیدا می‌کند. فعال کردن این ویژگی به شما کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید، سلامتی خود را حفظ کنید، کارایی بیشتری داشته باشید و فرد شادتری باشید.

ارسال نظر