استفاده از شارژر یا کابل مبدل نامناسب در لپ‌تاپ‌ها می‌تواند منجر به افت سرعت عملکرد دستگاه شود!

آیا می‌دانید که عدم استفاده از یک شارژر یا کابل رابط مناسب و مطابق با نیازهای لپ‌تاپ شما می‌تواند منجر به افت سرعت عملکرد دستگاه شود؟ 

استفاده از شارژر یا کابل مبدل نامناسب در لپ‌تاپ‌ها می‌تواند منجر به افت سرعت عملکرد دستگاه شود!

در برخی از لپ‌تاپ‌ها استفاده از آداپتورهای شارژر نامناسب منجر به افت بازده دستگاه و سرعت عملکرد اجزای سخت افزاری و سیستمی آن می‌شود. میزان افت سرعت عملکرد لپ‌تاپ شما در این شرایط بسته به مدل لپ‌تاپ، آداپتور شارژر استفاده شده و .... متفاوت خواهد بود. همچنین این افت عملکرد می‌تواند به دلیل استفاده از کابل‌های مبدل نامناسب نیز ایجاد شود.

به عنوان مثال تصور کنید که کابل مبدل مربوط به اتصال لپ‌تاپ به آداپتور شارژر دستگاه خود را گم کرده‌اید و یک کابل دیگر که ظرفیت پایین‌تری نسبت به کابل اورجینال شارژرتان دارد را جایگزین آن کرده‌اید. در این شرایط هم در برخی از لپ‌تاپ‌ها شاهد افت سرعت عملکرد دستگاه خواهید بود. چندی پیش در فروم سایت howtogeek.com شاهد انتشار سوال جالبی از سوی یکی از کاربران در رابطه با همین موضوع بودیم و نهایتا پاسخ کارشناسی سایت howtogeek را نیز مطالعه کردیم. حال قصد داریم که این موضوع را با شما عزیزان در میان بگذاریم.

سوال کاربر مربوطه بدین صورت مطرح شده است:

"بنده یک لپ‌تاپ Dell Studio XPS 1640 دارم. این لپ‌تاپ به منظور شارژ نیازمند آداپتور یا شارژری با خروجی ۹۰ وات است. متاسفانه چندی پیش بنده کابل مبدل مربوط به اتصال آداپتور با لپ‌تاپ خود را گم کردم و هم اکنون از کابلی با ظرفیت انتقال قدرت ۶۵ واتی به جای کابل اصلی دستگاه استفاده می‌کنم. حال در حین استفاده از لپ‌تاپ خود با موضوعی جالب برخورد داشتم که برای خودم جالب توجه بود. هنگامی که کابل شارژر را به لپ‌تاپ خود متصل می‌کنم و همزمان در حال استفاده از آن هستم، افت سرعت عملکرد چشمگیری در دستگاه ایجاد می‌شود. این افت سرعت عملکرد به قدری است که کاملا محسوس خواهد بود. در این شرایط به محض اینکه کابل شارژر را از لپ‌تاپ خود جدا می‌کنم مجددا سرعت عملکرد دستگاه به شرایط عادی خود باز می‌گردد. بنده پیش از این با مشکلی این چنینی مواجه نبودم و این موضوع برایم عجیب بوده و تازگی دارد! سوال بنده این است؟ آیا به واقع کابل شارژر ۶۵ واتی که استفاده می‌کنم دلیل بروز این مشکل و افت سرعت عملکرد دستگاه است؟ آیا این موضوع می‌تواند به لپ‌تاپ بنده آسیب بزند؟"

پاسخ کارشناس سایت howtogeek.com به کاربر مد نظر:

"بسیاری از لپ‌تاپ‌های کمپانی دل (Dell) قادر به استفاده از شارژرها یا کابل‌های مبدل ۶۵، ۹۰ و ۱۳۰ واتی هستند. بنابراین از نظر وارد شدن ضربه و صدمه دیدن دستگاه خیالتان راحت باشد چون آسیبی به دستگاه وارد نمی‌شود، اما توصیه می‌کنیم که برای پیشگیری بیشتر و بهتر از کابل مناسب با شرایط مورد نیاز لپ‌تاپ خود استفاده کنید. در محصولات شرکت دل هنگامی که یک شارژر یا کابل با ظرفیت متفاوت را به دستگاه متصل کنید، عملکرد اجزای مختلف دستگاه مطابق با انرژی ورودی از باتری تنظیم و همگام‌سازی می‌شود. کمپانی دل در رابطه با این موضوع بیانیه‌ای رسمی را صادر کرده که متن آن این چنین است:

"آداپتوری رسمی که پیشنهاد می‌کنیم به عنوان یک استاندارد همه جانبه برای لپ‌تاپ‎‌های سری دل خود استفاده کنید، آداپتورهای ۹۰ واتی هستند. استفاده از آداپتورها یا کابل‌های رابط ۶۵ واتی هم مشکلی برای دستگاه شما ایجاد نمی‌کنند اما منجر به افت سرعت عملکرد دستگاه می‌شوند."

بنابراین با تغییر انرژی ورودی به سری لپ‌تاپ‌های کمپانی دل میزان سرعت عملکرد آن‌ها تغییر پیدا می‌کند. در این شرایط شدت افت سرعت عملکرد دستگاه به عواملی همچون نوع و انرژی مورد نیاز و همچنین فرکانس کاری پردازنده، رم، چیپ گرافیکی و ... دارد. هنگامی که انرژی ورودی به دستگاه کمتر از ۹۰ وات تعیین شده برای آن باشد، لپ‌تاپ شما میزان انرژی ورود به اجزای سخت افزاری دستگاه را کاهش داده و به نحوی تنظیم می‌کند که فرآیند شارژ باتری لپ‌تاپ به شیوه‌ دقیقی انجام شده و دچر اختلال نگردد. این موضوع سبب می‌شود که سرعت عملکرد اجزای سخت افزاری دستگاه شما کاهش پیدا کند و نهایتا این موضوع را به وضوح حس کنید. در این بین برخی از لپ‌تاپ‌ها هم وجود دارند که به هیچ وجه از شارژرها یا آداپتورهای با ظرفیت کمتر از ۹۰ وات پشتیبانی نکرده و با اتصال کابل یا آداپتور شارژری ۶۵ واتی فرآیند شارژر باتری آن‌ها انجام نمی‌شود."

منبع: howtogeek

ارسال نظر