رفع مشکل مربوط به هدفون در ویندوز 10

رسانه کلیک - فعال بودن هدفون در ویندوز 10 یکی از مواردی است که اغلب افراد با آن به مشکل بر می خورند. در ادامه به معرفی برخی از ایرادهای احتمالی و روش مناسب برای رفع آن ها می پردازیم.

رفع مشکل مربوط به هدفون در ویندوز 10

اتصال وسایل صوتی در ویندوز امر چالش برانگیزی به شمار می آید. گاهی اوقات درایورها در کار یکدیگر اختلال ایجاد می کنند و ویندوز قادر به شناسایی صحیح خروجی صدا نیست. در چنین شرایطی شما معمولا به قسمت تنظیمات صدا در ویندوز می روید تا ریشه مشکلات را پیدا کنید. در ادامه به بررسی برخی از این معایب و اقدامات لازم جهت رفع آن ها می پردازیم.

شناسایی مشکل اصلی

پیش از آنکه به دنبال رفع مشکلات نرم افزاری باشید، باید مطمئن شوید که هدفون یا پورت اتصال کاملا سالم هستند. بنابراین در ابتدا کارکرد هدفون را روی دستگاه های دیگر امتحان کرده و آن را به پورت های دیگر رایانه نیز متصل کنید. اگر مشکلی یافت نشد پس احتمالا ایراد از نرم افزار است.

حصول اطمینان از فعال بودن هدفون در ویندوز 10

یکی از نخستین کارهایی که باید برای رفع مشکلات مربوط به هدفون انجام دهید، آن است که روی آیکون اسپیکر در قسمت پایین ویندوز کلیک سمت راست کرده و سپس گزینه Sound Settings را بزنید. در مرحله بعد وارد بخش Manage sound device شده و اگر هدست یا هدفون شما در فهرست disabled قرار داشت، با زدن کلیک آن را enable یا فعال کنید.

برای تنظیم کردن هدفون به عنوان دستگاه صوتی پیشفرض، باید به منوی Sound Setting بروید. حال روی Choose your output device کلیک کرده و از فهرست ظاهر شده، هدفون مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مشکل هدفون در ویندوز شما همچنین می توانید با کلیک روی آیکون اسپیکر در نوار وظیفه، نوع دستگاه صوتی پیشفرض را تغییر داده و دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بروزرسانی، نصب مجدد یا تغییر درایورهای صوتی

در صورت وصل هدفون به کامیپوتر مجهز به ویندوز 10 و شنیدن صدای کوتاه دینگ، می توان گفت که هدفون لااقل از لحاظ سخت افزاری شناسایی شده، اما متاسفانه یک مشکل نرم افزاری وجود دارد که باعث می شود صدا از کامپیوتر به هدفون نرسد.

برای حل این مشکل به بخش مدیریت دستگاه یا همان Device Manager رفته و وارد بخش Sound, video and Game controllers شوید. سپس درایور صوتی خود را انتخاب کنید (در شکل زیر، درایور صوتی Realtek High Definition Audioنام دارد).

روی این درایور کلیک سمت راست کرده و پس از انتخاب گزینه Update driver، روی Search automatically for updated driver software(جستجوی خودکار برای نرم افزار درایور بروزرسانی شده) کلیک کنید.

در صورت عدم موفقیت، روی درایور کلیک سمت راست کرده و گزینه Disable device را انتخاب کنید. سپس مجددا آن را فعال کنید. در نهایت، با انتخاب گزینه Properties از منوی درایور، رفتن به بخش Driver و انتخاب گزینه Roll Back Driver می توانید به تنظیمات قبلی بازگردید.

مشکل هدفون در ویندوز البته برخی کاربران، راه حلی را برای این مشکل پیشنهاد کرده اند. در پنجره Update driver روی گزینه Browse my computer for driver software کلیک کرده و گزینه Let me pick from a list را انتخاب کنید و سپس روی گزینه High Definition Audio Deviceکلیک کنید. به احتمال زیاد یک پیام هشدار مبنی بر ناسازگاری درایور برای شما ظاهر می شود. پیام را نادیده گرفته و درایور را نصب کنید.

تغییر فرمت پیشفرض برای هدفون

در حالیکه در پنجره Sound هستید، روی تب Playback کلیک کنید. روی هدفون کلیک سمت راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس به تب Advance بروید. توجه داشته باشید که هدفون در صورت اتصال می توانند همانند اسپیکر یا خروجی صوتی دوم ظاهر شود.

حال سعی کنید تا گزینه های مختلف Default Format را برای هدفون امتحان کنید. پس به منظور شنیدن صدا، فرمت های مختلف را تغییر داده و گزینه Test را فشار دهید.

انتخاب صدای HD به جای AC97

صداهای HD و AC97 دو استاندارد صوتی هستند که عموما به پورت جک 3.5 میلیمتری جلویی در بسیاری از کامپیوترهای شخصی وصل می شوند. انتخاب صداهای HD یا AC97 به هدری بستگی دارد که مادربورد را به پورت های صوتی جلویی متصل می کند.

با فرض صحت اتصالات داخلی و استفاده از هدر صوتی HD جدید (که دستگاه ها را به طور خودکار شناسایی می کند)، بهتر است به ابزار درایور صوتی خود مراجعه کرده و از صحت تنظیمات مربوط به Connector Settings اطمینان حاصل کنید.

یکی از انواع ابزار درایور صوتی، Realtek HD Audio Manager نام دارد که در بخش کنترل پنل به چشم می خورد. این ابزار را باز کرده و به روی چرخ دنده Settings در گوشه بالای سمت راست کلیک کنید. سپس مطمئن شوید که زیر Connector Setting، گزینه HD Audio Front Panel انتخاب شده است.

در همین صفحه، با گذاشتن تیک در مربعی که با کادر قرمز مشخص شده است، باعث می شوید تا هدفون به عنوان دومین دستگاه صوتی مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال نظر