آموزش گام به گام ادغام لایه ها در فتوشاپ

رسانه کلیک - لایه ها بخش مهمی در نرم افزار فتوشاپ هستند و امکان ویرایش تصاویر را ساده تر می کنند. با این حال برخی مواقع باید لایه ها را ادغام کرد. در این مطلب شما را با روش های مختلف ادغام لایه ها آشنا می کنیم.

آموزش گام به گام ادغام لایه ها در فتوشاپ

لایه ها بخش مهمی از تجربه ویرایش تصویر در فتوشاپ هستند که به شما اجازه می دهند تا قسمت های مختلف از بوم (مثل متن و شکل) را به صورت جدا از هم نگه داری کنید. با این حال ممکن است در طول ویرایش، مجبور به ادغام لایه ها شوید. در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد که چگونه لایه ها در فتوشاپ با یکدیگر ترکیب می شوند.

اگر پنل لایه ها در منوی سمت راست پنجره فتوشاپ وجود نداشته باشد، باید آن را بازیابی کنید. با کلیک روی Windows و انتخاب Layer و یا با فشردن F7 از صفحه کلید، پنل لایه ها در سمت راست ظاهر می شود.

ادغام لایه ها در فتوشاپ

راه های مختلفی برای ادغام در نرم افزار فتوشاپ وجود دارد، اما ساده ترین آن ها، ترکیب چند لایه با یکدیگر است. این فرایند، چند لایه انتخاب شده توسط کاربر را با یکدیگر ادغام می کند. در این صورت هر گونه تغییر در این لایه، روی تمام مولفه های ادغام شده تاثیر می گذارد.

باید خاطر نشان کرد که برای ظاهر کردن پنل لایه ها در فتوشاپ ، کافیست کلید F7 را فشار دهید و یا با رفتن به نوار منو و کلیک روی Windows، گزینه Layers را انتخاب کنید.

برای ادغام لایه های متعدد با یکدیگر، ابتدا باید این لایه ها را از پنل لایه ها که در سمت راست وجود دارد، انتخاب کنید. برای انتخاب بیش از چند لایه، انگشت خود را روی دکمه Ctrl نگه داشته و روی تعداد لایه های مورد نظر جهت ادغام، کلیک کنید.

پس از انتخاب لایه های مورد نظر، روی یکی از آن ها کلیک سمت راست کرده و گزینه Merge Layers یا Merge Shapes را انتخاب کنید. هر یک از این گزینه ها به نوع لایه ها بستگی دارد.

و یا خیلی ساده پس از انتخاب لایه ها، دکمه های Ctrl + E را به طور همزمان فشار دهید.

البته این گزینه در هنگامی که کلیک سمت راست می کنید، برای لایه های خاصی (مثلا کادرهای متنی) قابل مشاهده نیست. در این حالت باید روی منوی options در گوشه بالای سمت راست پنل لایه ها کلیک کنید.

در این منو، گزینه Merge Layers یا Merge Shapes را انتخاب کرده تا لایه های انتخابی با یکدیگرادغام شوند.

ادغام تمام لایه های قابل مشاهده

فتوشاپ به شما اجازه می دهد تا لایه های خاصی را از نظر پنهان کنید. آیکون چشم کنار هر یک از لایه ها در پنل مربوطه در سمت راست، نشان می دهد که آیا یک لایه پنهان است یا آشکار. برای پنهان کردن یک لایه کافیست تا به روی آیکون چشم در کنار آن کلیک کرده تا محو شود. برای نمایش لایه نیز باید روی مربع خالی کنار آن کلیک کرده تا چشم دوباره ظاهر شود.

لایه های پنهانی به وسیله آیکون مربع خالی، و لایه های آشکار به وسیله آیکون چشم در کنار خود نشان داده می شوند. در صورت وجود چند لایه پنهانی، می توانید تمام لایه های آشکار را با یکدیگر ادغام کنید.

برای این کار، ابتدا لایه هایی که قرار است دست نخورده باقی بمانند را پنهان کنید. سپس روی یکی از لایه های آشکار راست کلیک کرده (یا روی دکمه منوی Options در پنل لایه ها کلیک کرده) و گزینه Merge Visible را انتخاب کنید.

همچنین می توانید کلیدهای Shift + Ctrl + E را از صفحه کلید به طور همزمان فشار دهید تا این نوع ادغام (یعنی ادغام لایه های آشکار) به سرعت انجام شود.

هموار کردن تمام لایه ها در فتوشاپ

تنها انواع خاصی از فایل های تصویری، امکان استفاده از لایه ها را فراهم می آورند. فایل های فتوشاپ با فرمت PSD از لایه ها پشتیبانی می کنند، اما انواع تصاویر دیگر با فرمت هایی مثل JPG یا PNG فاقد قابلیت پشتیبانی از لایه ها هستند.

کاربرد لایه ها باعث می شود تا ویرایش آن ها به صورت ساده تری صورت گیرد، با این حال در هر زمان می توانید لایه ها را با هم ادغام کنید. اگر تصویر به صورت فایل PNG یا JPG ذخیره شود، فتوشاپ این کار را به طور خودکار انجام می دهد. اما کاربر نیز می تواند به طور دستی لایه ها را ادغام کند.

برای این کار، نخست مطمئن شوید که پنل لایه ها در سمت راست پنجره فتوشاپ قرار رفته است. در غیر این صورت با رفتن به بخش Window و کلیک روی Layers یا با فشردن کلید F7، پنل مورد نظر را در پنجره به نمایش درآورید. به علاوه مطمئن شوید که تمام لایه های پنهانی، به حالت آشکار درآمده اند، در غیر این صورت نادیده گرفته شده و حذف می شوند.

برای آشکار شدن لایه های پنهانی، روی مربع خالی کنار آن ها کلیک کنید تا آیکون چشم ظاهر شود.

سپس در پنل لایه ها، روی یکی از لایه های آشکار راست کلیک کرده و یا دکمه منوی Options در گوشه بالای سمت راست را فشار دهید.

حال گزینه Flatten Image را انتخاب کنید.

در صورت وجود هر گونه لایه پنهانی در بین لایه های موجود در پنل لایه ها، کاربر باید تایید کند که آیا خواستار حذف این لایه ها هست یا خیر. با فشردن گزینه OK لایه های پنهانی حذف می شوند، اما با فشردن گزینه NO ادامه کار متوقف خواهد شد.

در صورت فشردن OK، تمام لایه ها در فتوشاپ با یکدیگر ادغام می شوند و دیگر نمی توانید آیتم های متفاوت را به صورت جداگانه حرکت داده و یا ویرایش کنید. هر گونه تغییر روی تمام تصویر اعمال می شود.

اگر از ادغام لایه ها در فتوشاپ پشیمان شدید، فورا دکمه های Ctrl + Z را به طور همزمان فشار دهید و یا روی گزینه Edit رفته و Undo را انتخاب کنید.

ارسال نظر