استفاده از اپلیکیشن Action Blocks دستیار گوگل برای دسترس پذیری

رسانه کلیک - کمپانی بزرگ گوگل در روز جهانی آگاهی از دسترس پذیری برای افراد معلول، از اپلیکیشن Action Blocks رونمایی کرد. هدف این برنامه، ساده سازی فعالیت ها و بهبود استقلال برای معلولان است.

استفاده از اپلیکیشن Action Blocks دستیار گوگل برای دسترس پذیری

دستیار گوگل باعث شده تا وظایف دیجیتالی به شیوه ساده تری انجام شوند، اما بدون برخورداری از انگشتان چالاک یا صدای ثابت، نمی توان از این دستیار استفاده کرد. با این حال از طریق اپلیکیشن Action Blocks برای اندروید، می توانید فرمان های پیچیده را به یک فشار دکمه دیجیتالی تبدیل کنید.

اکشن بلاکز چیست؟

اکشن بلاکز نام یک اپلیکیشن اندرویدی از گوگل است که به کاربر اجازه می دهد تا عملیات پیچیده روی گوشی هوشمند را به یک حرکت ضربه ساده کاهش دهد. میلیون ها نفر در سراسر دنیا در هنگام استفاده از دستیار گوگل جهت پخش ویدیوهای یوتیوب یا کنترل دستگاه های هوشمند با مشکل مواجه می شوند.

کمپانی گوگل به مناسبت روز جهانی آگاهی از قابلیت دسترسی برای افراد معلول، از اپلیکیشن Action Blocks جهت کمک به برقراری ارتباط آسان تر برای افراد دارای معلولیت رونمایی کرد.

یکی از مهندسین گوگل به نام لولنزو کاگونی، نسخه اولیه اکشن بلاکز را برای برادر خود به وجود آورد که به علت معلولیت نمی توانست از تکنولوژی استفاده کند. پروژه DIVA از دستیار گوگل و رسپری Pi برای بهبود استقلال افراد معلول و سهولت بخشی به انجام فعالیت های گوناگون روی گوشی هوشمند استفاده می کند.

توسعه دهندگان می توانند از طریق پروژه DIVA، فعالیت های متعدد را به یک دکمه فیزیکی تخصیص دهند، به طوری چندین عملیات دیجیتالی پیچیده تنها به وسیله فشردن یک دکمه، اجرا شوند.

اپلیکیشن Action Blocks به جای دکمه های فیزیکی DIVA از دکمه های دیجیتالی استفاده می کند. این برنامه با ارائه یک رابط کاربرپسند، به شما اجازه می دهد تا فرایندهای پیچیده را در یک دکمه واحد خلاصه کنید. همانند برنامه Routines، اکشن بلاکز نیز قادر به اجرای تمام فعالیت های دستیار مجازی است.

نحوه راه اندازی اپلیکیشن Action Blocks

برای شروع کار، ابتدا برنامه را از فروشگاه گوگل پلی دانلود کرده و آن را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. سپس اطمینان حاصل کنید که دستیار گوگل روی گوشی فعال است.

پس از نصب برنامه Action Blocks، آن را اجرا کرده و روی لینک How It Works ضربه بزنید تا از اطلاعات بیشتر درباره عملکرد آن آگاه شوید. سپس با انتخاب گزینه Create Action Block دکمه های دیجیتالی دلخواه را به وجود آورید.

در منوی Create Action Block، می توانید اقدامات روزمره متفاوت مثل برقراری تماس تلفنی یا بازی کردن را انتخاب کنید. روی گزینه More Actions ضربه بزنید تا به قابلیت های بیشتری مثل کنترل های خانه هوشمند، یادآوری ها، تقویم ها و غیره دسترسی پیدا کنید.

با انتخاب یکی از این اقدامات، یک اکشن بلاک نمونه برای شما ظاهر می شود. همچنین می توانید با انتخاب گزینه Create Custom Action از یک اکشن بلاک جدید و خالی استفاده کنید.

در صورت انتخاب یک الگوی نمونه برای یک اقدام خاص، مشاهده خواهید کرد که فرمان دستیار گوگل برای آن اقدام، به طور خودکار نوشته شده است. فرمان را به دلخواه ویرایش کنید. اگر نمی خواهید تا در هنگام استفاده از اکشن بلاک، نام اقدام با صدای بلند توسط دستیار گوگل گفته شود، علامت چک مربوط به گزینه Always Speak Action Out Loud را بردارید.

با فشردن دکمه Test Action می توان اطمینان حاصل کرد که فرمان طبق میل شما عمل می کند. پس از اتمام ویرایش و آزمایش فرمان، روی گزینه Next در پایین صفحه ضربه بزنید.

همچنین می توانید پس از تعیین نام دلخواه، تصویر مرتبطی را برای اکشن بلاک جدید انتخاب کنید. کافیست به کتابخانه تصاویر یا کتابخانه نمادها و آیکون های گوگل رفته یا عکس جدیدی را به وسیله دوربین تهیه کنید. پس از انجام این کارها، روی گزینه Save Action Block در پایین صفحه ضربه بزنید.

پس از ذخیره اکشن بلاک، می توانید به طور خودکار آن را روی صفحه خانه منتقل کرده و یا اکشن بلاک های بیشتری را ساخته و آن ها را بعدا روی صفحه خانه قرار دهید.

برای قرار دادن یک اکشن بلاک روی صفحه خانه، به صفحه اصلی Action Blocks مراجعه کرده و پس از ضربه روی اکشن بلاک مورد نظر، گزینه Place On Home Screen را انتخاب کنید.

دکمه های اکشت دارای اندازه پیشفرض 2×2 روی نمایشگر گوشی هوشمند هستند. با نگه داشتن انگشت روی ویجت اکشن بلاک مورد نظر، چهار نقطه روی محیط بلاک ظاهر می شوند که به وسیله آن ها می توان بلاک را جابجا کرده یا اندازه آن را تغییر داد.

ارسال نظر