آمورش استفاده از گزینه های کنترل والدین در پلتفرم های مختلف

در این مطلب قصد داریم به آموزش نحوه استفاده از گزینه های کنترل والدین در پلتفرم های مختلف بپردازیم که شامل سیستم عامل های ویندوز، مک، iOS، اندروید و کنسول های بازی می شود. با همراه باشید.

آمورش استفاده از گزینه های کنترل والدین در پلتفرم های مختلف

کلیک - برخی از والدین همیشه سعی می کنند کودکان خردسال خود را از وسایل دیجیتالی دور نگه دارند؛ اما اغلب کودکان خردسال انسان های کنجکاوی هستند و می خواهند اطلاعات آن ها در مورد فناوری و وسایل دیجیتالی بیشتر از والدین خود باشد. شاید منع کامل کودکان از دسترسی به وسایل دیجیتالی کار درستی نباشد؛ اما والدین می توانند با استفاده از گزینه های کنترل کننده در وسایل دیجیتالی مختلف، استفاده کودکان از این وسایل را محدود و کنترل شده کنند.

در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه استفاده از گزینه های کنترل والدین در پلتفرم های مختلف آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

کارولین نور، یکی از اعضای سازمان Common Sense Media که به کودکان کمک می کند در دنیای رسانه و فناوری به رشد و شکوفایی برسند، معتقد است که والدین باید بدانند که کودکان خود از کدام دستاوردهای دنیای فناوری استفاده می کنند (به عنوان مثال اپلیکیشن ها، شبکه های اجتماعی، بازی های رایانه ای و غیره) یا چه زمانی را صرف استفاده از وسایل دیجیتالی می کنند و یا با چه کسانی در تعامل هستند. وی در ادامه گفته های خود افزود که والدین باید بدانند که رفتار کودکان آن ها در فضای مجازی چگونه است و چگونه از حریم خصوصی خود محافظت می کنند و از همه مهم تر اینکه احساس آن ها در مورد فعالیتشان در فضای مجازی چیست.

استفاده از روش های کنترل کننده استفاده کودکان از وسایل دیجیتالی در کنار ارائه اطلاعات به آن ها در مورد مواردی همچون فعالیت افراد شیاد و تبهکار در فضای مجازی، زورگیری اینترنتی (استفاده از ابزارهای جدید مانند چت، ایمیل و تلفن همراه برای مجبور کردن افراد به انجام کاری که خلاف میلشان است) و محتواهای نامناسب برای رده سنی آن ها، می تواند به والدین برای کنترل هر چه بهتر فرزندان خود کمک کند. خانم نور معتقد است که هنگامی که کودکان در سنین خردسالی هستند، والدین باید نقش یک ناظر را داشته باشند و هنگامی که پا به سنین نوجوانی و بلوغ گذاشتند، والدین باید به عنوان یک حامی برای آن ها عمل کنند. در ادامه شما را با گزینه های مختلف مرتبط با کنترل والدین در پلتفرم های مختلف آشنا می کنیم و پیشنهاد می کنیم والدین از آن ها استفاده کنند.

توجه: ما در این مقاله به معرفی نرم افزارهای طراحی شده برای این منظور (مانند نرم افزار Net Navvy) و یا ابزارهای مرتبط با سخت افزار (وسایلی همچون Circle with Disney که به مودم متصل می شود و فعالیت تمام وسایلی را که به مودم متصل هستند، کنترل می کند) نمی پردازیم و شما را فقط با گزینه های ایجاد شده مرتبط با این کار در پلتفرم های مختلف آشنا می کنیم.

سیستم عامل ویندوز

کاربران ویندوز ۱۰ می توانند با استفاده از ویژگی Family Features کاربران با سن کمتر را نیز اضافه کنید. والدین با استفاده از این ویژگی می توانند از گزینه های کنترل کننده ای همچون فیلتر کردن برخی از سایت ها، ایجاد محدودیت زمانی و اطلاع از موقعیت مکانی کودکان بر اساس مکانی که وارد ویندوز می شوند، استفاده کنند (البته این ویژگی برای تمام دستگاه های دارای سیستم عامل ویندوز قابل استفاده نیست). برای فعال کردن این ویژگی به وب سایت account.microsoft.com/family مراجعه کرده و سپس با کلیک بر روی گزینه "Add a Child" یک آدرس ایمیل یا حساب مایکروسافت برای هر یک از کودکان خود ایجاد کنید و یا در صورتی که آدرس ایمیل دارند، آن ها را وارد کنید. اکنون شما می توانید محدودیت هایی برای دسترسی کودکانتان به سایت ها و اپلیکیشن های مختلف ایجاد کنید و همچنین امکان استفاده از بازی هایی را فراهم کنید که برای رده سنی کودکان شما مناسب باشند. همچنین می توانید مشخص کنید که آن ها اجازه خرید از فروشگاه های اینترنتی را داشته باشند یا نه و امکان بررسی فعالیت های اخیر آن ها نیز وجود دارد.

چنانچه فرزند شما سن بسیار کمی دارد، می توانید به جای استفاده از رمز عبور عددی از رمز عبور تصویری استفاده کنید. در این صورت فرزندان شما می توانند به جای وارد کردن عدد، اشکال مختلف را ترسیم کنند.

سیستم عامل مک

استفاده از گزینه های کنترل والدین در کامپیوترهای مک بسیار آسان است؛ خواه فرزند شما از کامپیوتر شما استفاده کند خواه از کامپیوتر دیگری استفاده کند.

کاربران کامپیوترهای مک می توانند با استفاده از گزینه های کنترل والدین، زمانی که فرزندان آن ها در حال استفاده از اینترنت هستند، فعالیت های آن ها را مدیریت و کنترل کنند و همچنین بر فعالیت آنلاین فرزندان خود نظارت کنند و ببینند با چه افرادی در حال چت کردن هستند.

برای بهره گیری از گزینه های کنترل والدین در سیستم عامل مک، ابتدا منوی Apple و سپس گزینه System Preference را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Parental controls کلیک کنید (در صورتی که پیام There are no user accounts to manage را مشاهده می کنید، می توانید با کلیک کردن روی گزینه Add، کاربر جدیدی را نیز اضافه کنید.). با کلیک کردن روی آیکون قفل و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، یک کاربر را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Enable Parental Controls کلیک کنید.

اکنون شما از گزینه های مختلفی می توانید استفاده کنید؛ مثلا مانع استفاده فرزند خود از وبکم کامپیوتر شوید و یا در گیم نت ها اجازه ندهید کودکانتان در بازی های چند نفره شرکت کنند. حتی می توانید ارتباط کودکانتان با دیگران از طریق ایمیل را نیز محدود کنید. همچنین می توانید محدودیت های خود را در مواردی که برایتان مهم است، اعمال کنید؛ مثلا می توانید دسترسی کودکانتان را تنها به چند اپلیکیشن خاص محدود کنید و یا حتی مانع استفاده آن ها از کل اپلیکیشن های استور شوید. شما می توانید دسترسی کودکانتان را تنها به موسیقی ها، برنامه های تلویزیونی، فیلم ها و کتاب هایی محدود کنید که مناسب سن آن ها باشند. همچنین می توانید محدودیت های زمانی مرتبط با روزهای هفته، آخر هفته ها و زمان خواب کودکانتان را نیز فراهم کنید.

دستگاه های iOS (آیپاد، آیپد و آیفون)

در دستگاه های iOS نیز امکان استفاده از گزینه های کنترل والدین وجود دارد و شما می توانید مانع استفاده کودکانتان از برخی از اپلیکیشن ها و ویژگی ها شوید و یا برای آن ها محدودیت زمانی تعیین کنید. برای فعال کردن این محدودیت ها پس از مراجعه به تنظیمات دستگاه، در بخش General گزینه Restrictions را انتخاب کنید. در مرحله بعدی به پایین صفحه بروید و گزینه Enable Restrictions را انتخاب کنید. سپس باید یک رمز عبور تعیین کنید و این رمز عبور را حتما به خاطر بسپارید؛ زیرا زمانی که می خواهید تغییراتی در تنظیمات ایجاد کنید یا این ویژگی را غیر فعال کنید، وارد کردن رمز عبور ضروری است. در صورتی که این گزینه فعال باشد، برخی از اپلیکیشن ها، ویژگی ها و سرویس ها از دسترس خارج خواهند شد.

توجه: امکان تعیین چند کاربر برای دستگاه های iOS وجود ندارد؛ بنابراین هنگامی که فرزندتان از این دستگاه ها استفاده می کنند، باید ویژگی Restrictions را فعال کنید و هنگامی که خودتان در حال استفاده از آن ها هستید، باید این ویژگی را غیرفعال کنید.

در دستگاه های اندروید (دستگاه هایی که دارای نسخه اندروید ۵ به بالا هستند) امکان ایجاد چند کاربر وجود دارد. پس از ایجاد کاربر جدید می توانید با ایجاد محدودیت هایی در حساب کاربری کودکان خود، مانع دسترسی آن ها به اپلیکیشن ها، بازی ها و ویژگی هایی را که مناسب سن آن ها نیست، شوید.

برای ایجاد کاربر جدید در دستگاه های اندرویدی، نوار نوتیفیکیشن ها را با دو انگشت پایین بکشید و سپس گزینه User را که در قسمت بالای سمت راست صفحه وجود دارد، لمس کنید و در نهایت گزینه Add User را انتخاب کنید.

ایجاد چند حساب کاربری در دستگاه های اندرویدی ترفند خوبی است. در ضمن اپلیکیشن هایی همانند SecureTeen Parental control برای دستگاه های اندرویدی جهت کنترل فرزندان توسط والدین نیز وجود دارد. همچنین می توانید در گوگل پلی استور نیز محدودیت هایی اعمال کنید. برای انجام این کار باید ابتدا منوی همبرگری را که در سمت چپ بالای گوگل پلی استور قرار دارد، انتخاب کنید و پس از انتخاب گزینه Settings گزینه Parental controls را انتخاب کنید. اکنون شما می توانید محدودیت های لازم برای دسترسی کودکان به فایل های موسیقی، فیلم، برنامه های تلویزیونی، اپلیکیشن ها و فیلم هایی که مناسب آن ها نیست، اعمال کنید.

کنسول های بازی

در تمام کنسول های مطرح بازی، نیز امکان کنترل فرزندان توسط والدین وجود دارد و والدین می توانند مانع استفاده فرزندان خود از بازی هایی شوند که برای رده سنی آن ها مناسب نیست. شرکت (Entertainment Software Rating Board (ESRB شرکتی است که رده های سنی مختلف برای بازی های رایانه ای را تعیین می کند؛ به عنوان مثال حرف E نشان دهنده مناسب بودن بازی برای همه افراد است. E10 Plus نشان دهنده مناسب بودن بازی برای افراد ۱۰ سال به بالا است. حرف T نشان دهنده مناسب بودن بازی برای نوجوانانی با سن بالای ۱۳ است و حرف M نشان دهنده مناسب بودن بازی برای افراد بالای ۱۷ است.

در تمام کنسول های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان ، نینتندو سوییچ و نینتندو Wii U امکان استفاده از گزینه های کنترل والدین وجود دارد. والدین می توانند بر اساس رده بندی ESRB، دسترسی به برخی از بازی ها را برای کودکان خود محدود کنند. همچنین امکان تعیین محدودیت زمانی، تعیین محدودیت برای دسترسی به برخی از سایت ها و موارد دیگر نیز وجود دارد.

برای تعیین محدودیت بر اساس رده بندی ESRB ابتدا به سایت esrb.org مراجعه کنید و پس از انتخاب گزینه About ESRB، گزینه Resources را انتخاب کرده و در نهایت گزینه Parental Controls را انتخاب کنید. در این مرحله اسامی و تصاویر عناوین محبوب روز را مشاهده خواهید کرد. سپس عنوان مورد نظر خود را انتخاب کرده و دستورهای لازم برای اعمال محدودیت و کنترل را گام به گام دنبال کنید

ارسال نظر