یافتن و جایگزین کردن کلمات در چند فایل و پوشه به صورت همزمان

اگر ناچار باشید یک کلمه را از ده ها، صد ها و یا حتی هزاران فایل متنی یافته و آن را با کلمه ای دیگر جایگزین کنید، چه خواهید کرد؟ خونسرد باشید! کافیست با استفاده از یکی از ابزار های Notepad++ یا Replace Text این کار را به راحتی و در چند ثانیه انجام دهید.

یافتن و جایگزین کردن کلمات در چند فایل و پوشه به صورت همزمان

کلیک - این یک معمای رایج میان توسعه دهندگان و برنامه نویسان است. فرض کنید که شما در حال کار بر روی یک پروژه با صد ها یا هزاران فایل هستید. برای مثال، اگر لازم باشد نام یک محصول که در تمامی صفحات وجود دارد را تغییر دهید، جستجو کردن در یک به یک فایل ها و یافتن و تغییر دادن آن کار بسیار طاقت فرسایی است. اما به عنوان یک انسان شما باید باهوش تر از این باشید!

کافیست با مطالعه این آموزش از وب سایت کلیک، این کابوس را به یک رویای زیبا تبدیل کنید.

چگونه تعداد زیادی فایل را با هم ویرایش کنیم؟

شما می توانید برای ویرایش همزمان چند فایل متنی از ++Notepad و یا یک نرم افزار اختصاصی به نام Replace Text استفاده نمایید.

++Notepad

ابتدا به کمک ++Notepad کلمه مورد نظر را در تمامی فایل هایی که باید ویرایش شوند، پیدا کنید. ++Notepad را باز کرده و به Search > Find in Files رفته و یا کلید های CTRL+SHIFT+F را همزمان فشار دهید. با انجام این کار، منوی Find in Files باز می شود.

در مقابل کادر Find what کلمه یا عبارتی که باید تغییر کند را وارد نمایید. در مقابل کادر Replace with نیز کلمه یا عبارت جدید را وارد نمایید. در نهایت، با کلیک کردن روی آیکون ... شکل در مقابل Directory موقعیت فایل هایی که باید تغییر در آن ها اعمال شود را تعیین کنید. بنابر این، ++Notepad متوجه می شود که باید در کجا جستجو کند.

همچنین شما می توانید از تنظیمات پیشرفته جستجو هم استفاده کنید که در بخش های زیرین توضیح داده می شود. پس از انجام تنظیمات گفته شده، می توانید با کلیک کردن روی دکمه Find All موارد یافته شده را یک به یک برسی کرده و جایگزین کنید و یا با استفاده از دکمه Replace in Files تغییرات را به صورت یکجا بر روی تمام فایل ها اعمال کنید. بسته به تعداد فایل هایی که مورد جستجو قرار می گیرد، ممکن است Notepad++ به چند دقیقه وقت نیاز داشته باشد.

اگر از گزینه Find All استفاده کنید، لیستی از موارد یافت شده را مشاهده خواهید کرد. اگر تمایل ندارید تغییرات در یک یا چند فایل اعمال شود، با انتخاب کردن و فشار دادن کلید Del آن ها را از لیست حذف کنید. سپس روی فایل های باقی مانده کلیک راست کرده و Open all را انتخاب نمایید.

اکنون به Search > Replace رفته و یا کلید های CTRL+H را فشار دهید تا منوی Replace باز شود. در اینجا گزینه ای به نام Replace All in All Opened Documents دارید که تغییرات را در تمام فایل های باز شده اعمال می کند.

در این بخش هم می توانید به تنظیمات پیشرفته تر دسترسی داشته باشید.

تنظیمات پیشرفته جستجو و جایگزینی کلمات در ++Notepad

شما می توانید در زیر بخش Find in Files به کمک گزینه Filters فیلتر هایی را به جستجوی خود اضافه کنید تا عمل جستجو تنها در فایل هایی با یک نوع فرمت خاص انجام شود. برای مثال، با اضافه کردن عبارت *.doc به این قسمت، جستجو تنها در فایل های DOC (فایل ورد) انجام می پذیرد. به همین صورت، شما می توانید جستجو را در فایل هایی با یک نام خاص بدون در نظر گرفتن فرمت و نوع فایل انجام دهید. برای جستجو در تمامی فایل ها، صرف نظر از نوع و نام آن ها عبارت *.* را به کار بگیرید.

اگر پوشه ای را برای جستجو انتخاب کردید که خود شامل پوشه های دیگر است، گزینه های In all sub-folders و In hidden folders را تیک بزنید تا جستجو در آن پوشه ها نیز انجام گردد. همچنین با تیک دار کردن گزینه Match whole word only تنها کلماتی پیدا می شود که دقیقا با کلمه مورد جستجو یکسان باشد و از ویرایش مواردی که به آن کلمه مشابه است جلوگیری می شود.

گزینه Search Mode در هر دو بخش Find in Files و Replace به شما اجازه جستجوی و جایگزینی کلمات را با تنظیمات پیشرفته تر می دهد. اگر از افزونه های استفاده می کنید، گزینه Extended را انتخاب کنید. برای مثال، با این قابلیت می توان یک کاراکتر را با یک خط جدید جایگزین کرد (\n). اگر از کاراکتر های عامل استفاده می کنید، گزینه Regular expression را انتخاب کنید تا تمام کلمات یا عبارت مرتبط یافته و جایگزین شود.

Replace Text

با استفاده از نرم افزار Replace Text می توانید چندین فایل، پوشه یا فایل را تعیین کنید تا عمل جستجو و جایگزینی در آن ها انجام شود. انجام این کار به کمک تنظیم و راه اندازی Replace Group ها انجام می شود.

برای شروع، یک باید یک گروه جدید بسازید. به همین جهت به Replace > Add Group مراجعه کرده و یک نام برای آن تعیین نمایید.

روی گروه ساخته شده کلیک راست کرده و گزینه Add File(s)… را برای انتخاب فایل ها یا پوشه هایی که قصد ویرایش آن ها را دارید، انتخاب کنید. در پنجره Files / Folder Properties بخشی به نام Source Type قابل مشاهده است که باید یکی را انتخاب کنید. با فعال سازی گزینه Use single file جستجو تنها در یک فایل و با فعال سازی Use folder جستجو در پوشه انجام می شود. سپس از قسمت Source File / Folder Path فایل یا پوشه های مورد نظر را انتخاب نمایید. اگر یک پوشه را انتخاب کنید، می توانید با به کارگیری فیلتر Include File Filter یک نوع فایل خاص را برای جستجو انتخاب کرده و یا با Exclude File Filter یک نوع فایل را از جستجو استثنا کنید.

برای اضافه کردن چند فایل یا پوشه مراحل ذکر شده در بالا را تکرار کنید.

بهترین قابلیت Replace Text این است که شما می توانید پوشه یا فایل مقصدی را انتخاب کنید که با موقعیت اصلی متفاوت است، بنابر این فایل های ویرایش شده در پوشه مقصد جداگانه ذخیره می شوند. در پنجره File / Folder Properties به سربرگ Destination رفته و با انتخاب Destination File / Folder Path پوشه یا فایل مقصد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پس از انجام تنظیمات گروه، اکنون وقت تعریف کلمات برای جایگزینی است. گروه تنظیم شده را انتخاب کرده و به مسیر زیر بروید.

Replace > Search/Replace Grid > Advanced Edit

اکنون می توانید در بخش Search Text کلمات مورد نظر برای جستجو و در Replace Text کلماتی که باید جایگزین شود را وارد کنید. با استفاده از منوی باز شونده زیر کادر ها، می توانید نحوه جستجو و جایگزینی کلمات و عبارات را به صورت دقیق تر مشخص کنید.

در این نرم افزار هم مثل Notepad++ امکان به کارگیری تنظیمات پیشرفته وجود دارد. اما بر خلاف Notepad++، شما می توانید کلمات مختلفی را به یکباره جستجو و جایگزین کرده و با اجرای این فرآیند Replace Text همه کار ها را انجام می دهد.

برای جایگزین کردن کلمات و عبارات به Replace > Start Replacing رفته یا CTRL+R بزنید.

ارسال نظر