آموزش فعال کردن تایمر خاموش شدن ویندوز

با وجود اینکه تا کنون نسل‌های متفاوتی از ویندوز را شاهد بودیم، اما بعضی از ویژگی‌های این سیستم عامل از نسل‌های قبل تا کنون حفظ شده است از جمله تایمر خاموش شدن ویندوز. تایمر خاموش کردن ویندوز این امکان را به کاربر می‌دهد تا زمانی را مشخص کند که در آن، سیستم خاموش شود.

آموزش فعال کردن تایمر خاموش شدن ویندوز

کلیک - ابتدا دکمه پنجره یا ویندوز که بر روی کیبرد وجود دارد را فشار دهید، حال باید برنامه نوت پد را بیابید بنابراین NOTE PAD را تایپ کرده و آن را باز کنید. پس از آنکه نوت پد را باز کردید عبارت shutdown -S -T 60 را در این برنامه تایپ کنید.

در عبارت فوق، عدد ۶۰ به این معناست که ویندوز پس از ۶۰ ثانیه خاموش خواهد شد. توجه داشته باشید که این کد برای ویندوزهای XP، ۷، ۸ و ۱۰ کاربرد دارد. چنانچه تمایل دارید که ویندوز پس از یک ساعت خاموش شود باید ابتدا یک ساعت را به ثانیه تبدیل کنید که معادل ۳۶۰۰ ثانیه می‌شود و سپس این عدد را در عبارت فوق جایگزین عدد ۶۰ کنید. به طور کلی زمان مورد نظر خود را باید به ثانیه تبدیل کرده و جایگزین عدد ۶۰ در کد ذکر شده، نمایید. به یاد داشته باشید که هرگز، در این کد تغییر دیگری ندهید.

در تصویر فوق کدی را مشاهده می‌کنید که سیستم را بعد از ۳۶۰۰ ثانیه (یک ساعت) خاموش خواهد کرد. حال نوبت مرحله‌ی بعدی است، فایل نوت پد را بدون اینکه بجز کد چیز دیگری بنویسید ذخیره نمایید، برای این منظور از منوی فایل گزینه‌ی SAVE را انتخاب کنید. می‌توانید هر اسمی را برای فایل در نظر بگیرید، اما بسیار مهم است که در انتهای اسم یک علامت نقطه (.) قرار داده و پس از آن عبارت bot را بنویسید. با اینکار در حقیقت فایل بصورت یک فایل رباتی ذخیره می‌گردد. بهتر است فایل را بر روی دسکتاپ ذخیره کنید.

به الگوی نوشتاری دقت کنید فارغ از اسم، نوع فایل bot. است که این مسئله خیلی مهم می‌باشد. توجه کنید که انکودینگ باید روی ANSI تنظیم باشد. اکنون دکمه SAVE را بزنید. در این مرحله نوت پد را بسته و بر روی فایلی که ذخیره کرده‌اید دبل کلیک کنید، حال با صفحه‌ای مطابق تصویر زیر روبرو می‌شوید.

این پیغام بدین معناست که سیستم شما بعد از ۱ دقیقه (یا هر زمان دیگری که شما مشخص کرده‌اید) خاموش خواهد شد. در چنین شرایطی فقط می‌توانید CLOSE را انتخاب کنید. چنانچه می‌خواهید این کد را از کار بیندازید، یکبار سیستم خود را ریست کنید تا کد از کار بیفتد.

ارسال نظر