تاثیر فناوری و هنر طراحی در محیط های آموزشی

به تازگی بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شده است که طراحی محیط های آموزشی برای اثرگذاری بیشتر و آموزش بهتر، باید با دقت فراوان و الگوپذیری از اخرین متد فناوری باشد.

تاثیر فناوری و هنر طراحی در محیط های آموزشی

به گزارش کلیک، یکی از خبرنگاران سایت bdcnetwork.com یادداشتی را در مورد تغییر در الگوهای طراحی محیط های آموزشی، چنین آغاز کرده است: "حدود چند سال پیش، برادر من در یک موسسه فناوری با سابقه خوب در منطقه Bay Area مشغول به کار بود. زمانی که من برای اولین بار محیط کار او را دیدم، از امکانات بسیار متنوع و فضای سبزی در اختیار داشت،شگفت زده شدم. وقتی نظرم را برای او گفتم، او توضیح داد که برای فضای کاری او، این امکانات معمولی است. این موضوع مرا به فکر فرو برد و پس از اندکی تحقیق متوجه شدم که شرکت توسعه فناوری در زمین طراحی محیط کاری، و نوعی طراحی فضاهای آموزشی پیشتاز هستند."

او در ادامه می گوید: اخیرا، طراحی محیط های آموزشی، به سوی محیط های منعطف تر متمایل شده است. با رشد تحقیقات در مورد روش های آموزش، کار و کاهش استرس در افراد، شیوه های طراحی مدارس نیز تغییر خواهند کرد. هر چه زمان بیشتری می گذرد، ما مدارس با با سرگرمی های بیشتر، پر انرژی تر و منعطف تر طراحی می کنیم، مانند برخی از محیط های کاری که می توانید نمونه های آن را در شرکت های فناوری بزرگتر ببینید.

در حال حاضر، برای برقراری تعادل بین محیط داخل و بیرون، توجه زیادی به کیفیت محیط بیرون در اطراف و نحوه دسترسی به آن می شود. تحقیقات رابطه و هم بستگی مستقیمی را بین دسترسی به محیط بیرون و کیفیت و سلامت بدن و ذهن نشان داده است. در فرآیند طراحی آگانه، ما از تحقیقات به عنوان یک اصل در طراحی محیط آموزشی استفاده می کنیم و دسترسی آسان کلاس ها به انواع فضاهای خارجی متنوع ، با اهداف آموزش های رسمی، غیر رسمی و اجتماعی را فراهم می کنیم.

اخیرا، ما شاهد تغییرات گسترده ای در طراحی فضاهای آموزشی هستیم و مدارس هر چه بیشتر فضاهای باز را به دلیل پتانسیل هایی که دارند، برای کاربردهای آموزشی در نظر می گیرند. آب و هوای ملایم کالیفرنیا و دیگر ایالت های غربی در آمریکا، به طور ویژه ای برای حذف این مرز بین محیط داخل و خارج مناسب هستند. مدت زیادی از آن زمان نمی گذرد که تصور می شد فضای کلاس درس با خروج از در کلاس پایان می یابد.

امروزه، این مرز تا حد زیادی کم رنگ شده است. درست مانند شرایط حاکم در شرکت های عظیم فناوری، امروزه، جایگزینی درهای کرکره ای بزرگ به جای دیوارهای ساختمان ها یا وجود محفظه های کوچک در فضای آزاد با امکانات الکتریسیته و سطوحی برای نوشتن (مانند تخته) عجیب نیست.

آموزگاران روز به روز بیشتر با ارزش محیط های آزاد برای گسترش و تقویت تجربیات دانش آوزان پی می برند. این نویسنده عنوان می کند که در شرکت برادرش، برای تشویق استراحت بعد از ظهر، بین درختان ننوهایی تدارک دیده شده بود! مطالعات نشان می دهند کلاس های درسی که به مناظری از عناصر طبیعی مانند درختان و بوته ها در فضای آزاد دسترسی دارند، در ارتقاء تواناهایی شناختی دانش آموزان اثر گذار هستند. یک مطالعه،نشان داده است که قدرت حافظه و توجه فردی که ۱۵ دقیقه زمان را صرف قدم زدن در یک محیط مشابه پارک کند، حدود ۲۰ درصد بیشتر می شود. . بعلاوه، دسترسی به طبیعیت می توان از استرس افراد بکاهد، توانایی دانش آموز برای تمرکز را افزایش داده و حال او را بهتر کند.

ما می دانیم که یادگیری در هر محیطی اتفاق می افتد و محیط های یادگیری را در برنامه داریم که همکاری، گفت و گو و رشد و ترقی را تشویق کرده و افزایش دهد. با دسترسی فراگیر به وای-فای و الکتریسیته، تقریبا می تواند هر نقطه ای از فضای ازاد مدارس و دانشگاه ها را به کلاس درس تبدیل کرد. با استفاده از یک مجموعه اسباب و مبلمان انعطاف پذیر، ساده و مقرون به صرفه می توان بخشی از حیاط را به کلاس آموزش زبان انگلیسی تبدیل کرد. بعلاوه می توان فضای آزاد را برای یک آزمایشگاه علوم طبیعی طراحی کرد، و در آن به اموزش علومی مانند زیست شناسی، علوم باغبانی، زمین شناسی، هیدرولوژی و مجموعه ای از دیگر علوم طبیعی پرداخت.

مشابه شرکت های فناوری و تخصصی در Silicon Valley، امروزه آموزگاران نیز ارزش استراحت و تغییر حال و هوا را دریافته اند. برای مثال مرکز سلامت اوسیس، واقع در دانشگاه نورثریج ایالت کالیفرنیا (CSUN)، نیاز دانش آموزان و دانشجویان به فضایی برای استراحت، تخلیه استرس و آرامش را به رسمیت شناخته است. شواهد روز افزون مطالعات مختلف نشان می دهد که درسترسی به محیط های باز و با کیفیت، به دانش آموزان کمک می کند تا بهتر با استرس خود کنار آمده و شفاف تر فکر کنند. در دانشگاه CSUN، امروزه با مجموعه ای از امکانات ساختمانی و فضاهای آزاد انعطاف پذیر، برای دانشجویان فضایی فراهم شده است که تمرکز حواس و سبک زندگی سالم و خالی از استرس را ترویج می کند.

اکنون زمان مناسبی برای طراحان فضاهای آموزشی است. هیچ زمانی به اندازه زمان حال، ما شاهد چنین تغییر اساسی در رویکرد های برنامه ریزی و طراحی محیط های آموزشی نبوده ایم. همه ی ما باید درس هایی از شرکت های فناوری بگیریم و افکار خود را به فراتر از فضای داخلی ساختمان ها، گسترش دهیم.

ارسال نظر