نحوه دانلود تمام اطلاعات شخصی کاربران از سرویس های مختلف گوگل

گوگل اطلاعات شخصی کاربران سرویس های خود را جمع آوری می کند و از آن ها برای اهداف پژوهشی و همچنینی تبلیغاتی استفاده می کند. شاید در نگاه اول این موضوع کمی نگران کننده باشد اما خوشبختانه کاربر می تواند از این اقدام گوگل به نفع خود استفاده نماید.

نحوه دانلود تمام اطلاعات شخصی کاربران از سرویس های مختلف گوگل

به گزارش کلیک ، می توان از اقدام گوگل مبنی بر جمع آوری داده های شخصی کاربران سرویس های مختلف به نفع کاربر استفاده نمود. هر چند گوگل از جمع آوری این داده ها در راستای در آمد زایی خود استفاده می کند اما هرگز این داده های جمع آوری شده از اطلاعات شخصی کاربران سرویس های مختلف گوگل را به صورت مستقیم در اختیار شخص ثالث قرار نمی دهد.

از نظر عده ای از کاربران استفاده از اطلاعات شخصی آن ها در جه توسعه و پیشرفت تکنولوژی های مختلف مانعی ندارد و حتی آن ها سعی می کنند تا اطلاعات شخصی کاربردی تری را در زمان ثبت نام و یا استفاده از سرویس های گوگل در اختیار این شرکت قرار دهند این در حالی است که عده دیگر که تعداد آن ها کم نیست عقیده دارند این اقدام گوگل به نوعی ورود به حریم خصوصی کاربر است و به همین دلیل سعی می کنند تا هر گونه داده شخصی خود را از سرویس های گوگل پاک کنند.

اما چه شما از جمله افرادی باشید که با عقیده دسته اول کاربران موافقند یا حق را به کاربران دسته دوم می دهند و یا اینکه می خواهید بدانید که چه اطلاعات شخصی از شما ثبت و نگهداری می شود روشی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید این اطلاعات را دانلود کرده و از اطلاعات شخصی خود که گوگل از آن ها برای پیشبرد اهدافش استفاده می کند اطلاع پیدا کنید.

برای دانلود این اطلاعات می توانید از یکی از ابزارهای گوگل به نام Takeout استفاده کنید. برای دانلود این ابزار می توانید از این آدرس استفاده کنید. . در این آدرس می توانید به تمامی ابزارهایی که گوگل برای این منظور تعبیه کرده است دسترسی پیدا کنید.

تصویر متن 1

با مراجعه به این آدرس لیستی از سرویس های گوگل که از اطلاعات کاربران در آن ها استفاده می شود و یا به نحوی درگیر اطلاعات کاربران و یا جمع آوری آن ها هستند برای شما نمایش داده می شود. از جمله این سرویس ها می توان به سرویس Calendar و سرویس Hangouts اشاره کرد. در این میان داده های مربوط به جستجو و وضعیت مکانی کاربر نیز وجود دارد.

از لیست باز شده می توانید اپلیکیشن مورد نظر خود را که از آن استفاده می کنید و می خواهید بدانید چه اطلاعاتی از شما بر روی آن ذخیره شده است را انتخاب کنید. می توانید همه اپلیکیشن ها را با هم انتخاب کنید و اطلاعات خود را که در این سرویس ها از آن ها استفاده می شود دانلود کنید.

وقتی اپلیکیشن های مورد نظر خود را انتخاب کردید، بر روی دکمه Next کلیک کنید. در مرحله آخر نحوه دانلود اطلاعات را باید انتخاب نمایید. مثلاً اینکه اطلاعات شما در قالب یک فایل و یا قالب دیگری برای شما دانلود شود را در این مرحله باید انتخاب نمایید.

بسیاری از کاربران همان تنظیمات پیش فرض را به سایر تنظیمات در این مرحله ترجیح می دهند و از آن ها استفاده می کنند. مثلاً ترجیح می دهند که فایل حاوی اطلاعات به صورت فایل Zip برای آن ها دانلود شود. در واقع این قالب یک قالب استاندارد فایل است که بر روی اکثر سیستم عامل ها قابل دسترسی و استفاده است.

تصویر متن 2

در بخش Arcive size کاربر می تواند اندازه فایل را مشخص کند. در واقع هر چه این اندازه فایل کم تر و کوچک تر باشد در این صورت دانلود آن سریع تر خواهد و بود ترافیک اینترنت کم تری مصرف خواهد شد. اندازه پیش فرض ۲GB است که برای اکثر کاربران اندازه مناسبی است.

در نهایت بعد از انجام این تنظیمات گوگل یک لینک دانلود برای شما به ایمیل تان ارسال خواهد کرد و یا فایل را در صورت تمایل به سرویس Dropbox، Google Drive و یا حساب Microsoft OneDrive ما ارسال خواهد کرد. شما می توانید با توجه به نیاز و تمایل خود یک و یا همه این سرویس ها را انتخاب کنید و فایل حاوی اطلاعات خود را از آن طریق دریافت نمایید.

با انتخاب گزینه Creat Archive که ممکن است مدت زمان بیشتری برای تهیه فایل از شما بگیرد گوگل فایل آماده شده را به ایمیل شما ارسال می کند. شما می توانید این فایل را دانلود کرده و سپس بر روی سیستم خود آن را باز کنید. توجه کنید که این فایل به صورت فشرده سازی شده برای شما ارسال می شود که باید از نرم افزارهای مخصوص برای باز کردن این فایل فشرده سازی شده استفاده کنید.

نکته مهم این است که برای باز کردن هر نوع قالب فایل حاوی اطلاعات که در هنگام استفاده از ابزار Takeout انتخاب کرده اید، باید نرم افزار مناسب را در اختیار داشته باشید. مثلاً از فایل را به صورت فایل Google Sheets انتخاب کرده اید باید نرم افزار Microsoft Excel را در اختیار داشته باشید.

ارسال نظر