چگونه از هک شدن وبکم کامپیوتر خود جلوگیری کنیم؟

آیا می دانید حتی وبکم ها هم می توانند ابزاری برای نفوذ هکرها به کامپیوتر و اطلاعات شخصی شما باشند؟ در ادامه به بیان نحوه هک شدن وبکم ها توسط هکرها و یک سری از اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از هک شدن آن ها خواهیم پرداخت.

چگونه از هک شدن وبکم کامپیوتر خود جلوگیری کنیم؟

کلیک - با گسترش فناوری اینترنت اشیا و افزایش وسایل متصل به اینترنت، این گونه وسایل بیش از پیش در معرض خطر حملات سایبری قرار دارند و وب کم کامپیوتر شما و سایر وسایل دارای دوربین که به اینترنت متصل هستند، نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حتی وبکم کامپیوتر افرادی که در زمینه حملات سایبری اطلاعات و تجربه زیادی دارند، نیز از خطر حملات سایبری در امان نیست. هک شدن وبکم در سال های اخیر، موجب شده است اطلاعات شخصی بیش از پیش در معرض خطر باشند و آسیب پذیری آن ها افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است که هک وبکم تنها تهدیدی برای نفوذ به اطلاعات شخصی شما نیست، بلکه فردی که وبکم شما را هک کرده است، می تواند تمام های فعالیت های روزانه شما را زیر نظر داشته باشد و منزل شما نیز بیشتر در معرض خطر سرقت قرار می گیرد.

چگونه هکرها وبکم ما را هک می کنند و چگونه بفهمیم وبکم ما هک شده است؟

هکرها با استفاده از ابزار کنترل از راه RAT می توانند اقدام به هک وبکم کامپیوتر شما کنند. این ابزار زمانی بر روی کامپیوتر شما نصب می شود که یک ایمیل آلوده را باز کنید و یا روی یک لینک نامعتبر کلیک کنید و یا یک نرم افزار آلوده به تروجان را روی کامپیوتر خود نصب کنید. زمانی که هکرها موفق شدند به کامپیوتر شما نفوذ کنند، می توانند به تمام اطلاعات کامپیوتر شما دسترسی داشته باشند و سایت هایی که از آن ها بازدید می کنید به همراه تمام پیام های شما را مشاهده کنند. هکرها پس از نفوذ به وبکم شما حتی می توانند کامپیوتر را هم ریست کنند.

یکی از علائمی که نشان دهنده هک شدن وبکم است، روشن و خاموش شدن چراغ LED کنار وبکم است. چنانچه در حال استفاده از وبکم نیستید و چراغ آن باز هم روشن و خاموش می شود، احتمالا وب کم شما هک شده است و یک بدافزار در حال کنترل آن است. البته ممکن است چراغ کنار وبکم به خاطر وجود یک افزونه در مرورگر کامپیوتر شما نیز خاموش و روشن شود. به هر حال در صورت مشاهده چنین اتفاقی بهتر است به صورت محتاطانه عمل کنید و قبل از انجام هر کاری سیستم خود را با استفاده از نرم افزار آنتی ویروس خود به صورت کامل اسکن کنید.

اقدامات محافظت کننده جهت جلوگیری از هک شدن وبکم کامپیوتر شما

نصب یک نرم افزار آنتی ویروس

نرم افزاری را روی کامپیوتر خود نصب کنید که قابلیت شناسایی اکثر ویروس ها و تروجان ها را داشته باشد و سعی کنید همیشه آن را به روز نگه دارید. یک نرم افزار آنتی ویروس خوب این توانایی را دارد که علاوه بر تشخیص ویروس ها، تروجان ها را نیز به خوبی تشخیص دهد.

فعال کردن فایروال

فعال کردن فایروال در کامپیوترهایی که به شبکه خانگی متصل هستند، کاملا ضروری است. در صورت فعال بودن فایروال، حجم ترافیک اینترنت به صورت مستمر کنترل می شود و تمام اتصالاتی که کاربر آن ها را درخواست نکرده است، مسدود می شود. برای فعال کردن فایروال در ویندوز، روی آیکون ویندوز که در سمت چپ پایین صفحه وجود دارد، کلیک کنید و سپس عبارت firewall را جستجو کنید و پس از آن تنظیمات لازم را انجام دهید. برای انجام تنظیمات در سیستم عامل مک هم باید پس از مراجعه به بخش System preferences و کلیک کردن بر روی آیکون به اشتراک گذاری، فایروال را انتخاب کنید و روی گزینه Start کلیک کنید.

افزایش امنیت شبکه وای فای

شبکه وای فای یکی از نفوذپذیر ترین راه ها برای نفوذ هکرها به کامپیوتر شما است که معمولا کاربران از آن غافل می شوند. توصیه می کنیم رمز عبور پیش فرض مودم وای فای خود را تغییر دهید و از یک رمز کاملا قوی برای آن استفاده کنید تا رمزگشایی آن سخت تر از قبل شود.

قبل از اینکه روی چیزی کلیک کنید، کمی فکر کنید

در برخی از موارد هکرها ابتدا فایل های ضمیمه، تصاویر و لینک های مختلفی را برای کاربران ارسال می کنند و کاربران از همه جا بی خبر هم با کلیک کردن بر روی آن ها، باعث دریافت و نصب ابزارهای کنترل کننده از راه دور RAT بر روی کامپیوترهای خود می شوند؛ اما شما با انجام یک سری اقدامات پیشگیری کننده می توانید مانع نفوذ هکرها به کامپیوترهای خود شوید؛ به عنوان مثال از کلیک کردن بر روی ایمیل های ارسال شده توسط افرادی که آن ها را نمی شناسید، جدا خودداری کنید. در ضمن از باز کردن فایل های ضمیمه ارسال شده از سوی منابع نامعتبر و همچنین لینک های نامعتبر اجتناب کنید. برای اطمینان از معتبر بودن لینک، آدرس URL آن را با آدرس URL درج شده در نوار آدرس مرورگر، مطابقت دهید؛ در صورت عدم تطابق آدرس های URL با یکدیگر، از کلیک کردن بر روی لینک خودداری کنید. ضمنا قبل از کلیک کردن بر روی لینک های کوتاه شده در شبکه های اجتماعی نیز کمی احتیاط کنید؛ زیرا برخی از این لینک ها، لینک های مخربی هستند.

از قبول پیشنهاد بخش های پشتیبان کننده ای که هیچ شناختی نسبت به آن ها ندارید، خودداری کنید

ممکن است هکرها با شما تماس بگیرند و بگویند که کامپیوتر شما مشکلاتی دارد و برای برطرف کردن آن ها باید یک نرم افزار را دریافت و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید؛ اما ممکن است آن نرم افزار همان ابزار کنترل از راه دور RAT باشد؛ بنابراین به افرادی که آن ها را نمی شناسید، اعتماد نکنید.

غیرفعال کردن ویژگی های کنترل از راه دور (remote access)

گاهی اوقات هکرها می توانند از همین طریق به کامپیوتر شما نفوذ کنند؛ بنابراین بهتر است با فعال کردن این ویژگی ها، مانع نفوذ هکرها به کامپیوترهای خود شوید. توصیه می کنیم ویژگی های Remote Assistant و Remote Desktop را در ویندوز غیر فعال کنید. برای غیر فعال کردن این دو ویژگی در ویندوز عبارت Remote Assistant را در قسمت Search ویندوز جستجو کنید و سپس در سربرگ Remote و در بخش Remote Assistance، تیک گزینه Allow Remote Assistance connections to this computer را بردارید و گزینه Don't allow remote connections to this computer را نیز در بخش Remote Desktop غیر فعال کنید (البته ممکن است این گزینه در حالت پیش فرض غیرفعال باشد)

پوشاندن وب کم با یک نوار

این راه حل ساده می تواند یکی از بهترین راه حل ها برای جلوگیری از کنترل شما توسط هکرها است. نوار را طوری روی وبکم قرار دهید که لنز آن را کاملا بپوشاند.

در پایان باید بگوییم که هکرها همیشه به دنبال راه حل های جدید برای دستیابی به اطلاعات شما هستند؛ اما شما می توانید با انجام یک سری از اقدامات پیشگیرانه، این کار را برای آن ها سخت تر کنید و خطر هک شدن اطلاعات خود را به حداقل برسانید.

ارسال نظر